Dovolenka na Seychelách

18 hotelov | ubytovanie od 949,70 €
Dĺžka letu od 13h
  • Vzdialenosť 6872 km
  • Víza nie sú potrebné
  • Let s prestupom
Viac informácií
Polooblačno 23 °C
  • Polooblačno
Viac informácií
Aktuálny čas 06:51
  • Časové pásmo UTC+4
  • +2 hodiny (leto)
  • +3 hodiny (zima)
Viac informácií

Úvod

Seychely je ostrovná republika v západnej časti Indického oceána, v blízkom susedstve Madagaskaru a východného pobrežia Afriky. Zaberá rozlohu približne 455 km² (súš). Celkovo tvoria Seychely 155 ostrovov, z toho 45 sú vnútorné ostrovy, ktoré sú najstaršími stredooceánskymi žulovými ostrovmi na Zemi. Zaberajú 54% celkovej rozlohy Seychel, ale žije na nich 99% populácie. Zvyšné ostrovy sú zväčša nízko položené koralové atoly a útesy (tzv. Vonkajšie ostrovy), ktoré sa delia ešte do 5 skupín. Hlavným mestom Seychel je Victoria na ostrove Mahé. Ostrovy sú známe najmä ako luxusná dovolenková destinácia.

Kozmopolitné Seychely sú farebnou zmesou rôznych rás, kultúr a náboženstiev. Počas histórie tejto krajiny tu prichádzali ľudia z Európy, Afriky a Ázie. Spolu s nimi prišli aj odlišné kultúry, zvyky a tradície a prispeli k spôsobu života dnešných Seychel. Vplyvy rôznorodosti kultúr možno pozorovať v umení, architektúre, hudbe, tanci a tradične sa odlišuje aj kuchyňa.

Na africké pomery sú Seychely ekonomicky blahobytnou krajinou. Najdôležitejším zdrojom príjmov je cestovný ruch. Ročne strávi na Seychelách približne 150 000 turistov. Ďalším významným hospodárskym odvetvím je lov a spracovanie rýb. Veľká časť potravín sa však do krajiny dováža, naopak dôležitou vývoznou surovinou sú kokosové orechy, kokosové vlákna, škorica a vanilka.

Názov
Seychelská republika
Štátne zriadenie
prezidentská republika
Vznik
29. jún 1976
Rozloha
455 km²
Počet obyvateľov
93 920 (júl 2017)
Jazyk
kreolčina, angličtina, francúzština
Hlavné mesto
Victoria
Náboženstvo
rímskokatolícke (80%), anglikánske (8%)
Etnické zloženie
seychelskí kreoli 90%, Indovia 4,5%, Malgašiovia 3%, Číňania 1,5%, Briti 1%
Úradná mena
seychelská rupia (SCR)
Šoféruje sa
ľavá strana
Telefonická predvoľba
+248

Zastupiteľský úrad pre Seychely

Ambasáda Slovenskej Republiky v Keni
The Embassy of the Slovak Republic
Milimani Road, P. O. Box 30 204
Nairobi, Kenya

Tel: +254 202721896, +254 202721898
Email: [email protected]
Web: http://www.mzv.sk/web/nairobi

Konzulárny úrad vedený honorárnym konzulárnym úradnikom SR vo Viktórii
Joseph France Albert
Consular Office of the Slovak Republic
Creole Travel Services
Orion Mall Building, 3 poschodie
P. O. Box 611
Victoria, Seychelles

Tel: +248 4297 000, +248 4297 011
Email: [email protected]

Počasie

Klíma Seychel je pomerne vyrovnaná, bez extrémnych výkyvov. Teplota zriedka klesá pod 24°C a stúpa nad 32°C. Seychely patria k celoročným destináciám aj preto, lebo aj tie najvzdialenejšie južné ostrovy ležia mimo cyklónových pásiem. Chladnejšia klíma je od novembra do marca, kedy zvyknú fúkať severozápadné vetry. More je v tomto období pokojné, počasie teplé a vlhké s priemernou rýchlosťou vetra 15 – 22 km/hod. Najviac ročných zrážok spadne v období mesiacov december – február a od mája do októbra býva najsuchšie obdobie.


Aktuálne počasie na Seychelách
20 Marec
Streda
26°C Polooblačno 24°C
21 Marec
Štvrtok
26°C Polooblačno 24°C
22 Marec
Piatok
25°C Polooblačno 24°C
23 Marec
Sobota
24°C Polooblačno 23°C
24 Marec
Nedeľa
25°C Oblačno 24°C
25 Marec
Pondelok
25°C Polooblačno 25°C
Východ a západ slnka
06:22
Východ slnka
18:29
Západ slnka
06:51
Miestny čas
Ročný prehľad teploty vzduchu
28°C
Jan
29°C
Feb
30°C
Mar
30°C
Apr
30°C
Máj
28°C
Jún
27°C
Júl
27°C
Aug
28°C
Sep
28°C
Okt
29°C
Nov
28°C
Dec
Ročný prehľad teploty mora
29°C
Jan
29°C
Feb
29°C
Mar
30°C
Apr
29°C
Máj
27°C
Jún
25°C
Júl
25°C
Aug
27°C
Sep
28°C
Okt
29°C
Nov
29°C
Dec
Ročný prehľad zrážok
386mm
Jan
274mm
Feb
226mm
Mar
183mm
Apr
163mm
Máj
99mm
Jún
84mm
Júl
76mm
Aug
132mm
Sep
163mm
Okt
224mm
Nov
329mm
Dec

Vzdialenosť a let

Viedeň
Schwechat (VIE)
Rakúsko
5h 30min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Prestup (2h 55min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
4h 35min
Seychely
Seychelles International Airport (SEZ)
Seychely
Celkový dĺžka letu (s prestupom)
13h

Víza a povinnosti

Slovenská republika má so Seychelskou republikou bezvízový styk na dobu pobytu 90 dní v priebehu jedného polroka, preto sa nevyžaduje vstupné vízum. Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje vstupný formulár a preukázanie spiatočnej letenky, ubytovania v krajine a dostatočné finančné prostriedky k pobytu (cca 135 EUR/150 USD na deň).

Prílet z africkej destinácie
V prípade príletu pasažierov z africkej destinácie je pri vstupe do krajiny nevyhnutné predložiť potvrdenie o vakcinácií proti žltej zimnici (medzinárodný očkovací preukaz). Absencia očkovacieho preukazu môže znamenať zamietnutie vstupu do krajiny.

Kde sa ubytovať

Orientačný prehľad cien

Jan
Feb
Mar
Apr
Máj
Jún
Júl
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec

Bezpečnosť

Kriminalita je na Seychelách minimálna. Obyvatelia ostrovov v podstate nemajú nedostatok, a tým pádom ani potrebu páchať trestnú činnosť. Obozretnosťou ale nič nepokazíte. Človek nikdy nevie, a tak aj tu sa oplatí dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti. Cennosti, peniaze, doklady i batožinu majte stále na očiach. Radšej ani nenoste drahé šperky, hodinky a iné doplnky. Večer nechoďte sami a vyhnite sa tmavým uličkám. Nechoďte tam, kde nie je vstup povolený. 

Je vhodné si pred cestou na Seychely zaobstarať fotokópie všetkých dokladov, vrátane platobnej karty alebo dohodnutého poistenia. V prípade straty vám to uľahčí vybavovanie náhradných dokladov.

Peniaze a ceny

Na Seychelách sa platí seychelskými rupiami (SCR). 1 € je asi 15,5 rupie. Mince sú v hodnotách 1, 2, 5, 10, 25 centov a 1 a 5 rupií, bankovky v hodnotách 10, 25, 50, 100 a 500 rupií. Platiť možno ale bežne eurami aj americkými dolármi. 

Zmeniť peniaze môžete len v bankách na ostrovoch Mahe, Praslin a La Digue, v zmenárni, na letisku alebo na recepcii v hoteli. Až na výnimky nie je výmena možná v menších mestách a dedinách. Spätne môžete zmeniť peniaze len s dokladom, ktorý ste obdržali pri zmene bankoviek či už z banky, zo zmenárne, alebo s  dokladom z bankomatu a to do maximálnej výšky 800 SCR. 

Pokiaľ sa ale nechystáte využiť iné služby ako tie hotelové, vrátane výletov, transferov a pod., miestnu menu možno ani potrebovať nebudete.

V prípade, že by ste potrebovali hotovosť, môžete využiť bankomaty. Nájdete ich v hlavnom meste vo väčších nákupných centrách alebo aj na letisku. Na mnohých predajných miestach je možná platba kartou.

Doprava a transfery

Medzištátna letisko nazývané Aéroport de la pointe Larue sa nachádza na ostrove Mahé neďaleko metropoly Victoria. Medzi jednotlivými ostrovčekmi a ostrovmi sa najlepšie prepravíte loďou, člnom, škunerom či populárnym katamaránom. Možno si ich súkromne najať, alebo využiť niekoľko pravidelných liniek. Okolo turisticky atraktívnych prírodných rezervácií sú často organizované vyhliadkové plavby. Ďalšou možnosťou je preprava malými lietadlami tunajších aeroliniek Air Seychelles, prevádzkujúcich niekoľko pravidelných spojov. Pre náročných klientov sú k dispozícii aj transfery helikoptérou. 

Na väčších seychelských ostrovoch existuje sieť vcelku kvalitných ciest, mnohokrát však veľmi úzkych, preto je pri jazde nutná obozretnosť. Jazdí sa vľavo podľa bežných pravidiel premávky. Vozidlo si môžete zapožičať predovšetkým na dvoch najväčších ostrovoch Mahé a Praslin, na ktorých funguje sieť menších autopožičovní. V prevádzke je aj taxislužba, avšak v porovnaní s Európou býva pomerne nákladná. 

Stravovanie

Kreolská kuchyňa ponúka jemnosti a nuansy typické pre francúzsku kuchyňu, ponúka aj exotické indické jedlá a pikantné chute Orientu. Grilované ryby alebo chobotnice podliate omáčkou z drveným chilli, zázvorom a cesnakom sú miestne obľúbené jedlá ako aj rôzne lahodné karí pripravené s kokosovým mliekom. Takisto sa s obľubou používa miestne ovocie ako papája melónová či granátové jablko. Pokrmy z darov mora (seafood) majú nezastupiteľné miesto v miestnej kuchyni. Za národnú plodinu sa považuje ryža. Z nápojov sa odporúča miestne pivo Seybrew a kokosové mlieko, ktoré je možné miešať s rôznymi alkoholmi. Známy je tmavý rum Takamaka.

Aktivity a atrakcie

Väčšina hotelov ponúka široké možnosti športovania (tenis, squash, fitness) s dôrazom na vodné športy (lodičky, kanoe, vodné bicykle, windsurfing, plachtenie, šnorchlovanie). Ostrovy majú výborné podmienky na potápanie a rybolov, na väčších z nich je obľúbená aj pešia turistika. Pre fanúšikov golfu je k dispozícii 9-jamkové golfové ihrisko na ostrove Mahé (Seychelles Golf Club) a 18-jamkové golfové ihrisko v rezorte Constance Lemuria na ostrove Praslin (Lemuria Golf Course).


Seychely nie sú len o krásnych plážach a prírode. Rozhodne sa tu tiež dá venovať množstvu športových aktivít, obzvlášť tým vodným. Mnohé z nich sú dostupné zadarmo aj priamo v hoteloch, tie náročnejšie (motorizované) bývajú za príplatok.

Surfovanie

Je málo známy fakt, že Seychely ponúkajú dokonalé surfové vlny v nedotknutých podmienkach takmer po celý rok. Pre skúsených surferov je najlepší čas navštíviť Seychely od júna do augusta, kedy juhovýchodné vetry prinášajú na juh Mahé silnejší a stálejší príboj.

Šnorchlovanie a potápanie

Seychely sú tropickou destináciou s bohatou a jedinečnou biodiverzitou, a to ako nad tak i pod vodou. Okolité koralové útesy sú plné morského života, vrátane morských korytnačiek, žralokov útesových, rají, rôznych druhov morských rias, koralov a morských ježkov.

Kajaky, šlapadlá a SUP - Stand Up Paddle

Pokiaľ si nepotrebujete dvíhať hladinu adrenalínu, na lagúnu môžete vyraziť na kajaku, šlapadle alebo SUP. Kajaky a šlapadlá sú nenáročné na ovládanie, zároveň ale stále urobíte niečo aj pre svoju kondíciu. Hit posledného obdobia - stand up paddle board, teda jazda na doske s pádlom v ruke, je aj na Seychelách veľmi obľúbeným vodným športom. Pre dokonalé podmienky vám odporúčame pobyt v mesiacoch november až február.

Rybolov

Ak je športový rybolov vašou vášňou, tento adrenalínový šport bude pre vás na Seychelách nezabudnuteľným zážitkom. Krištáľovo čistý Indický oceán je domovom obrovského množstva exotických rýb a morských živočíchov.
Len na Mahé, najväčšom seychelskom ostrove, nájdete 65 pláží. Tou najznámejšou je na severe ležiace Beau Vallon Bay, na ktorej si prídu na svoje predovšetkým vyznávači vodných športov. Najdlhšia pláží na Mahé je Anse Royal Bay, surferi zase ocenia Grand Anse. Tí, ktorí radi na dovolenke šnorchlujú, by mali navštíviť Baie Lazare alebo Anse à la Mouche. Krajinne veľmi krásne a pôsobivé sú pláže Anse Intendance a Anse Takamaka, kde sú však nebezpečné podmorské prúdy, ktoré často kúpanie znemožňujú.

Najslávnejšia pláž na Seychelách sa však nachádza na ostrove La Digue: Anse Source d'Argent sa stala už mnohokrát, vďaka svojej kráse a vysokým žulovým útesom, objektom mnohých fotografov. Krásu pláží nemôžu nijako narušiť ani hotelovej budovy, pretože nemôžu byť vyššie ako okolité palmy.

Kúzlo Seychelských ostrovov nespočíva len v krásnych plážach, nachádza sa tu aj unikátna nedotknutá príroda. Vyskytuje sa tu mnoho endemitov, tzn. rastlín a živočíchov, ktoré nikde inde na Zemi nenájdete. Zo živočíšnej ríše sú to vzácne suchozemské korytnačky obrovské, ktoré patria medzi najdlhšie žijúce tvory na svete. Z rastlín je to kokosová palma odrody Coco de Mer, ktorej semeno je najväčšie na svete a kokosový orech z tejto palmy môže dosiahnuť váhu až do desať kilogramov. Obyvatelia Seychel si svoju prírodu veľmi vážia a ochrana prírody je tu preto na prvom mieste. Takmer 50% územia tvoria národné parky, chránené krajinné oblasti a rezervácie.

Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK