Späť Čo sa oplatí kúpiť v Dubaji: 11 overených tipov

Čo sa oplatí kúpiť v Dubaji: 11 overených tipov

26 °C

Vedeli ste, že najväčším festivalom v Dubaji je Dubai Shopping Festival? Dubaj je nákupným rajom pre každého, nemôžete ho navštíviť a vrátiť sa s prázdnymi rukami.
Čo robí nakupovanie v Dubaji takým špeciálnym? Okrem širokej škály produktov a značiek, ktoré si môžete vybrať, je Dubaj známy aj ako miesto bez dane z pridanej hodnoty, čo znamená, že môžete nakupovať až o 20-30% lacnejšie ako v iných častiach sveta.  Okrem toho je Dubaj domovom niektorých najväčších nákupných centier na svete, kde sa spája svetový luxus s miestnymi tradičnými prvkami. Od tradičných trhov plných vôní a farieb po ultramoderné obchody so značkovým tovarom, Dubaj poskytuje nákupný zážitok ako žiadne iné miesto na Zemi. Pri toľkých možnostiach však ľudia majú tendenciu vynechať niektoré zo zaujímavých vecí, ktoré by si mohli kúpiť. Ak vás teda zaujíma, čo si v Dubaji kúpiť, pripravili sme pre vás zoznam 11 výrobkov, ktorými je Dubaj preslávený. 
 

Obsah článku

1) Dubajské koreniny

Široká ponuka arabských korenín na trhu Dubai spice souk

Nákup miestneho korenia je skvelý spôsob, ako si priniesť chuť Dubaja aj domov. Najlepším miestom na nákup korenín sú tradičné arabské suky, ako je Dubai Spice Souk, ktorý ponúka bohatý výber exotických korenín, bylín a aromatických zmesí. Medzi miestne pochúťky patrí kvalitný šafran, škorica, za'atar, čerstvé organické datle a miestne miešané čaje, ktoré môžete ochutnať zadarmo a získať za veľmi rozumné ceny. Či už radi varíte alebo hľadáte darček pre šéfkuchára, tieto koreniny sú vynikajúcou voľbou.

Miesto, kde kúpiť: Dubai Spice Souk

Cena: AED 10 - AED 25 za jedno balenie


2) Zlaté a diamantové šperky

Výklad so zlatými šperkami na trhu Dubai gold souk

História zlata v Dubaji siaha ďaleko do minulosti. Zlato malo v arabskej kultúre nesmierny význam, predstavovalo krásu, vzácnosť a symboliku. Bol považovaný za symbol peňazí, autority a postavenia. Arabský polostrov bol známy svojimi bohatými zásobami zlata, ktoré priťahovali obchodníkov a prieskumníkov. Dubaj so svojím prosperujúcim prístavom hral dôležitú úlohu pri uľahčovaní obchodu so zlatom a inými vzácnymi komoditami. Aj preto je jedným z najautentickejších a historických miest v Dubaji práve Gold Souk (trh so zlatom), kde si návštevníci môžu vychutnať bohatú ponuku zlatých šperkov a stretnúť sa s miestnymi obyvateľmi. Nákup zlata v Dubaji prináša množstvo výhod, vrátane absencie dane z pridanej hodnoty na zlato, čo znižuje celkové náklady. Okrem toho Dubaj ponúka široký výber klenotníctiev, kde si každý nájde to, čo hľadá a uspokojí aj tie najnáročnejšie požiadavky. Svojím historickým významom, kultúrnymi tradíciami a bohatou ponukou šperkov je Dubaj skutočným rajom pre milovníkov zlata a luxusu.

Miesto, kde kúpiť: Dubai Gold Souk, Gold and Diamond Park, Joyalukkas outlets a iné miestné obchody so šperkami

Cena: Aktuálna cena zlata v Dubaji

3) Elektronika

Dlhý rad ĺudí čakajúci pred Apple store v Dubai mall

Prejdime ku kategórií, ktorá síce nie je tradičná pre Dubaj a Emiráty, ale má isté dôvody prečo je zaujímavá. Hlavným dôvodom je cena. Od smartfónov, tabletov, notebookov, LED televízorov, fotoaparátov atď. sa všetko zdá byť cenovo dostupnejšie. Najlepšie však urobíte, keď si porovnáte ceny s tými doma na Slovensku či v Čechách. Rozdiel v cenách môže podporiť aj možnosť vrátenia DPH pri nákupoch v Dubaji. Povedzme si úprimne, kto by nechcel výrazne ušetriť, keď má takú príležitosť?

Miesto, kde kúpiť: Al-Fahidi Street, Sharaf DG store, Dubai mall a iné nákupné centrá

4) Čokolády z ťavieho mlieka

Kiosk Al Nassma so širokou ponukou čokolády z ťavieho mlieka

Čokolády z ťavieho mlieka, miestna pochúťka, na ktorej si určite pochutnáte, sú jedným z najchutnejších výrobkov, ktoré si môžete kúpiť v Dubaji. Čokolády z ťavieho mlieka sú také vzácne, že ich vyrába len jedna spoločnosť - Al Nassma. Ich čokoládové tyčinky sa vyrábajú v piatich variantoch - plnotučné mlieko, 70 % kakao, datle, makadamové a korenené. Najviac odporúčané sú čokolády v tvare ťavy. Zaujímavosťou je, že ťavie mlieko totiž obsahuje päťkrát viac vitamínu C ako kravské mlieko, menej tuku, menej laktózy a viac inzulínu, takže je vhodnou voľbou pre diabetikov a ľudí s intoleranciou laktózy. Ak ste fanúšikom lokálnej gastronómie, čokoláda z ťavieho mlieka by rozhodne nemala chýbať vo vašom liste vecí, ktoré ochutnať a/alebo si priniesť domov ako suvenír. Môžeme iba odporučiť.

Miesto, kde kúpiťAl Nassma Chocolate Shop, duty free zóny,  Dubai Mall, Burj Al Arab, Burj Khalifa, Souk Madinat Jumeirah, The Palm, Atlantis,  Grand Hyatt, Jumeirah hotels & resorts, Bab Al Shams Hotel, Emirates Towers Hotel, Kempinski, Anantara Hotels & Resorts


Cena: AED 44 - AED 165

5) Arabská káva a kávovníky

šálka čerstvej arabskej kávy podávana s dubajskými datlami doplňa kanvička na kávu nazývana Dallah

Vedeli ste, že arabská káva patrí do nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO? Nie je teda žiadnym prekvapením, že káva je ústrednou súčasťou arabskej kultúry.  Ak ste teda milovníkom kávy, je to rozhodne jedna z najlepších vecí, ktoré si v Dubaji kúpiť. Milovníci kávy nájdu v tejto horkej, ale osviežujúcej chuti arabskej kávy nezvyčajné potešenie. Je to celkom pekný suvenír, ktorý si môžete odniesť domov spolu s kanvičkami na kávu, ktoré sú miestne známe ako "dallah". Tieto kanvice, navrhnuté v tradičnom arabskom štýle, sú zvyčajne vyrobené z medi a sú vhodné na každodenné použitie. Niektoré sú lemované zlatom a striebrom a patria do drahšej kategórie. Môžu sa používať aj na dekoratívne účely.

Miesto, kde kúpiť: Dubai Coffee Museum, Dubai Souks, Raw Coffee Company, Boon Coffee, Specialty Batch, Jebena Specialty Coffee, Orbis Coffee

Cena: AED 125 za 1 kg balenie

6) Pašmínové šály

Široká ponuka pašmínových šálov a iného textilu v Pashmina House Dubaj


Pašmína nie je pre obyvateľov Blízkeho východu žiadnou neznámou. Pašmínové šály patria medzi obľúbené veci, ktoré si dámy kupujú v Dubaji. Vyrába sa zo srsti kôz a mieša sa s hodvábom, je to krásna, ale trochu drahá vec, ktorú si môžete kúpiť v Dubaji. Menšie upozornenie! Vzhľadom na množstvo napodobnenín na trhu je v súčasnosti nesmierne dôležité uistiť sa, že kupujete pravé veci. Preto odporúčame kupovať pašmínové šály iba u overených predajcov a pýtať si certifikát originálu. Rovnako si pozrite online recenzie predajcu, ktoré môžu byť dobrým identifikátorom dôveryhodnosti lokálneho predajcu. Akonáhle cítite tlak na nákup zo strany predajcu, viete ,že s vysokou pravdepodobnosťou ide o podvod. 

Miesto, kde kúpiť: Pashmina house , Textile Souk, a Karama Market

Cena: AED 300

7) Perzské koberce

O kráse perzských kobercov niet pochýb, keď sa pýtate, čo si kúpiť v Dubaji. Tieto koberce, ktoré sú trochu drahšie a objemnejšie na prenášanie, sú nádherným artefaktom, ktorý dodá teplo vášmu domovu. Ručne vyrobené koberce sú drahšie ako strojovo vyrobené, ale oplatí sa za ne minúť peniaze. Odporúčame vám navštíviť Persian Carpets Dubai. Ide o útočisko, kde sa umelecké umenie stretáva s tradíciou. Pri vstupe do tohto očarujúceho priestoru vás privíta kaleidoskop farieb a vzorov, pričom každý koberec rozpráva svoj vlastný príbeh. Každý koberec, od zložitých kvetinových motívov až po geometrické vzory pripomínajúce starovekú architektúru, je svedectvom zručnosti a tvorivosti svojich výrobcov. To, čo ich odlišuje od bežných producentov kobercov je ich záväzok zachovať autenticitu a dedičstvo perzského tkania kobercov. Každý kus prechádza dôkladnou kontrolou, aby sa zabezpečilo, že spĺňa najvyššie štandardy remeselného spracovania, vďaka čomu je Persian Carpets Dubai dôveryhodnou destináciou pre zberateľov aj nadšencov. Okrem nádhernej ponuky ponúka Persian Carpets Dubai aj možnosť nahliadnuť do fascinujúceho sveta tkania kobercov prostredníctvom zážitkov. Návštevníci majú možnosť vidieť pri práci zručných remeselníkov, ktorí s precíznosťou tkajú zložité vzory. Pre tých, ktorí si chcú domov priniesť kúsok histórie, ponúka spoločnosť Persian Carpets Dubai služby na mieru prispôsobené individuálnym preferenciám, čo znamená výrobu kobercov na mieru.

Miesto, kde kúpiť: Persian Carpets Dubai, National Iranian Carpets, Souk Madinat Jumeirah; Persian Carpet House, Souk Madinat Jumeirah, Dubai Mall, Mirdiff City Centre and Souk al Bahar; Bur Dubai Souk

8) Dubajské datle a iné sušené ovocie

Dubajské datle na trhu dates souk v deira food market Dubaj

Sušené ovocie je pre ľudí v Dubaji štandardným občerstvením. Vďaka vynikajúcej kvalite tu vyrábaných datlí sú obľúbené aj medzi turistami. Jedia sa surové, používajú sa do dezertov, podávajú sa s kávou, používajú sa na výrobu nealkoholických nápojov, darujú sa počas ramadánu, zdá sa, že ich využitie je nekonečné. Ich kôstky sa dokonca používajú na výrobu mydla. Okrem komerčných výhod sa datle považujú aj za bohatý zdroj živín, ako je vápnik, zinok, železo, meď, horčík a ďalšie minerály, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak, riziko mŕtvice a pôrodné komplikácie. V Dubaji nájdete široký sortiment datlí. Ochutnajte a vyberte si tie, ktoré vám najviac vyhovujú. Vďaka nízkemu obsahu vody a vysokému obsahu cukru majú trvanlivosť mnoho mesiacov, pri správnom skladovaní až rok. Aj preto sú ideálnym suvenírom.

Miesto, kde kúpiť: Dates Souk at Deira Food Market, supermarkets, Bateel outlets at-Burjuman Centre, Dubai City Centre, Dubai Marina Mall, Festival City, The Avenues Atlantis, Old Town, The Walk JBR, Dubai Mall, Al Naeem Mall, Ras Al Khaimah, Town Centre Jumeirah.

Cena: AED 35 - AED 250 za 1 kg

9) Sladkosti

Baklava posypaná pistáciami


Ak milujete sladké, nezabudnite ochutnať vynikajúce blízkovýchodné sladkosti, ako sú baklava, chabé, maamoul a batheeth. Väčšina z nich vydrží dlho, takže si ich môžete odniesť domov.

Miesto, kde kúpiť: Alreef Lebanese Bakery, Al Baba Sweets, The Hummingbird Bakery. Explore sweet shops in souks or specialty dessert stores.

10) Lokálne arabské topánky a sandále

Široká ponuka arabských sandálov v rôznych farbách a motívoch

Hľadáte niečo lokálne, čo vám ešte dlho bude pripomínať príjemnú dovolenku v Dubaji? V tom prípade môžete investovať do páru pohodlných sandálov a papúč v arabskom štýle. Tieto topánky sú k dispozícii vo viacerých prevedeniach, od nití až po korálky, ozdoby a textilné gule, ktoré doplnia váš odev a vkus.

Miesto, kde kúpiť: The Cloth Souk, Al-Karama a the Old Souk. 

Cena: AED 50 a viac

11) Remeselná výroba

Remeselné výrobky ako keramiky, náramky či tkané košíky sú typické pre Dubaj


Ručná výroba v Dubaji je ukážkou bohatých umeleckých tradícií a remeselnej zručnosti regiónu. Nájdete tu rozmanitú škálu predmetov, napríklad zložito navrhnutú keramiku, tkané košíky, drevené rezbárske výrobky a ďalšie. Každý kúsok odráža umeleckú zručnosť a kultúrne dedičstvo Blízkeho východu.

Miesto, kde kúpiť: Textile Souk, the Global Village, Dubai mall, špecializované obchody v nákupných centrách

Najlepšie nákupné centrá v Dubaji:

Nákupným centrám v Dubaji sme už venovali samostatný článok, kde môžete nájsť tipy a odporúčania pre nákupy v najlepších nákupných centrách v celých Emirátoch. V Dubaj.sk odporúčame nasledujúce nákupné centrá:

 • Dubai mall
 • City Walk
 • Dubai Festival City
 • Mercato Shopping Mall
 • Wafi City
 • Dubai Marina Mall

Najlepšie trhy v Dubaji:

 • Gold Souk
 • Textile Souk
 • Perfume Souk
 • Spice Souk
 • Souk Madinat
 • Meena Bazaar

Zhrnutie

Nakupovanie v Dubaji je obľúbenou aktivitou z viacerých dôvodov. Okrem širokej ponuky produktov a značiek je Dubaj známy aj ako miesto, kde viete nakupovať bez dane z pridanej hodnoty, čo znamená výrazné zľavy až o 20-30%. Dubaj tiež ponúka niektoré z najväčších nákupných centier na svete. Okrem toho, možnosť navštíviť tradičné miestne trhy, ako je Gold Souk alebo Spice Souk, ponúka príležitosť na stretnutie s miestnymi obyvateľmi a pohľad do ich kultúry a tradícií. Dubaj má jednoducho pre každého niečo. Celkovo je nakupovanie v Dubaji výnimočným zážitkom, ktorý spája moderný luxus s historickými tradíciami a kultúrou regiónu. Veríme, že vás náš list zaujímavých vecí dostatočne inšpiroval pred vaším nákupom v Dubaji. Užite si atmosféru Dubaja.

Zdroje:


Mohlo by vás zaujímať

Počasie v Emirátoch Počasie v Emirátoch
Aké je počasie v Dubaji? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať do Emirátov?
Cookies Cookies
Počasie na Seychelách Počasie na Seychelách
Aké je počasie na Seychelách? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Seychely?
Počasie na Maledivách Počasie na Maledivách
Aké je počasie na Maledivách? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Maledivy?
Počasie na Mauríciu Počasie na Mauríciu
Aké je počasie na Mauríciu? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Maurícius?
Ramadán Ramadán
Čo je Ramadán? Ovplyvní Vás počas dovolenky?
Garančný list Garančný list
GDPR - ochrana osobných údajov GDPR - ochrana osobných údajov
FAQ - často kladené otázky FAQ - často kladené otázky
Všeobecné zmluvné podmienky (zájazd) Všeobecné zmluvné podmienky (zájazd)
Všeobecné zmluvné podmienky účasti na zájazdoch organizovaných DUBTOUR GROUP s.r.o.
Všeobecné zmluvné podmienky (ubytovanie) Všeobecné zmluvné podmienky (ubytovanie)
Všeobecné zmluvné podmienky sprostredkovania jednotlivých služieb cestovného ruchu
Reklamačný poriadok Reklamačný poriadok
Reklamačný poriadok cestovnej kancelárie DUBTOUR GROUP s.r.o.
Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK