Dovolenka v Qatare

9 hotelov
Dĺžka letu iba 5,15 h
  • Vzdialenosť 3928 km
  • Víza nie sú potrebné
  • Priamy let
Viac informácií

Úvod

Katar, dlhý tvar Katarský štát, je emirát ležiaci na Arabskom poloostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou , zvyšok emirátu obklopuje Perzsky záliv
Hlavným a najdôležitejším mestom v zemi je Doha, kde žije viac než polovica obyvateľov Kataru, ďalším dôležitým mestom je prístav Umm Sajd na východnom pobreží. V mestách žije 91 percent obyvateľstva.
Katar je tradičná monarchia pod vládou emira Tamím ibn Hamáda Al Saního. Rodina al-Sání vládne od polovice devätnásteho storočia. V zemi neexistujú politické strany ani volený parlament, hlavnú moc má emir, ktorý si k ruke menuje 35-členné Poradné zhromaždenie (Madžlis aš-šúrá). Katarskí občania (muži aj ženy) majú síce volebné právo od 18 rokov, hlasovať však môžu iba pri výbere miestnych zastupiteľstiev.


Občania Kataru neplatia daň z príjmu. V porovnaní s ostatnými krajinami v oblasti Perzského zálivu majú značnú voľnosť prejavu v médiách (Katar je domovskou krajinou vplyvnej televíznej stanice Al-Džazíra).

Národné príjmy Kataru pochádzajú hlavne z ťažby a spracovania ropy a zemného plynu, na ktoré pripadá 55 % tvorby HDP a 85 % vývozu. Ropa a skvapalnený zemný plyn sa vyvážajú predovšetkým do Japonska a Južnej Kórei. Bohatstvo a životná úroveň Katarčanov je porovnateľná so západnou Európou, miestni občania majú zaistenú bezplatnú zdravotnú starostlivosť a školské vzdelanie.

Takmer všetci Katarčania sú moslimovia. Etnickí Arabi tvoria asi 40 % obyvateľov krajiny (z čoho iba necelá polovica sú vlastní katarskí občania, zvyšok pochádza z iných arabských krajín). Väčšinu obyvateľstva predstavujú prisťahovalci, pracujúci hlavne v ropnom priemysle: Pakistanci 18 %, Indovia 18 %, Iránčania 10 % a ďalší. Aj napriek mnohým tradičným zvykom je Katar veľmi kozmopolitnou krajinou. Úradným jazykom je arabčina, ale väčšina obyvateľov rozumie aj anglicky.Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK