Dovolenka na Zanzibare

žiadny hotel

Úvod

Súostrovie Zanzibar leží kúsok od rovníka, neďaleko brehu Afriky v Indickom oceáne. Spoločne s bývalou kolóniou Tanganika tvoria Zjednotenú tanzánsku republiku (Tanzánia).  Skladá sa z hlavného ostrova Unguja, severnejšie položeného ostrova Pemba a ďalších takmer 50 malých okolitých ostrovčekov.
S úrodnú vrchovinou, kokosovými palmami a plantážami so škoricou, klinčekmi, muškátovým orieškom, arabsko-afrikánským zmyslom exotiky je právom nazývaný "Ostrovom Korenia". Zanzibar je atraktívnym cieľom cesty, nielen vďaka nedotknutému podmorskému svetu, ale tiež vďaka nádherným plážam s jemným bielym pieskom, ktoré patria k najkrajším vo východnej Afrike. Kultúrne je Zanzibar fascinujúcou zmesou Čiernej Afriky a arabského sveta. Slovo Zanzibar môžeme preložiť ako "pobrežie čiernych ľudí", pretože kedysi bol ostrov známy pre trh s otrokmi, dnes je navštevovaný najmä pre svoje azúrovo modré more a pláže s bielym pieskom, ktoré sa radia medzi najkrajšie na svete.

Zanzibar je autonómny štát na východnom pobreží Afriky, ktorý s pevninskou Tanganikou tvorí štát Tanzánia. Územie má viac ako 1 milión obyvateľov .Štát má svojho prezidenta i parlament, ktorý má 50 poslancov. Hlavným mestom je Zanzibar City. Stará časť mesta je známa ako Stone Town a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
NázovZanzibar
Štátne zriadenieautonómny štát
Vznik19. december 1963
Rozloha2461 km²
Počet obyvateľovcca 1,3 milióna (odhad 2020)
JazykSvahilčina, Angličtina, Arabčina
Hlavné mestoZanzibar City
Náboženstvoislam
Etnické zloženieAfričania,Shirazi, Arabi a iní
Úradná menaTanzánsky šiling
Šoféruje saľavá strana
Telefonická predvoľba+255

Oblečenie

Po celý rok sa nosí ľahké bavlnené oblečenie. Odporúčame pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Krátke nohavice a trička sú všade akceptované, niektoré hotely môžu u pánov vyžadovať večer dlhé nohavice.


Počasie

Zanzibar  je vhodný na návštevu takmer po celý rok. Východná Afrika je celoročnou destináciou, hoci iné počasie tu musíte očakávať počas obdobia sucha a iné počas obdobia dažďov.

Na Zanzibare je vyššia vlhkosť a v našich zimných mesiacoch je aj teplota vyššia. Často stúpa nad 30°C.

  • november–december: okolo 27–33 stupňov (voda 27) Počas piatich týždňov sa vyskytujú lokálne dažde. Obloha je polooblačná a z jednotlivých mrakov prší. Dažde sa preženú a rýchlo ustanú. Je veľmi malá pravdepodobnosť celodenného dažďa.
  • máj–jún: okolo 27 stupňov (voda 22) Obdobie dlhých dažďov je to, ktoré prináša krajine výdatnejšiu vlahu a po týchto dažďoch „ožije“. Dážď je výdatný a trvalejší a môže pršať aj po celý deň. Po tomto období je krajina najzelenšia a toto trvá zopár mesiacov, kým krajina opäť vyschne.
  • január- apríl: obdobie sucha, okolo 30-35 stupňov (voda 28)
Naše letné mesiace, miestna „zima“, sú chladnejšie (júl, august). Teploty však neklesajú na žiadnu nekomfortnú teplotu (výrazne pod 27°C), voda je však rovnako teplá ako vzduch a preto nie každého zláka sa okúpať.

Vzdialenosť a let

Víza a povinnosti

Na vstup do krajiny je nutné vízum. Vízum je možné zakúpiť po prílete na letisku za 50USD (platnosť 6 mesiacov a iba na jeden vstup, pričom dĺžka pobytu nesmie prekročiť 3 mesiace) a ďalej sa vyžaduje vlastný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov po návrate z destinácie, platí pre občanov Slovenskej a Českej republiky. Držiteľ iného cestovného pasu je povinný sa informovať o pasových a vízových povinnostiach do danej destinácie na príslušnej ambasáde.

Kde sa ubytovať

Mapa Hotelov

Bezpečnosť

Zanzibar je bezpečná krajina. Turistom odporúčame zachovávať základné pravidlá bezpečnosti, primerane strážiť osobný majetok, predovšetkým v Stone Town, kde je problém s vreckovými zlodejmi.  Neodporúčame nosiť so sebou žiadne cennosti – napr. zlaté náramky, drahé šperky a peniaze. Ak ich už máte so sebou, majte ich uschované na dobrom mieste, napríklad v trezore v hoteli.

Pri cestování na Zanzibar je povolené mať u seba 200 ks cigariet, alebo 50 ks cigár, alebo 250 g tabaku. Povolený je tiež 1 liter alkoholu s obsahom alkoholu vyšším než 22% alebo 2 litre alkoholu s obsahom alkoholu nižším než 22%.
Zakázaný je vývoz aj dovoz akýchkoľvek predmetov či výrobkov pochádzajúcich z divokej zveri (napr. trofejí, výrobkov zo slonoviny či kože z chránených zvierat), ale tiež aj morských živočíchov. Colníkom sa nemusí páčiť vývoz napríklad rôznych mušlí, alebo náramkov zo sloních vlákien alebo dikobrazích ostňov, ktoré môžete v dobrej viere v kúpiť na trhu ako suvenír.

Peniaze a ceny

Na Zanzibare je menou tanzánsky šiling (TSH). 1 € je asi 2530 TSH. Odporúčame vymeniť si peniaze hneď po prílete. Väčšie nákupy suvenírov môžete platiť v eurách alebo amerických dolároch, zjednávajte od začiatku v tej mene, ktorou chcete platiť. 

Zmeniť peniaze môžete ihneď na letisku alebo v hoteloch, prípadne môžete vybrať šilingy priamo z bankomatov umiestnených v príletovej hale. Banky a bankomaty sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách a platby kartou sú akceptované u všetkých väčších predajcov a reštauráciách.
UPOZORNENIE: Od novembra 2016 neakceptujú tanzánske banky (a tým pádom ani v hoteloch, na hraniciach) americké doláre vydané do roku 2006. Pri výmene peňazí v banke sa prosím uistite, že máte bankovky spĺňajúce tieto podmienky, ideálne 2009 a novšie.

Doprava a transfery

Ako bývalá britská kolónia sa aj Zanzibar radí medzi krajiny, v ktorých sa jazdí vľavo. Premávka je veľmi hustá, pretože cesty na ostrove niesú v ideálnom stave. Pozor si určite dajte na rôzne zvieratá, cyklistov, chodcov či hrajúce sa deti.

Po ostrove sa dá pohybovať niekoľkými spôsobmi.

Autobusy dala-dala - po ostrove premávajú minibusy aj otvorené nákladiaky, na ktoré stačí zamávať a zakričať. Dlhšia cesta stojí približne 2000 TZS, (asi 0,77 €). Hlavné stanovisko majú minibusy v Stone Town, oproti trhovisku Darajani a sú označené ceduľami s trasou. Nemajú presné cestovné poriadky ani zastávky - vyrážajú, keď sa naplnia, zastavujú “na znamenie”. 
Na Zanzibare sú dostupné požičovne áut, skútrov či motoriek. Ceny za požičanie auta sa pohybujú od 15 € (39 040 TZS) na deň.Na cestách býva veľa policajných kontrol, ktoré zvyknú kontrolovať doklady k vozidlu, vodičské oprávnenie a dočasné povolenie pre vodičov, neplatí tu medzinárodný vodičský preukaz.
Ceny taxíkov začínajú zhruba na 2300 TZS po meste, cesta z letiska do centra vás môže vyjsť na viac ako 46 000 (17 €), ale vodič si pokojne môže vypýtať aj dvojnásobok. 
Klientom odporúčame aj o cestovnom, či už v minibuse alebo v taxíku, treba na Zanzibare zjednávať, domáci na turistoch veľmi dobre zarábajú. 


Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK