Fujairah - informácie a história | Dubaj.sk

Fujairah

Emirát Fujairah leží na brehu Ománskeho zálivu, ktorý je súčasťou Arabského mora, ktoré patrí do Indického oceánu. Sú tu preto vynikajúce podmienky na potápanie a bohatá morská fauna a flóra. Emirat má krásne more, zelené plochy, pláže, vodopády a minerálne pramene, ktoré ho radia k najkrajším v SAE. Fujairah má rozlohu 1165 km2 a tvorí iba 1.5 % územia SAE. Má okolo 140 000 obyvateľov, menej obyvateľov má už len emirát Umm Al Quwain. Fujairah je jediný emirát, ktorý pokrývajú takmer výlučne vrchy pohoria Hajar a jediný emirát, ktorý nemá púšť a aj preto má Fujairah vyššie percento zrážok ako zvyšok krajiny. Počasie je sezónne, aj keď väčšinu roka je príjemne teplo. Mesiace od októbra do marca sú považované za najchladnejšie, pričom priemerná teplota cez deň dosahuje 25 stupňov a v lete sa teploty vyšplhajú cez 40 stupňov. Fujairah je najmladší z emirátov, nezávislým od Sharjahu sa stal až v roku 1952. Moc je v rukách šejka Hamad bin Mohammed Al Sharqi, ktorý vládne od smrti svojho otca v roku 1974.

Hlavné mesto emirátu je Fujairah, ktoré je zároveň aj obchodným centrom. Mesto má dve tváre. Jednu pôvodnú, pomerne tradičnú a druhú modernú, rozvíjajúcu sa. Strategický význam má prístav, nielen svojou polohou, ale aj hĺbkou, ktorá umožňuje kotviť aj veľkým námorným lodiam a tankerom. Fujairah má vysoký potenciál rozvoja ako logistický uzol pri exporte ropy pomocou ropovodu z Perzského zálivu (terminály v Dubaji a Abu Dhabi) smerom von do Indického Oceánu (prečerpávací terminál vo Fujairah) tak, aby sa transporty ropy vyhli Hormuzkému prielivu, ktorý kontroluje ešte vždy nevyspytateľný Irán. Pre turistov je zaujímavá najmä zachovaná pevnosť hneď za mestom. O histórii starej viac ako 4 000 rokov sa môžete dozvedieť vo Fujairah Museum. Od Dubaja je mesto Fujairah vzdialené približne 130 km.

Zachovaná pevnosť v hlavnom meste Fujairah je vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Dubaj Dubaj Najznámejší emirát v SAE sa preslávil rekordnými stavbami, zábavnými parkami a luxusnými hotelmi. Mesto budúcnosti...
Abu Dhabi Abu Dhabi Hlavné mesto Emirátov zaujme, azúrovým morom, krásnymi plážami, bohatou kultúrou a idylickou prímorskou atmosférou.
Ras Al Khaimah Ras Al Khaimah Malebný emirát leží na úpätí pohoria Hajar a je známy vďaka kvalitným rodinným rezortom a skvelým All Inclusive hotelom.
Sharjah Sharjah Emirát Sharjah tvorí spolu so sudeným Dubajom jednu veľkú supermetropolu. Plážové hotely, promenády a množstvo atrakcií.
Ajman Ajman Najmenší emirát v SAE je veľmi obľúbený vďaka dobrej polohe v blízkosti mesta Dubaj, luxusným hotelom, kvalitným službám...
Umm Al Quwain Umm Al Quwain Druhý najmenší emirát v SAE je určený tým, ktorý hľadajú, ticho, pokoj, tradičný arabský život, panenskú prírodu a...
Späť na začiatok stránky
OK
Tieto webové stránky používajú súbory cookie, pre zlepšenie kvality našich služieb. Viac informácií
Súhlasím
PAGE IS OK