Dovolenka v Ománe

9 hotelov | ubytovanie od 840,50 €
Dĺžka letu od 8h
  • Vzdialenosť 4540 km
  • Víza sú potrebné
  • Let s prestupom
Viac informácií
Polooblačno 30 °C
  • Polooblačno
Viac informácií
Aktuálny čas 21:08
  • Časové pásmo UTC+4
  • +2 hodiny (leto)
  • +3 hodiny (zima)
Viac informácií

Úvod

Omán, púštna krajina, ktorá sa rozprestiera na juhovýchodnom cípe Arabského polostrova, bola kedysi námornou mocnosťou. Dnes je novorozvíjajúcou sa turistickou destináciou, pre ktorú je príznačné tropické podnebie, nádherné pláže s jemným bielym pieskom a luxusnými rezortmi. Leží na pobreží pri Arabskom mori a Ománskom zálive. Na severe susedí so Spojenými arabskými emirátmi (dĺžka hranice 410 kilometrov), na juhozápade s Jemenom (288 kilometrov) a na západe so Saudskou Arábiou (676 kilometrov). Súčasťou Ománu sú tiež exklávy Madhá a Musandam.

V krajine žije približne päť miliónov obyvateľov. Početne najzastúpenejším etnikom sú Arabi, nasledujú prisťahovalci pôvodom z južnej Ázie - Bangladéša (Bengálci), Indie, Pakistanu (Balúčovia), Srí Lanky a tiež Afriky.

Omán je monarchiou. Súčasným sultánom a zároveň predsedom vlády je Haitham bin Tariq Al Said (od 10.01.2020) z rodu Saídov. Titul monarchu je dedičný.

Sultanát opradený historickými mýtmi je vďaka životnému štýlu a bezpečnosti v krajine označovaný za Švajčiarsko Stredného východu. Je miestom, kde sa snúbi moderná architektúra s arabskou históriou. Najatraktívnejšia oblasť sultanátu otvára brány turistom z celého sveta. Najväčšími dovolenkovými lákadlami sú nekončiace sa pláže s jemným bielym pieskom, tyrkysová voda Indického oceánu, exkluzívne hotelové rezorty a pohostinná atmosféra. Ománske pobrežie je domovom delfínov a veľrýb, ktoré je možné pozorovať počas výletov na lodi. Oblasť je preslávená plantážami banánovníkov, kokosovými palmami, papájou a typickou vôňou kadidla, ako aj z neho vyrobených produktov.

Názov Ománsky sultanát
Štátne zriadenie absolutistická monarchia
Vznik 12. marec 1968
Rozloha 309 550 km²
Počet obyvateľov cca 5 107 000 (odhad 2020)
Jazyk arabčna (úradný jazyk), balúčtina
Hlavné mesto Muscat
Náboženstvo islam
Etnické zloženie Arabi, Bangladéšania, Pakistanci, Indovia a iní
Úradná mena ománsky rial (OMR)
Šoféruje sa pravá strana
Telefonická predvoľba +968

Oblečenie

Letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka. V zimných mesiacoch odporúčame si so sebou vziať teplejší sveter alebo vetrovku na chladnejšie noci. Omán je moslimskou krajinou a preto sa očakáva, že návštevníci budú na verejnosti chodiť oblečení konzervatívnejšie. Plážové oblečenie a plavky sú akceptované v hoteloch a na plážach. Nudizmus alebo opaľovanie sa hore bez je zakázané. V luxusných hoteloch by ste na večeru mali mať formálne oblečenie (páni dlhé nohavice a košeľa, dámy dlhšia sukňa, nohavice alebo šaty).



Miestne obyvateľstvo ľahko rozpoznáte podľa tradičných odevov, ktoré nosia na znak hrdosti. Pre mužov sú to členkové, golierové šaty s dlhými rukávmi, ktoré sa nazývajú dishdasha. Odev je zvyčajne biely, aj keď niekedy sa nosí aj niekoľko ďalších farieb, ako sú hnedá, fialová a čierna. Existuje mnoho doplnkov, ktoré môžu muži nosiť, napríklad muzzar (druh turbanu), assa (trstina alebo palica používaná hlavne na formálne príležitosti) a khanjar. Khanjar je ceremoniálna zakrivená dýka, ktorá sa nosí pri formálnych príležitostiach a ktorá sa často označuje ako „dôležitý symbol mužskej elegancie“.  Ženy nosia šaty nad nohavicami (sirwal) a pokrývky hlavy (lihaf). Použité materiály sú obvykle veľmi farebné, žiarivé farby. Ománske ženy by už tradične nosili druh drevenej plochej topánky, ale v súčasnosti by najradšej nosili sandále. Strih odevov sa líši v rôznych oblastiach, rovnako ako farba, výšivka a materiály. Ženy dopĺňajú svoj odev zlatými šperkami a kozmetikou a rozhodli sa pre značkové alebo tradične vyrobené výrobky. Na verejnosti niektoré ženy nosia abáju, hidžáb, nikáb či burku, ktoré im zakrývajú celú tvár. 


Zastupiteľský úrad pre Omán

Slovenská republika nemá v Ománe priame diplomatické zastúpenie. Príslušným je veľvyslanectvo SR v Egypte.

Ambasáda Slovenskej Republiky v Káhire
Embassy of the Slovak Republic in Cairo
3, Adel Husein Rostom
P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki
Cairo, Egypt

Telefón: +20 233358240, +20 233357544, +20 233376901
Mobilný telefón: +20 1000060968 (určený primárne pre prípady núdze a to po úradných hodinách a v dňoch pracovného pokoja)
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/web/kahira

Vzdialenosť a let

Viedeň
Schwechat (VIE)
Rakúsko
5h 30min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Prestup (2h 35min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
1h 15min
Muscat
Muscat International Airport (MCT)
Oman
Celkový dĺžka letu (s prestupom)
9h 20min

Počasie

Ománska klíma je spoločne s topografiou rôznorodá, s vlhkými prímorskými oblasťami a tropický teplým suchým púštnym vnútrozemím. Hoci sú dažďové zrážky spravidla nepravidelné a nepatrné, južne položená provincia Dafár (Salalah) zachytáva monzúny z Indického oceánu, spadajúce medzi júnom a septembrom. Vnútrozemské letné teploty môžu stúpnuť až na 54°C. Väčšina turistov krajinu navštevuje počas miernejšie teplých mesiacov, v čase medzi októbrom až aprílom. Návštevníci z krajín okolitých krajín Rady pre spoluprácu arabských štátov v Zálive (skrátene GCC) uprednostňujú mesiace júl a august, kedy obdobie monzúnov prichádza do Dafáru.

Aktuálne počasie v Ománe
7 December
Sobota
30°C Oblačno 19°C
8 December
Nedeľa
29°C Oblačno 20°C
9 December
Pondelok
28°C Oblačno 18°C
10 December
Utorok
28°C Oblačno 18°C
11 December
Streda
28°C Slnečno 18°C
12 December
Štvrtok
27°C Oblačno 18°C
Východ a západ slnka
06:35
Východ slnka
17:29
Západ slnka
21:08
Miestny čas
Ročný prehľad teploty vzduchu
22°C
Jan
24°C
Feb
28°C
Mar
33°C
Apr
38°C
Máj
40°C
Jún
41°C
Júl
41°C
Aug
39°C
Sep
36°C
Okt
31°C
Nov
26°C
Dec
Ročný prehľad teploty mora
24°C
Jan
22°C
Feb
25°C
Mar
27°C
Apr
31°C
Máj
31°C
Jún
32°C
Júl
32°C
Aug
33°C
Sep
31°C
Okt
29°C
Nov
26°C
Dec
Ročný prehľad zrážok
11mm
Jan
36mm
Feb
22mm
Mar
8mm
Apr
1mm
Máj
0mm
Jún
0mm
Júl
0mm
Aug
0mm
Sep
0mm
Okt
2mm
Nov
14mm
Dec

Víza a povinnosti

V súlade s vnútroštátnymi snahami o propagáciu a zjednodušenie služieb pre turistov navštevujúcich Omán sú štátni príslušníci 103 krajín (medzi nimi aj Slovenská republika) oslobodení od vstupných víz na pobyty do 14 dní.

Oslobodení od vstupných víz na pobyty do 14 dní sú cestujúci za uvedených podmienok: predloženie spiatočnej letenky, rezervácie hotela, komplexného zdravotného poistenia COVID-19 a preukázania dostatočných finančných prostriedkov na dobu pobytu. Predĺženie pobytu nad 14 dní pri bezvízovom vstupe nie je možné.

Občania SR pri ceste do Ománu môžu požiadať o elektronické víza prostredníctvom oficiálnej webovej stránky evisa.rop.gov.om. Elektronický systém je v platnosti od 21. marca 2018. Po zaregistrovaní sa do systému, výbere typu víz a zadaní osobných údajov je žiadateľ vyzvaný zaplatiť vízum platobnou kartou a následne obdrží potvrdenie na zadaný email.

U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov po plánovanom návrate z pobytu, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani letecké spoločnosti.

Pri cestovaní neplnoletého dieťaťa iba s jedným z rodičov sa odporúča mať so sebou opečiatkovaný súhlas druhého (necestujúceho) rodiča v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR. Vzor súhlasu v anglickom jazyku

Colné predpisy

Dovoz a vývoz peňazí je neobmedzený. Každá nemoslimská rodina môže doviezť dva litre alkoholických nápojov. Prísne zakázaný je dovoz erotických a pornografických materiálov v akejkoľvek podobe, drog a narkotických látok. POZOR: medzi narkotiká sa počítajú aj niektoré lieky, ktorých použitie je v Ománe zakázané. V takomto prípade sa odporúča zobrať so sebou kópiu lekárskeho predpisu.

Kde sa ubytovať

Bezpečnosť

Výsledky prieskumu austrálskej organizácie Vision of Humanity, zostavujúcej zoznam krajín podľa svetového mierového indexu, označili Omán ako 21. najbezpečnejšiu krajinu sveta.

Zdravotná starostlivosť

Občania Slovenskej republiky si zdravotné ošetrenie hradia v plnej výške z vlastných prostriedkov. Dohoda o poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti medzi Ománom a SR nie je. Zdravotná starostlivosť v Ománe je na vysokej úrovni. Prevažujú štátne nemocnice nad súkromnými. Požaduje sa platba v hotovosti. Odporúčame sa preto pred cestou poistiť. Vzhľadom k intenzite slnečných lúčov sa odporúča používať opaľovací krém s vysokým UV filtrom a slnečné okuliare.

Očkovanie

V rámci bežnej turistickej návštevy Ománu nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Možné zdravotné riziká konzultujte so svojím lekárom alebo v našich nemocniciach na oddeleniach cudzokrajných chorôb, resp. hľadajte potrebné informácie na stránke www.ockovanie.sk.

Pitná voda

Voda z vodovodu je úžitková a vyrába sa odsoľovaním morskej vody. Neodporúča sa ju konzumovať. Pitná voda je balená v plastových fľašiach, dostať ju kúpiť v reštauráciách alebo v obchodoch.

Elektrina

V Ománe je 220 V so zásuvkami anglického typu s tromi kolíkmi. Pre pripojenie prístrojov je spravidla potrebný adaptér. Zadarmo je často k dispozícii na recepcii hotela (v obmedzenom počte). Nabíjačky pre kamery, mobily a holiace strojčeky môžete používať bez problémov.

Peniaze a ceny

Oficiálnou menou Ománu je ománsky rial (1 OMR = 1000 bajsa). Peniaze si môžete vymeniť v zmenárňach, bankách a niektorých hoteloch. Platí sa prevažne v hotovosti, preto si so sebou nezabudnite zobrať väčšiu hotovosť v USD alebo EUR. Potvrdenie o výmene si dobre uchovajte, budete ho potrebovať pri spätnej výmene na letisku pred odchodom z krajiny. Naše banky ománsku menu nevykupujú. V lepších reštauráciách, hoteloch a kamenných obchodoch sa dá platiť tiež platobnými kartami.

Návštevníci Ománu by mali byť pripravení na to, že dovolenka je tu finančne náročnejšia ako napr. v Spojených arabských emirátoch. Sú tu totiž spravidla vyššie ceny služieb, potravín a ďalšieho tovaru.

Doprava a transfery

V krajine je dobrá cestná sieť, v okolí hlavného mesta diaľničného typu. Najbežnejším verejným dopravným prostriedkom je "hromadný" taxík (pre cca.10 cestujúcich). Jeho použitie však pre väčšinu Európanov neprichádza do úvahy. Odporúčame individuálne taxíky, prípadne prenájom auta z požičovne. Rovnako ako u nás platí aj v Ománe zákaz alkoholu za volantom, prísne sa kontroluje a trestá prekročenie povolenej rýchlosti, telefonovanie počas jazdy a nepoužívanie bezpečnostných pásov.

Taxi si môžete objednať prostredníctvom recepcie alebo vonku jednoduchým zamávaním. Odporúčame ešte pred nastúpením do taxíka dojednať si cenu jazdného, lebo ománske taxíky nemajú taxametre. Autá taxi služby sú v Ománe bielo-žltej farby a všetky sú klimatizované.

Stravovanie

Tradičná ománska kuchyňa je veľmi jednoduchá (používa sa len niekoľko základných surovín), avšak je výborne dochutená lokálnymi koreninami. Jej základom je ryža a mäso. Najviac pokrmov je pripravovaných z jahňacieho, kozieho a ťavieho mäsa. Najčastejšími prílohami k hlavnému jedlu sú chlebové placky (rukhal), datle a ryža. Vďaka rybolovu sa často konzumujú aj plody mora a čerstvé ryby. Vyhľadávaným miestnym nápojom je slaný nápoj z podmaslia laban (cmar so slanou chuťou), ako i rôzne jogurtové nápoje ochutené kardamónom a pistáciovými orechmi. Za ochutnávku stoja miestne ďatle.

Národným jedlom je Šuva. Je to jahňacie mäso korenené cudzokrajnými koreninami, osolené, naolejované a pečené na uhlíkoch zahrabané v zemi. Pripravuje sa počas sviatkov a jeho príprava je zároveň aj spoločenskou udalosťou. Podáva sa s ryžou. Ďalšími miestnymi pochúťkami sú Mandilaham (pečené jahňacie koleno), Maqbus (šafranová ryža varená spolu s okoreneným mäsom), Mashuai (jedlo z pečenej tresky, ktorá sa podáva s ryžou ochutenou citrónom), Chalva (sladkosť z ďatlí, medu a lokálne vyrobenej vody z ruží), Kahva (kahwa) alebo Khava (khawa) – tradičná káva pripravovaná v džezve z čerstvo upražených kávových zŕn s kardamónom.

Aktivity a atrakcie

Ramadán

Čo je ramadán?

Ramadán je deviaty mesiac islamského kalendára. Jeho začiatok nastáva vzhľadom na kresťanský kalendár vždy o 10 dní skôr ako predchádzajúci rok. Od moslimov sa vyžaduje, aby 30 dní dodržiavali pôst, vždy od východu do západu slnka. Moslim by sa mal počas dňa zdržať jedla, pitia, fajčenia a iných fyzických radostí. Pôstom si má moslim upevniť telesnú aj psychickú stránku, pevnú vôľu, disciplínu a priblížiť sa tak má k bohu Alahovi. Vyzdvihované sú morálne hodnoty, prejavy solidarity s chudobnými a konanie dobrých skutkov.
Koniec pôstu je každý deň ohlasovaný volaním z mešity pri západe slnka. Mestá ožívajú nebývalým ruchom osláv, ktoré začínajú bohatou predvečerou "SUHOOR" a hlavnou večerou “IFTAR”. Ramadán je nielen mesiacom odopierania si, ale i radostí, ktorý vrcholí v posledných dňoch pôstu veľkým sviatkom “EID AL FITR”.

INFO:
 Ramadán v roku 2023 začína približne 22. marca a končí 20. apríla.


Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK