Dovolenka v Abu Dhabi

17 hotelov | ubytovanie od 416,50 €
Dĺžka letu iba 5,5h
  • Vzdialenosť 4568 km
  • Víza niesu potrebné
  • Priamy let
Viac informácií
Oblačno 24 °C
  • Oblačno
  • Klimatizované hotely
Viac informácií
Aktuálny čas 13:23
  • Časové pásmo UTC+4
  • +2 hodiny (leto)
  • +3 hodiny (zima)
Viac informácií

Úvod

Emirát Abu Dhabi s rovnomenným hlavným mestom krajiny je najväčším a najvýznamnejším spomedzi siedmich Spojených arabských emirátov. Územie emirátu zaberá až 87% celkovej rozlohy SAE a je tvorené prevažne púšťou Rub Al Khali, ktorá je druhou najväčšou na svete. Abu Dhabi má najväčšie zásoby ropy a zemného plynu v krajine (až 90%) a žije tu 43% všetkého obyvateľstva, približne 2,5 milióna. Emirát pozostáva z troch oblastí. Týmito sú Abu Dhabi ako metropola hlavného mesta, Západný región Al Gharbia, ktorý je centrom ropného priemyslu v krajine a púštna oblasť Al Ain s oázami Al Ain, kde sa narodil šejk Zayed a Liwa, kde majú korene vládnuce rody z Abu Dhabi a Dubaja. Hlavné mesto Abu Dhabi sa nachádza približne 160 km od Dubaja.

Vládcom emirátu je od roku 2004 šejk Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, ktorý je zároveň aj prezidentom SAE. Avšak zakladateľom Únie a otcom myšlienky zjednotených emirátov bol jeho otec, šejk Zayed, ktorého odkaz je vrytý v srdciach starých aj mladých generácií miestneho obyvateľstva. Šejk Zayed vládol veľmi chudobnému a roztrieštenému emirátu keď ešte netušil, že pod jeho rodnou zemou sa skrýva nesmierne bohatstvo s potenciálom zmeniť Abu Dhabi a vybudovať novú modernú spoločnosť. V roku 1958 bola v emiráte objavená ropa a už v roku 1962 sa začalo s jej exportom. V roku 1971, potom ako vypršali zmluvy a skončil mandát Britského Impéria v Perzskom Zálive sa šejk Zayed rozhodol zjednotiť miestne kmene a navzájom znepriatelené emiráty. 2. decembra 1971 šejkova šiestich emirátov podpísali zmluvu o zjednotení a založení federácie Spojené arabské emiráty. O pár mesiacov neskôr, konkrétne 2. februára 1972 sa k únii pripojil aj siedmy, posledný emirát Ras Al Khaimah, aby tak vytvorili federáciu v podobe, v akej ju poznáme dnes. Posledným odpočinkom vizionárskeho šejka je hádam tá najúžasnejšia mešita na svete, Sheikh Zayed Grand Mosque, ktorá je dnes najvyhľadávanejšou atrakciou hlavného mesta.

Názov
Spojené Arabské Emiráty
Štátne zriadenie
Federácia siedmych emirátov
Vznik
2.12.1971
Rozloha
cca 83 600 km2
Počet obyvateľov
Odhad 2017 - cca 10 139 000
Jazyk
Arabčina (úradný jazyk), angličtina, hindi, urdu, fárri
Hlavné mesto
Abu Dhabi
Náboženstvo
Islam (cca 96% obyvateľov, iné náboženstvá sú tolerované)
Etnické zloženie
Arabi, Iránci, Pakistanci, Indovia a iní
Úradná mena
1 Dirham (Dhs), po anglicky 1 UAE Dirham (AED)
Šoféruje sa
pravá strana
Telefonická predvoľba
+971
Alkohol
Alkohol je podávaný len v hoteloch, licencovaných reštauráciách a baroch. Alkohol sa nedá kúpiť bežne v potravinách, iba na letisku v Duty Free zónach alebo v špecializovaných predajniach (bottle shop), kde alkohol predajú len držiteľom špeciálneho preukazu (rezidenti). Alkohol je denne dopĺňaný aj v minibaroch na izbách (za poplatok).

Oblečenie

Letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka. V zimných mesiacoch odporúčame si so sebou vziať teplejší sveter alebo vetrovku na chladnejšie noci. SAE sú moslimskou krajinou a preto sa očakáva, že návštevníci budú na verejnosti chodiť oblečení konzervatívnejšie. Plážové oblečenie a plavky sú akceptované v hoteloch a na plážach. Nudizmus alebo opaľovanie sa hore bez je zakázané. V luxusných hoteloch by ste na večeru mali mať formálne oblečenie (páni dlhé nohavice a košeľa, dámy dlhšia sukňa, nohavice alebo šaty).

Miestne obyvateľstvo ľahko rozpoznáte podľa tradičných odevov, ktoré nosia na znak hrdosti. Muži sa obliekajú do bielej kandury s bielou šatkou okolo hlavy (dishdash), upevnenou dvoma čiernymi kruhmi (Agal). Ženy nosia čiernu abáju so závojom  tak aby si skryli postavu a vlasy (hijab). Niektoré ženy nosia nikáb či burku, ktoré im zakrývajú  celú tvár. Muži zastávajúci vysoké pozície vo vláde nosia  v rôznych farebných prevedeniach, ako napríklad v modrom, zlatom či červenom, prípadne majú oblečený masívny plašť (bisht) s ozdobnými lemami.

Zastupiteľský úrad pre SAE

Ambasáda Slovenskej Republiky v SAE
Embassy of the Slovak Republic
Al Mataf Street, No. 16, Villa 2
Al Bateen, Abu Dhabi, Spojené Arabské Emiráty

Tel: +971 2 681 7705
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/abudhabi
Pracovná doba: 09:00 do 17:00

Vzdialenosť a let

Viedeň
Schwechat (VIE)
Rakúsko
5h 40min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Celková dĺžka letu
5h 40min

Počasie

V Spojených Arabských Emirátoch je tropická, suchá klíma. Najlepšie podmienky na návštevu Abu Dhabi a Emirátov sú v mesiacoch september až máj. Ideálne teploty vzduchu a vody sú konkrétne v mesiacoch marec, apríl, máj, október a november. Najvyššie teploty sú v mesiacoch júl a august, kedy teploty na poludnie dosahujú 42°C až 45°C.
V najhorúcejších dňoch v Abu Dhabi teploty môžu dosiahnuť až vyše 50°C. V tomto období je aj najvyššia vlhkosť vzduchu. Zrážky v emirátoch sa vyskytujú len zriedkavo. Najviac zrážok je v mesiaci január. Vďaka priaznivému a slnečnému počasiu patria Abu Dhabi a celé Emiráty medzi obľúbené dovolenkové destinácie počas celého roka.


Aktuálne počasie v Abu Dhabi
20 Marec
Streda
27°C Oblačno 23°C
21 Marec
Štvrtok
23°C Oblačno 22°C
22 Marec
Piatok
23°C Oblačno 21°C
23 Marec
Sobota
26°C Oblačno 23°C
24 Marec
Nedeľa
29°C Oblačno 24°C
25 Marec
Pondelok
29°C Oblačno 27°C
Východ a západ slnka
06:27
Východ slnka
18:32
Západ slnka
13:23
Miestny čas
Ročný prehľad teploty vzduchu
22°C
Jan
24°C
Feb
28°C
Mar
33°C
Apr
38°C
Máj
40°C
Jún
41°C
Júl
41°C
Aug
39°C
Sep
36°C
Okt
31°C
Nov
26°C
Dec
Ročný prehľad teploty mora
24°C
Jan
22°C
Feb
25°C
Mar
27°C
Apr
31°C
Máj
31°C
Jún
32°C
Júl
32°C
Aug
33°C
Sep
31°C
Okt
29°C
Nov
26°C
Dec
Ročný prehľad zrážok
11mm
Jan
36mm
Feb
22mm
Mar
8mm
Apr
1mm
Máj
0mm
Jún
0mm
Júl
0mm
Aug
0mm
Sep
0mm
Okt
2mm
Nov
14mm
Dec

Víza a povinnosti

Na základe Dohody medzi Európskou úniou a Spojenými arabskými emirátmi o zrušení vízovej povinnosti pre krátkodobé pobyty sa môžu držitelia cestovných, diplomatických i služobných pasov SR od 7. mája 2015 zdržiavať na území Spojených arabských emirátov po dobu najviac 90 dní počas akéhokoľvek obdobia 180 dní.

U všetkých cestujúcich, platnosť cestovného dokladu musí byť minimálne šesť (6) mesiacov po plánovanom návrate z pobytu, v opačnom prípade držiteľa do krajiny spravidla neprepravia ani letecké spoločnosti.

Pri cestovaní neplnoletého dieťaťa iba s jedným z rodičov sa odporúča mať so sebou opečiatkovaný súhlas druhého (necestujúceho) rodiča v anglickom jazyku - od notára, resp. matriky SR.
Vzor súhlasu v anglickom jazyku

Colné predpisy

Colný režim je liberálny. Je povolené doviesť cigarety, 1 liter alkoholického nápoja a 2 litre vína pre vlastnú spotrebu. Neplatí to pre návštevníkov vyznávajúcich moslimské náboženstvo. Striktné zákazy a obmedzenia sa týkajú dovozu drog, zbraní, erotickej a pornografickej literatúry. Uvedené položky podliehajú zákazu a pri porušení podliehajú konfiškácii s postihom (peňažná pokuta, vyhostenie).

Kde sa ubytovať

Orientačný prehľad cien

Jan
Feb
Mar
Apr
Máj
Jún
Júl
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec

Bezpečnosť

Spojené Arabské Emiráty patria medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. Z dôvodu prísnych trestov a efektívnej polícii sa Emiráty tešia veľmi nízkej kriminalite. V roku 2017 boli Emiráty po Fínsku vyhlásené za druhú najbezpečnejšiu krajinu sveta (World Economic Forum).

Zdravotná starostlivosť

Občania Slovenskej republiky si zdravotné ošetrenie hradia v plnej výške z vlastných prostriedkov. Dohoda o poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti medzi SAE a SR nie je.
Odporúčame sa preto pred cestou poistiť.
Vzhľadom k intenzite slnečných lúčov sa odporúča používať opaľovací krém s vysokým UV filtrom a slnečné okuliare.

Očkovanie

V rámci bežnej turistickej návštevy SAE nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Možné zdravotné riziká konzultujte so svojím lekárom alebo v našich nemocniciach na oddeleniach cudzokrajných chorôb, resp. hľadajte potrebné informácie na stránke www.uvzsr.sk

Pitná voda

Voda z vodovodu je úžitková a vyrába sa odsoľovaním morskej vody. Neodporúča sa ju konzumovať. Pitná voda je balená v plastových fľašiach, dostať ju kúpiť v reštauráciách alebo v obchodoch.

Internet a elektrina

V SAE je 220 V so zásuvkami anglického typu s tromi kolíkmi. Pre pripojenie prístrojov je spravidla potrebný adaptér.Zadarmo je k dispozícii na recepcii hotela. Nabíjačky pre kamery, mobily a holiace strojčeky môžete používať bez problémov.

Prírodné katastrofy

V Emirátoch sú najčastejšou prírodnou udalosťou piesočné búrky. Ich výskyt nemožno vopred zistiť. Na druhú stranu sa môžu objaviť niekoľkodňové dažde sprevádzané silným vetrom.

Dôležité kontakty

Hasiči 997
Ambulancia 998
Polícia 999
Konzulárna pohotovosť 00971 506 628 920
Zastupitelský úrad SR v Abu Dhabi +971 2 681 7705

Peniaze a ceny

Dubaj je veľmi prístupný pre turistov, vychádza im v ústrety v mnohých smeroch. Výnimkou nie sú ani financie.Miestnou menou SAE je Dirham (Dhs / AED), ktorý sa delí na 100 filsov.. Výmenu valút je možné uskutočniť bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Najvýhodnejší kurz je v bankách. Najznámejšou vymeniteľnou menou je USD, s ktorou je možné uskutočňovať aj priame platby v obchodoch. Odporúča sa však platiť miestnou menou. Vymieňajú sa aj iné valuty ako napríklad EUR, kurz sa však denne mení.

Akceptované sú medzinárodné platobné a kreditné karty (American Express, MasterCard, Diner’s Club, Visa). V obchodoch je možné platiť aj kartou Visa Electron. Pri otázke, v akej mene má byť platba kartou zrealizovaná odporúčame vždy zvoliť možnosť prepočtu na domácu menu Dirham.

Pri zjednávaní zliav je výhodnejšie platiť v hotovosti a v Dirhamoch.
Orientačný kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientačný kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs 


Pri zjednávaní zliav je výhodnejšie platiť v dirhamoch a v hotovosti. Tak ako v mnohých iných arabských krajinách, i v Dubaji majú obchodníci vo zvyku zjednávať. Na rôznych trhoch si obchodníci zjednávanie veľmi užívajú, väčšina cien je naschvál nadhodnotených, aby sa mohli turisti s obchodíkmi dohadovať o cene. Na trhoviskách i v taxíkoch je však zvykom platiť v domácej mene.

Sprepitné

Dane a poplatky sú už zahrnuté v cene služieb. Malá pozornosť vo výške 5 až 10% z ceny konzumácie alebo služieb je vždy vítaná.

Doprava a transfery

Abu Dhabi má veľmi dobré napojenie na cestnú diaľkovú sieť v Spojených arabských emirátoch a ďalej po Arabskom polostrove. Cesty v Abu Dhabi sú často lemované kríkmi a stromami, ktoré slúžia na ochranu proti erózii a vetru.
Miestny odbor plánovania dopravy (Department of Transport - DoT) predložil vo februári 2009 správu o rozšírení verejnej železničnej dopravy do roku 2030. Bolo oznámené, že mesto postaví metro, ktoré bude v centre doplnené o niekoľko kratších električkových liniek. Celková dĺžka trás metra Abu Dhabi bude cca 131 km a spojí všetky hlavné predmestia ako Saadiyat, Yas Island, Masdar City, Al Raha Beach a letisko.
Uvažuje sa aj o výstavbe Light Rail Transit (LRT), ktorá približne zodpovedá európskym električkám, a bude zachádzať do vzdialenejších okrskov, ktoré budú postavené do roku 2030. Jedna linka LRT povedie aj k hranici s emirátom Dubaj, kde nadviaže na červenú linku dubajského metra.

Veľmi dostupná a v prijateľných cenových reláciách je aj doprava taxíkmi. Taxislužby v emirátoch sú štátne. Hoci je v emirátoch možné platiť dolármi, niektorí taxikári ich ako platbu odmietajú. Majte teda radšej pri sebe vždy aj dirham, ak nie ste ochotní sa s vodičom dohadovať.
V  Abu Dhabi sú dostupné aj prepravné služby UBER a Careem. Stačí si stiahnuť aplikácie a mať registrovanú platnú kreditnú kartu.

Stravovanie

Hotely a reštaurácie v Emirátoch sú povestné špičkovou kuchyňou a vynikajúcou stravou. Raňajky a večere sú v hoteloch servírované formou bufetu. Najmä emirát Dubaj je preslávený svojou gastronomickou scénou. Nájdete tu reštaurácie každého druhu, najmä ázijské, indické, arabské, libanonské ale aj talianske, francúzske, americké a moderné fusion podniky. Počas moslimského pôstneho mesiaca Ramadán by ste sa na znak rešpektu a solidarity s domácimi mali zdržať konzumácie jedla a pitia na verejnosti.


Medzi tradičné jedlá, nápoje a pokrmy, ktoré by ste v Emirátoch mali vyskúšať patrí hummus (pasta z cíceru), arabský chlieb, mäso shawarma, ktoré je obdobou tureckého kebabu, ďatle a dezerty z datlí, ťavie mlieko, výrobky z ťavieho mlieka a samozrejme silná arabská káva.
Kozumácia bravčového mäsa je z hľadiska islamu moslimom zakázaná. Napriek tomu je bravčové mäso dostupné v niektorých obchodoch a taktiež ho nájdete aj v ponuke reštaurácií a hotelov.

Aktivity a atrakcie

Abu Dhabi je dnes moderným kozmopolitným mestom s množstvom krásnych budov, luxusných hotelov a projektov, ktoré vám podobne ako v susednom Dubaji doslova vyrazia dych. 

The Corniche je prímorský bulvár s rozľahlými parkmi a záhradami, na ktorého konci sa nachádza prepychový ružový hotel, akoby z rozprávky tisíc a jedna noc, Emirates Palace a nový prezidentský palác, ktorý bude možno tým najhonosnejším zo všetkých.

 Abu Dhabi má ambíciu stať sa kultúrnou Mekkou sveta a preto veľa investícií smeruje do budovania ostrova Saadiyat, ktorý sa má stať domovom svetoznámych múzeí  Louvre, Gougenheim a národného múzea Zayed National Museum.
 Abu Dhabi je vyhľadávaným finančným centrom regiónu. V roku 2013 bol otvorený ostrov Al Maryah s obchodným komplexom Sowwah Square a novou burzou Abu Dhabi Stock Exchange.

Na opačnom konci mesta vyrástol ostrov Yas s populárnymi atrakciami akými sú zábavný park Ferrari World,Warner Bros World, pretekársky okruh F1 či aquapark Yas Waterworld.

Najkrajšie pláže celých emirátov sa nachádzajú práve na Saadiyat Islande v Abu Dhabí (UNESCO). Polohou na tomto prestížnom mieste sa môžu pýšiť hotely,The St Regis Saadiyat IslandSaadiyat Rotana Resort, Rixos Saadiyat Island, Jumeirah at Saadiyat Island Resort.

Kontrastom k jednému z najbohatších miest na svete sú pokojné osídlenia v oázach Liwa a Al Ain. Abu Dhabi je podobne ako New York postavné na ostrove, a preto sa v mnohom nechalo touto svetovou metropolou inšpirovať.

Ramadán

Ste nadšenými cestovateľmi a radi spoznávate zvyky a tradície miest ktoré navštívite? Nepremeškajte jedinečnú príležitosť zažiť najväčší moslimský sviatok a jedno z najčarovnejších období roka v Dubaji a celých Spojených Arabských Emirátoch.

Čo je ramadán?

Ramadán je deviaty mesiac islamského kalendára. Jeho začiatok nastáva vzhľadom na kresťanský kalendár vždy o 10 dní skôr ako predchádzajúci rok. Od moslimov sa vyžaduje, aby 30 dní dodržiavali pôst, vždy od východu do západu slnka. Moslim by sa mal počas dňa zdržať jedla, pitia, fajčenia a iných fyzických radostí. Pôstom si má moslim upevniť telesnú aj psychickú stránku, pevnú vôľu, disciplínu a priblížiť sa tak má k bohu Alahovi. Vyzdvihované sú morálne hodnoty, prejavy solidarity s chudobnými a konanie dobrých skutkov.
Koniec pôstu je každý deň ohlasovaný volaním z mešity pri západe slnka. Mestá ožívajú nebývalým ruchom osláv, ktoré začínajú bohatou predvečerou "SUHOOR" a hlavnou večerou “IFTAR”. Ramadán je nielen mesiacom odopierania si, ale i radostí, ktorý vrcholí v posledných dňoch pôstu veľkým sviatkom “EID AL FITR”.

Ovplyvní vás ramadán počas dovolenky?

Spojené Arabské Emiráty sú moderná a mimoriadne kozmopolitná krajina a preto sú turisti aj počas Ramadánu vítaní s otvorenými náručiami. Počas vášho pobytu by ste sa však mali riadiť určitými radami a odporúčaniami. Od hostí hotelov sa neočakáva, že budú dodržiavať pôst, avšak každý ocení ak prejavíte rešpekt s domácimi a počas dňa sa vyhnete konzumácii jedla, pitia a fajčenia na verejnosti, to znamená mimo hotelov. V hoteloch sú vytvorené všetky podmienky na to, aby ste mohli vykonávať už spomínané aktivity bez obmedzení, resp. v ústraní. Najmä plážové rezorty fungujú vo voľnom režime a preto by Ramadán vás zážitok z dovolenky v Emirátoch nemal nijako ovplyvniť. Vo všeobecnosti platí:

  • alkohol je v hoteloch a baroch podávaný až po západe slnka (cca po 19:00)
  • niektoré a la carte reštaurácie môžu fungovať v obmedzenej prevádzke
  • diskotéky a nočné kluby sú počas Ramadánu zatvorené

Výhody pobytu počas ramadánu


Cena Ubytovania

Obdobie počas Ramadánu patrí medzi najlacnejšie v roku. Za relatívne nízke ceny si môžete dopriať luxus, ktorý by bol inak možno nad rámec vášho rozpočtu.

Množstvo zliav

Najmä emirát Dubaj je známy ramadánovými "shopping" akciami vo veľkých aj menších nákupných centrách. Z vašej dovolenky v emirátoch sa tak vraciate obohatení o obľúbené kúsky oblečenia za zlomok bežnej ceny.

Žiadne čakanie

Mestá ako Dubaj či Abu Dhabi sú počas dňa väčšinou vyľudnené. Na atrakcie akými sú aquaparky či pamiatky takmer vôbec nečakáte. Domácich pred západom slnka takmer nestretnete.

Atmosféra

Po západe slnka nastáva ten pravý nočný ruch. Reštaurácie v meste praskajú vo švíkoch a nákupné centrá sú otvorené aj do druhej v noci. Veľkým zážitkom je večera IFTAR za sprievodu magickej hry svetiel a lampášov v jednom z mnohých tematických stanov. Klientom odporúčame včasnú rezerváciu, s ktorou vám samozrejme vždy radi pomôžeme.

Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK