Dovolenka na Mauríciu

49 hotelov | ubytovanie od 481 €
Dĺžka letu od 14h
 • Vzdialenosť 8580 km
 • Víza nie sú potrebné
 • Možnosť priameho letu
Viac informácií
Oblačno 22 °C
 • Oblačno
Viac informácií
Aktuálny čas 13:59
 • Časové pásmo UTC+4
 • +2 hodiny (leto)
 • +3 hodiny (zima)
Viac informácií

Úvod

Maurícius, (dlhý tvar Maurícijská republika) je ostrovný štát ležiaci v súostroví Maskarény. Rozprestiera sa približne 900 km východne od ostrova Madagaskar a jeho rozloha je 2 040 km². Na Mauríciu žije viac ako 1 milión obyvateľov, čo z neho robí najhustejšie obývanú krajinu Afriky. Je známy hlavne vďaka tomu, že bol jediným známym miestom výskytu dnes už vymretého vtáka Dodo.


Maurícius je skutočný klenot, ktorý čaká na objavenie. Od prvej chvíle Vás zelený ostrov uprostred Indického oceánu nadchne. Dovolenka na Mauríciu osvieži Vaše telo aj dušu. Nie je tu žiadna masová turistika a znečistená príroda. Nepotrebujete vstupné víza ani očkovanie. Neuveriteľne priezračná voda Indického oceánu omýva pobrežné lagúny, lemované zlatými plážami s jemným pieskom a kokosovými palmami.

Maurícius v posledných rokoch prekonal ohromné zmeny, počas ktorých došlo k prechodu z pôvodne chudobnej krajiny závislej na výnosoch cukrovej trstiny, v jednu z najúspešnejších afrických ekonomík posledných desaťročí.

Názov Maurícijská republika
Štátne zriadenie republika
Vznik 12. marec 1968
Rozloha cca 2040 km²
Počet obyvateľov 1 262 200 (odhad 2016)
Jazyk angličtina (úradný jazyk), francúzština, kreolčina
Hlavné mesto Port Louis
Náboženstvo hinduizmus 48%, rímskokatolíci 23,6%, kresťania 8,6%, islam 16,6%, iné 2,5%
Etnické zloženie Indovia 68%, Číňania 3%, Kreoli 4%, Francúzi 2% a iní
Úradná mena maurícijská rupia (MUR)
Šoféruje sa ľavá strana
Telefonická predvoľba +230
Upozornenie
Ak ste pred príletom navštívili niektorú krajinu s výskytom žltej zimnice a zdržali sa v nej, bude po vás požadovaný medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením o očkovaní proti žltej zimnici.

Zastupiteľský úrad pre Maurícius

Slovenská republika nemá na ostrove Maurícius priame diplomatické zastúpenie. Príslušným je veľvyslanectvo SR v Juhoafrickej republike.

Veľvyslanectvo Slovenskej Republiky v Pretórii
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
930 ARCADIA Street, Arcadia 0083, Pretoria, Juhoafrická republika

Tel: +27 123422051
Pohotovostný mobil: +27 833041599
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/web/pretoria

Konzulárny úrad v Port Louis
Consular Office of the Slovak Republic
konzul: Yatemani Gujadhur
C & R Court, 6th floor, 49 Labourdonais Street, Port Louis, Maurícius

Mobil: +230 52598 199
Tel.: +230 211 6970
Email: [email protected]

Oblečenie

Po celý rok sa nosí ľahké bavlnené oblečenie. Odporúčame pokrývku hlavy a slnečné okuliare. Krátke nohavice a trička sú všade akceptované, niektoré hotely môžu u pánov vyžadovať večer dlhé nohavice.

Počasie

Maurícius je vhodný na návštevu takmer po celý rok. Ostrov leží v subtropickom pásme, teploty zostávajú približne rovnaké od januára do decembra.

 • november–apríl: okolo 25–33 stupňov (voda 27)
 • máj–október: okolo 24 stupňov (voda 22)

Termín je vhodné prispôsobiť aktivitám, ktorým sa chcete na Mauríciu venovať (vodné športy, turistika a pod.). Pre pobyt pri mori odporúčame október až apríl.Aktuálne počasie na Mauríciu
14 Apríl
Nedeľa
27°C Slnečno 22°C
15 Apríl
Pondelok
26°C Oblačno 21°C
16 Apríl
Utorok
24°C Polooblačno 22°C
17 Apríl
Streda
23°C Polooblačno 20°C
18 Apríl
Štvrtok
24°C Polooblačno 20°C
19 Apríl
Piatok
25°C Polooblačno 21°C
Východ a západ slnka
06:19
Východ slnka
17:59
Západ slnka
13:59
Miestny čas
Ročný prehľad teploty vzduchu
29°C
Jan
29°C
Feb
28°C
Mar
27°C
Apr
26°C
Máj
24°C
Jún
23°C
Júl
23°C
Aug
24°C
Sep
25°C
Okt
27°C
Nov
28°C
Dec
Ročný prehľad teploty mora
27°C
Jan
28°C
Feb
28°C
Mar
28°C
Apr
27°C
Máj
25°C
Jún
24°C
Júl
23°C
Aug
23°C
Sep
24°C
Okt
25°C
Nov
26°C
Dec
Ročný prehľad zrážok
237mm
Jan
267mm
Feb
203mm
Mar
212mm
Apr
153mm
Máj
95mm
Jún
100mm
Júl
81mm
Aug
56mm
Sep
58mm
Okt
79mm
Nov
178mm
Dec

Vzdialenosť a let

Viedeň
Schwechat (VIE)
Rakúsko
5h 35min
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
Prestup (3h 30min)
Dubaj
Dubai International Airport (DXB)
Spojené arabské emiráty
6h 35min
Maurícius
Sir Seewoosagur Ramgoolam International Airport (MRU)
Maurícius
Celkový dĺžka letu (s prestupom)
15h 40min

Víza a povinnosti

Slovenská republika má s Maurícijskou republikou bezvízový styk na dobu pobytu 90 dní v priebehu jedného polroka, preto sa nevyžaduje vstupné vízum. Pri vstupe do krajiny sa vyžaduje cestovný pas platný minimálne po dobu pobytu, vypísaný vstupný a zdravotný formulár, preukázanie spiatočnej letenky a ubytovania v krajine.

Na Maurícius sa netreba očkovať nakoľko sa v krajine nenachádzajú bežné tropické choroby.
Ak ste pred príletom navštívili niektorú krajinu s výskytom žltej zimnice a zdržali sa v nej, bude po vás požadovaný medzinárodný očkovací preukaz s potvrdením o očkovaní proti žltej zimnici. V tomto prípade absencia očkovacieho preukazu môže znamenať zamietnutie vstupu do krajiny.

Kde sa ubytovať

Orientačný prehľad cien

Jan
Feb
Mar
Apr
Máj
Jún
Júl
Aug
Sep
Okt
Nov
Dec

Bezpečnosť

Maurícius je bezpečná krajina a úroveň kriminality je veľmi nízka. Turistom odporúčame zachovávať základné pravidlá bezpečnosti, primerane strážiť osobný majetok.
Je nutné rešpektovať bezpečnostné pravidlá na plážach, výstražné tabule o vysokých vlnách a zákazoch kúpania v mori na vyznačených miestach. 

Návštevníci krajiny starší ako 16 rokov môžu bezcolne doviezť 250 g tabakových výrobkov, 1 l destilátu, 2 l vína, 250 ml toaletnej vody a 100 ml parfému. Dovoz strelných zbraní je zakázaný. Dovoz zvierat a rastlín je možný len na povolenie ministerstva poľnohospodárstva. Pri dovoze domácich zvierat je uplatňovaná 6-mesačná karanténa.

Peniaze a ceny

Menovou jednotkou na Mauríciu je maurícijská rupia (MUR). 1 € je asi 39,5 rupie. Bežne nie je možné platiť eurami ani americkými dolármi.

Zmeniť peniaze môžete ihneď na letisku alebo v hoteloch, prípadne môžete vybrať rupie priamo z bankomatov umiestnených v príletovej hale. Banky a bankomaty sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách a platby kartou sú akceptované u všetkých väčších predajcov a reštauráciách.

Doprava a transfery

Ako bývalá britská kolónia sa aj Maurícius radí medzi krajiny, v ktorých sa jazdí vľavo. Maximálna povolená rýchlosť je 50km/h v obci a 80km/h mimo obce. Premávka je počas 8.-10. hodiny a 17.-18. hodiny veľmi hustá, pretože sa väčšina obyvateľov vracia z práce späť do svojich domovov. Pozor si určite dajte na kruhových objazdoch, na ktoré narazíte na každom kroku.


Po ostrove sa dá pohybovať niekoľkými spôsobmi. Klientom odporúčame používať taxi, ktorých vodiči sú zároveň dobrými sprievodcami, cenu si však určite dohodnite vopred, nakoľko vo vozidlách väčšinou nie sú taxametre. Ak uvažujete o prenájme automobilu, musíte mať medzinárodný vodičský preukaz a byť starší ako 23 rokov. 
Na Mauríciu funguje aj bezpečná a finančne pomerne nenáročná mestská doprava, ktorá spája všetky významné miesta a mestá na ostrove. Cestná infraštruktúra je rozvinutá. Maurícius nemá železničnú dopravu.

Stravovanie

Miestna kuchyňa je veľmi pestrá, ovplyvnená niekoľkými kultúrami, najmä tou indickou, keďže je väčšina obyvateľstva indického pôvodu. Očakávajte teda veľmi korenené a ostré pokrmy s chilli a častou prílohou je ryža.

Hotelová kuchyňa je prispôsobená nárokom a prianiam hostí a ponúka pokrmy inšpirované európskou kuchyňou a miestne špeciality. Milovníci morských plodov a rýb si určite prídu na svoje. Nadchne vás aj bohatá ponuka čerstvého tropického ovocia a džúsov.

Radostný úsmev na tvári domácim určite vykúzlite, ak ochutnáte niektorý z ich tradičných pokrmov, ku ktorým patrí rougaille (stredomorské jedlo s rajčinami), sounouk (solená suchá ryba), guláš z chobotnice, dusená ryba. K obľúbeným nápojom patrí alooda (zvarený sirup z agaru, mlieka a s príchuťou ako vanilka alebo mandle), tradičné občerstvenie je Dholl puri (národné jedlo – pšeničné lievance plnené žltým hráškom s curry a rajčinovou omáčkou), gateaux piment (chili sousta) a iné.

Aktivity a atrakcie

Exotický ostrov Maurícius je ideálnym miestom pre vyznávačov pokojnej romantickej dovolenky, ale ponúka oveľa viac než len krásne pláže s bielym pieskom, priezračné tyrkysové more či nádhernú prírodu.

Hlavným ťahákom na Mauríciu sú jeho pláže. Veľká časť ostrova je obohnaná koralovým útesom, ktorý chráni ostrov od väčších vĺn oceánu a vytvára lagúnu s priezračne modrou, pokojnú vodou. Pláže ostrova sa ale v jednotlivých častiach líšia ako farbou piesku, tak veľkosťou lagúny. Nebývajú preplnené, verejné pláže ale odporúčame navštíviť skôr v týždni.

Jedny z najkrajších pláží na Mauríciu sú napríklad pláže Grand Baie, ktorá je zároveň jednou z najnavštevovanejších a ponúka rad možnostní pre vodné športy a kultúrne aktivity, alebo Flic en Flac, najdlhšia pláž ostrova, kde nájdete typický obrázok bielych piesočných pláží a priezračného mora. Za návštevu stojí tiež oblasť Grand Bay, kde je pláží hneď niekoľko. Najznámejší je La Cuvette, ktorá poteší snáď každého milovníka piesočných radovánok.

Maurícius ponúka nespočetné množstvo miest vhodných na šnorchlovanie, pretože je takmer celý ostrov obklopený koralovou bariérou, ktorá ho chráni pred vlnami a žralokmi. Ak ste sa zamilovali do objavovania sveta pod hladinou mora, z Maurícia sa vám po prvom ponore nebude chcieť odletieť. Vzhľadom k priaznivým vplyvom západných prúdov od Austrálie sa v oblasti okolo ostrova obzvlášť darí rastu koralov. Aj preto oblasť patrí medzi najzachovalejšie, a tým aj najkrajšie vôbec na svete.

Po ostrove je veľa potápačských centier, ktoré samozrejme ponúkajú kompletné vybavenie, ako aj kvalitné zaškolenie pod vedením kvalifikovaných inštruktorov. Na výber máte mnohé varianty ako sú večerné, či tematické potápanie, pre tých odvážnejších dokonca aj potápanie so žralokmi. Odporúčame vyraziť napríklad do oblastí Blue Bay, Le Morne, Flic en Flac alebo Whale. Pozrieť sa môžete aj k susednému ostrovu Rodrigues alebo Pointe Aux Corners. Ak sa potápať bojíte, môžete využiť presklenú ponorku alebo sa len tak poprechádzať po dne oceána s helmou naplnenou kyslíkom.

Maurícius nie je len o krásnych plážach. Rozhodne sa tu tiež dá venovať množstvu športových aktivít, obzvlášť tým vodným. Mnohé z nich sú dostupné zadarmo aj priamo v hoteloch, tie náročnejšie (motorové) bývajú za príplatok.

Kitesurfing
Časté veterné počasie a lagúny vytvorené koralovým útesom vytvárajú skvelé podmienky pre tento populárny akčný vodný šport. Nielen preto je Maurícius prezývaný Mekkou kitesurfingu. Na ostrove je možné kitesurfovať na mnohých miestach, najpopulárnejšia je ale oblasť na juhozápade ostrova - Le Morne. Najlepšie obdobie pre kitesurfing je miestna zima (máj-október), kedy sú poveternostné podmienky pre tento šport najlepšie. Ak ste začiatočníkom, na ostrove je niekoľko kitesurfových škôl, ktoré Vás radi do tohto športu zasvätia. Niektoré hotely majú dokonca vlastné kitesurfové školy, ktoré je možné využiť za poplatok. A keď sa na tento šport osobne necítite, určite sa zájdite na  kitesurferistov v Le Morne aspoň pozrieť. Vidieť ich v akcii naozaj stojí za to.

Windsurfing
Začiatočník alebo pokročilý, windsurfing môže na Mauríciu vyskúšať každý. Lagúny sú tiež ideálnym miestom aj pre tento šport. Vo väčšine hotelov je dokonca možné si windsurf zapožičať zadarmo a ak je to vaše prvé stretnutie s týmto športom, inštruktori Vám ochotne poradia, ako na to.

Kajaky a vodné bicykle
Pokiaľ si nepotrebujete dvíhať hladinu adrenalínu, na prechádzku lagúnou môžete vyraziť na kajaku alebo na vodnom bicykli. Obidva prostriedky sú nenáročné na ovládanie a zároveň stále robíte niečo  pre svoju kondíciu.

Stand up paddle board
Hit posledného obdobia - stand up paddle board, teda jazda na doske s pádlom v ruke, je na Mauríciu veľmi obľúbeným vodným športom. Hlavným predpokladom sú pre neho pokojné vody lagún ostrova, ktoré sú tak vhodné aj pre začiatočníkov.

Rybolov
Ak je športový rybolov vašou vášňou, tento adrenalínový šport bude pre vás na Mauríciu nezabudnuteľným zážitkom. Indický oceán je tu bohatý na mnoho druhov žralokov, marlinov, tuniakov či barakúd. Rybolov na Mauríciu určite stojí za to a zaručuje to okrem iného aj výrazná hĺbka Indického oceánu v relatívnej blízkosti juhozápadnej časti ostrova a s tým súvisiace morské prúdenie, ktoré so sebou prináša veľké množstvo rýb od najmenších až po tie najväčšie. Vyskytuje sa tu napríklad modrý marlin, ktorý môže dosahovať váhy až 600 kilogramov, či ešte vzácnejší čierny marlin. Každoročne sa tu tiež konajú medzinárodné majstrovstvá v rybolove - tzv. Blue Marlin World Cup.

Plavby katamaránom
V blízkosti ostrova Maurícius sa nachádza mnoho menších ostrovov a ostrovčekov, ktoré stoja za návštevu. Objavíte na nich totiž ozajstný tropický raj. A plavby loďou sú jedinou možnosťou, ako tento okolitý raj objavovať.
Jedinečný zážitok z plavby po mori si doprajte práve na katamaráne. Najpopulárnejšie celodenné výlety sú na severné ostrovy Flat a Gabriel. Na západnom pobreží zase môžete z katamaránu pozorovať delfíny. A na východe navštívte obľúbený ostrov Ile aux Cerfs. Možné sú aj večerné romantické plavby s pohľadom na zapadajúce slnko. Výnimkou nebývajú ani svadby na tomto type lodi.
Rum je najznámejším alkoholickým nápojom ostrova Maurícius. Vychádza z dlhodobej tradície pestovania cukrovej trstiny, ktorá bola na ostrov dovezená Holanďanmi z indonézskej Jávy. Ochutnajte maurícijský rum priamo v jednej z jeho výrobní.

Na ostrove sa nachádza niekoľko liehovarov, ktoré vyrábajú buď rum tradične (jeho základom je melasa - vedľajší produkt vznikajúci pri výrobe cukru) alebo rum poľnohospodársky (vyrába sa fermentáciou zápary cukrovej trstiny). Na Mauríciu sa nachádzajú len tri destilérie, ktoré majú povolenie na výrobu poľnohospodárskeho rumu: Rhumerie de Chamarel (najznámejšie destiléria poľnohospodárskeho rumu na ostrove s dlhoročnou históriou sa nachádza v juhozápadnej, veľmi úrodné časti ostrova a je obklopená plantážami cukrovej trstiny), Rhumerie de Mascareignes a St. Aubin.

Ceny rumov sa líšia podľa množstva a typu výroby. Obyčajný lokálny rum kúpite v supermarkete už od 300 rupií. Kvalitnejšie produkty nájdete za 600 rupií a viac. Nákup rumov v liehovare Rhumerie de Chamarel Vás vyjde napríklad u balenia dvoch fliaš na 1 000 rupií, a to vo veľmi peknom darčekovom balení.

Na Mauríciu sa dá zakúpiť celá rada suvenírov a ďalšieho tovaru. Veľa sa predávajú modely historických lodí, najrôznejšie ozdoby na oblečenie, topánky a doplnky, šperky a bižutéria alebo prútené a hrnčiarske výrobky. Určite si tu vyberiete z celej rady obchodov s oblečením.

Ak zbierate známky, vaše srdce zaplesá. Maurícius sa pýši krásne farebnými originálnymi známkami. Veď slávny Modrý Maurícius pochádza práve odtiaľto. Poobzerajte sa tiež po typických maurícijských produktoch ako je vanilkový čaj, korenie, rum alebo farebné šatky. Nenechajte si ujsť návštevu trhoviska a ochutnajte čerstvé ovocie a zeleninu.
Všeobecne sa Maurícius považuje za pokojnejšiu destináciu. Väčšina turistov preferuje trávenie večerov v hotelovom komplexe (niektoré majú vlastné večerné kluby). Napriek tomu je ale na ostrove pár miest, kde to po západe slnka naozaj žije. Samotní obyvatelia ostrova však za nočnou zábavou vyrážajú výhradne v piatok a v sobotu, prípadne v období sviatkov. Na rozdiel od nás tu nočný život začína až okolo polnoci.

Ak túžite po večernej zábave mimo hotelový rezort, severné stredisko Grand Baie je pre Vás tou správnou časťou ostrova, v ktorom nájdete niekoľko barov plných obzvlášť cez víkend, kedy sa do nočných ulíc vydávajú aj temperamentní lokálci. O niečo pokojnejšie v porovnaní s Grand Baie je mestečko Flic-en-Flac, ktoré schováva tiež pár barov. Opäť živých najmä cez víkend.

Samotný Maurícius je destinácia veľmi bezpečná ale základná obozretnosť je vždy na mieste. Miestni ľudia sú však veľmi milí a prívetiví. Na ostrove ale nie je bežné, aby sa žena po zotmení pohybovala po uliciach alebo plážach sama.

Pre milovníkov prírody a zvierat ponúka Maurícius tiež pestré vyžitie. Bohatú faunu nájdete ako v oceáne, tak v rôznych parkoch vo vnútrozemí, alebo na okolitých menších ostrovoch. Ráno preto môžete začať pozorovaním delfínov alebo veľrýb v oceáne a popoludní stráviť prechádzkou s levom alebo storočnou korytnačkou.

Zábavný park Casela s africkým safari

Casela sa rozprestiera na 14 hektárov, ktoré sú plné prírody a možných aktivít na západe Maurícia. Je tu možné stráviť pokojne aj celý deň. Park je rozdelený do troch odlišných častí - časť pre najmenších, ďalšia s možnosťou vyhliadkovej jazdy na zipline a canyoningu a safari časť, v ktorej stretnete rôzne africké zvieratá. Najznámejšou atrakciou parku je tzv. Walk with lions, čiže prechádzka s levím kráľom džungle.

Botanická záhrada Pamplemousses
Botanická záhrada známa rozsiahlymi zbierkami paliem, lekien a ďalších exotických rastlín, má rozlohu 37 hektárov a je miestom odpočinku a relaxácie ako pre turistov, tak i miestnych obyvateľov. Nájdete tu palmové aleje, záhony s miestnou flórou, ale aj rastliny dovezené zo všetkých kútov sveta. Unikátom je palma Talipot, ktoré počas svojho života vykvitne iba raz a potom zahynie, alebo obrie lekná Viktorie amazonskej.


Chránený ostrov Ile aux Aigrettes
Nádherný koralový ostrov leží len niekoľko minút plavby od Mahebourg a vezme Vás na cestu časom do čias, kedy bola príroda na ostrovoch ešte nedotknutá človekom. Môžete tu pozorovať korytnačky obrovské, ružové holuby a ďalšiu endemickú faunu a flóru. Oblasť je chránená organizáciou Mauritian Wildlife Foundation.

Prírodný park La Vanille

Ak sa nachádzate v južnej časti ostrova, za zastávku stojí prírodný park La Vanille. Žijú tu korytnačky obrovské, ktoré si môžete obhliadnuť úplne zblízka alebo aj krokodíly. Park je spestrením dňa a jeho prehliadka vám zaberie 2-3 hodiny.

Spisovateľ Mark Twain na konci 19. storočia navštívil vulkanický ostrov v Indickom oceáne a napísal: „Budete presvedčení o tom, že Boh stvoril najprv Maurícius. A nebesá vytvoril až neskôr, podľa jeho vzoru.“ Ak vaša predstava raja zahŕňa exotické záhrady so záplavou kvetov, tyrkysové more a silno alkoholické koktaily pri dych vyrážajúcich západoch slnka, dáte mu nepochybne za pravdu. Viac v sekcii svadby.

Maurícius je nekonečnou spleťou rôznych kultúr, ktoré sa premietajú do tradícií, jazykov, jedla, alebo architektúry. Urobte si zastávku v tradičných náboženských chrámoch, alebo skúste lokálny pôvodný tanec sega. Ľudia sú veľmi príjemní, veselí, pohostinní a nápomocní. Nebojte sa s nimi dať do reči :)

Tanec
Neodmysliteľnou súčasťou ostrova Maurícius je tradičný tanec s názvom Sega, ktorý sa vyvinul z rituálnej hudby Madagaskaru a Afriky a je hudobným vyjadrením maurícijského štýlu života, plného radosti a šťastia. Sega rozpráva o radostiach i smútkoch miestnych roľníkov a rybárov. Je nostalgickým dedičstvom otrokov i dedinčanov a jej tóny sa dnes stali neoddeliteľnou súčasťou maurícijské zábavy a každodenného maurícijského života.

Kuchyňa
Ostrovná kuchyňa je rovnako kozmopolitná ako obyvatelia a z jej širokej ponuky si iste vyberie každý gurmán a milovník dobrého jedla. Počas jedného dňa tu ochutnáte vybrané lahôdky francúzskeho, indického, čínskeho, afrického aj kreolského pôvodu. Určite skúste morské plody - chobotnice, sladkovodné langusty alebo mečúňa. Lahodné je samozrejme aj tropické ovocie. Samozrejmosťou exotické destinácie sú čerstvé džúsy, kokosové mlieko priamo z orecha, alebo džús zo sladkých plodov tamarínd.

Najznámejším miestnym nápojom je ale bezpochyby rum. Stretnete sa s ním aj mimo liehovarov a špeciálnych obchodov - v reštauráciách ho často servírujú ako digestív.

Jazyk
Hoci je oficiálnym a úradným jazykom angličtina a francúzština, mnoho obyvateľov sa ani jedným z týchto jazykov nedohovorí. Všetci hovoria maurícijskou kreolčinou, ktorá vznikla zmiešaním francúzštiny s pôvodnými jazykmi námezdných robotníkov, ktorí boli na ostrov privezení.

Sviatky
Vzhľadom na to, že ostrovania pochádzajú z troch rôznych kontinentov, usporadúvaných slávností je mnoho. Ak sa na Maurícius chystáte napríklad na prelome januára a februára, určite si nenechajte ujsť čínsky nový rok a hinduistický sviatok Maha Shivaratri (oslava Boha Shivy), počas ktorého sa vydajte s miestnymi na púť k posvätnému jazeru Grand Bassin. Budete mať navyše možnosť ochutnať tradičné miestne pokrmy.

Svadby a svadobné cesty

Maurícius je ako stvorený pre svadbu alebo svadobnú cestu v raji. Ak snívate o svadbe na pláži alebo na katamaráne pri západe slnka, na Mauríciu sa vám tento sen splní. Vďaka skvelej úrovni hotelov i služieb je to naozaj vhodná destinácia pre svadobný zážitok, ktorý vám zostane na celý život. A skvelou správou je, že svadba na Mauríciu je právoplatná aj v Slovenskej republike a Českej republike. Koná sa priamo na pláži rezortu, kde ste ubytovaní. Na svadobný obrad tak nemusíte nikam dochádzať. Každý rezort má svoje špeciálne miesto pre svadbu a často si snúbenci vyberajú, či chcú svadbu na pláži, alebo napríklad v altánku či v tropickej záhrade.

Maurícius je známy svojimi benefitmi a zľavami pre novomanželov. Zľavy pre svadobné cesty platia tak pri právoplatnej svadbe na Mauríciu, ako aj pre novomanželov, ktorí mali svadbu na Slovensku, či v Čechách a predložia svoj sobášny list. Benefity od rezortov ponúkame aj pre okrúhle výročie svadby vždy po piatich rokoch od svadby.

Výber hotela a miesta na svadbu

S ohľadom na vysoký dopyt sa svadbám venujú takmer všetky hotely, a preto je ich výber široký a závisí len od vašich preferencií. Každý hotel má pre tieto príležitosti zvyčajne špecializovaný personál, ktorý sa vám bude plne venovať tak, aby bolo všetko podľa vašich predstáv.

Miesto pre obrad je základným kameňom mozaiky, z ktorej sa celá svadba ako výnimočná slávnostná udalosť skladá. Svadobná lokalita totiž úzko súvisí s celým poňatím a štýlom vašej svadby. Či bude svadba vznešená a noblesná, tradičná, veľkolepá či naopak intímna, romantická, triezvo moderná či tematická, to všetko je späté so svadobným miestom.

svadobná cesta maurícius

Svadobné cesty

Maurícius je veľmi obľúbený aj za účelom svadobných ciest. Bude tu o vás naozaj dobre postarané a väčšina hotelov zvyčajne poskytuje zľavu pre nevestu alebo iné novomanželské balíčky. Radi vám o ponukách konkrétnych hotelov poskytneme viac informácií.

Všetky služby potrebné na zariadenie právoplatnej svadby sa ukrývajú vo Vašom svadobnom balíčku, ktorý je súčasťou kalkulácie. Hotely majú väčšinou niekoľko typov balíčkov, ktoré vždy obsahujú všetky úradné poplatky (na Mauríciu)  a základný svadobný obrad. Líšia sa službami navyše - kozmetika, vizáž, masáž, svadobné foto s iné.

Svadobný balík väčšinou zahŕňa:

 • všetky úradné a správne poplatky na Mauríciu (miestoprísažné vyhlásenie, vrchný súd, matrika)
 • poplatky za "APOSTILLE"
 • garanciu jedinej svadby denne v hoteli
 • špecializovaného osobného svadobného koordinátora
 • transfer z hotela na príslušné úrady a späť
 • samostatná izba pre nevestu pred obradom (v závislosti od dostupnosti)
 • dekoráciu a prípravu miesta svadobného obradu
 • slávnostné novomanželské raňajky do postele
 • kyticu pre nevestu
 • svadobnú myrtu pre ženícha
 • služby kaderníka a make up pre nevestu vrátane skúšky
 • svadobná torta (pre 10 hostí)
 • reprodukovanú svadobnú hudbu pri obrade
Za príplatok Vám zabezpečíme akékoľvek služby navyše - od špeciálnej dekorácie, cez živú hudbu až po kameramana a profesionálneho fotografa.

Najneskôr do 40 dní pred odletom na Maurícius nám zašlite emailom nasledujúce dokumenty. Ak plánujete svadbu "last minute" v kratšom termíne ako 6 týždňov, potom je potrebné požiadať miestne úrady o výnimku, či vám právne platnú svadbu v kratšom termíne odsúhlasí. Originály dokumentov si veziete so sebou na Maurícius, kde je predáte svojmu českému delegátovi.

1) Snúbenci si musia vybaviť duplikát rodného listu (tzv. Výpis z rodnej matriky) s aktuálnym dátumom NIE starším ako 3 mesiace k dátumu svadby. Vydáva ho vaša rodná matrika v mieste vášho narodenia za poplatok 10EUR . O duplikát rodného listu môžete požiadať matriku osobne či písomne (žiadosť zašlite poštou na príslušný úrad), prípadne vás môžu zastúpiť rodičia či tretia osoba s vašou plnou mocou.

Tieto dokumenty musia byť súdne preložené do angličtiny alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom a s tlmočnícku doložkou). Odporučíme vám prekladateľa za dobrú cenu v okolí vášho bydliska, aby ste nemuseli dokumenty zbytočne posielať poštou.

2) Fotokópie pasov snúbencov, teda stránka obsahujúca číslo cestovného pasu, fotografiu, dátum vydania a skončenia platnosti. Pozor! Platnosť Vášho pasu musí byť minimálne 6 mesiacov po návrate z Maurícia!

3) Snúbenci vyplnia žiadosť o svadbu na Mauríciu. Jedná sa o jednoduchý formulár v anglickom jazyku, kde je uvedený termín a miesto vašej svadby a vaše základné osobné údaje. Formulár vám zašleme.

4) Ak ste rozvedení, je potrebné pripojiť príslušný dokument, teda notársky overenú kópiu rozsudku o rozvode predchádzajúceho manželstva. Overená kópia musí mať podpis notára alebo osoby na vydanie splnomocnenej, ktorej podpis je evidovaný na Ministerstve spravodlivosti.

Pokiaľ má Rozsudok o rozvode viac strán, odporúčame si na príslušnom Okresnom súde vyžiadať len krátke potvrdenie o rozvode s najdôležitejšími údajmi (mená a dátumy oboch rozvedených, dátum a miesto rozvodu, pečiatka a podpis príslušného súdu). Upozorňujeme, že na toto potvrdenie neexistuje žiadny regulačný vzor a jeho vydanie väčšinou závisí od ochoty úradníkov.

Aj tento dokument musí byť súdne preložený do angličtiny, alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom a s tlmočnícku doložkou).

4) Ak ste vdovci, je potrebné pripojiť notársky overenú kópiu úmrtného listu zosnulého manžela / manželky.

Aj tento dokument musí byť súdne preložený do angličtiny, alebo francúzštiny (preklad zviazaný s originálom a s tlmočnícku doložkou).

5) Podmienky platné pre rozvedené ženy alebo vdovy pred svadbou na Mauríciu:

V prípade, že je nevesta rozvedená či vdova, potom sa svadba na Mauríciu môže konať najskôr 10 mesiacov od rozvodu alebo odo dňa vydania úmrtného listu manžela. Ak si prajete svadbu skôr, potom musí nevesta na vlastné náklady absolvovať lekársku prehliadku na Mauríciu s potvrdením, že nie je tehotná (buď v štátnej nemocnici alebo u súkromného lekára s licenciou a praxou na Mauríciu).

Počas svadobného obradu oddávajúci nevestu oslovuje jej priezviskom za slobodna. Rodné priezvisko nevesty sa objaví aj na sobášnom liste (ak už skôr nevesta zmenila priezvisko právnym aktom, bude uvedené toto aktuálne priezvisko).

6) Ak nevesta či ženích zmenili meno či priezvisko právnym aktom, je vyžadovaný príslušný dokument a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.

7) Ak pár nedosahuje vek 18 rokov k dátumu svadby, je vyžadované čestné vyhlásenie, ktorým sa udeľuje povolenie na konanej svadbe a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.

8) Ak boli ženích či nevesta adoptovaní, musí byť predložený certifikát o adopcii a jeho súdny preklad do angličtiny, alebo francúzštiny.

Na Mauríciu snúbenci vždy uvádzajú majetkový režim manželstva, viď nižšie.

40 dní pred svadbou je hraničný termín pre odovzdanie dokumentov, potom ich už úrady nemusia akceptovať. Dôrazne preto odporúčame odovzdať dokumenty s dostatočným predstihom.

POSTUP PO PRÍLETE NA MAURÍCIUS

1. Svadobné formality v Port Louis
Na Mauríciu je nutné osobne počas jedného pracovného dňa dokončiť všetky právne formality na miestnych úradoch. Tento proces vybavovania všetkých potrebný formalít trvá približne pol dňa. Na ceste vás môže sprevádzať váš ČESKÝ DELEGÁT.
Zabezpečíme vám transfer vozidlom do Port Louis a sprievod v priebehu vybavovania právnych formalít. Musíte sa tiež zastaviť na Civil Status Office v lokalite vášho ubytovania kvôli zverejneniu svadobnej ohlášky. Upresníte si tu tiež čas obradu.

2. Civilný obrad
Civilný obrad vyžaduje prítomnosť vašich dvoch svedkov - tých vám môžeme zaistiť.
Ak máte svojich svedkov, alebo si ich vyberiete na mieste (známi z hotela atď.), Nezabudnite si zapísať mená, miesta a dátumi narodenia týchto vašich svedkov, pretože tieto údaje musíte oznámiť úradom v SR po návrate z Maurícia.

3. Majetkový režim manželstva
Na Mauríciu oznámite majetkový režim manželstva, tzv. Matrimonial Regime / Systém, pre ktorý ste sa rozhodli. Vyberáte zo tri majetkových režimov:
1) Právny systém spolupatričnosti majetku (teda spoločný majetok) - The legal system of community of good
2) Právny systém rozdelenia majetku (teda oddelené vlastníctvo) - The legal system of Separations of property
3) Manželské vysporiadanie obsiahnuté v notárskej zápisnici v súlade so spoločným prianím budúcich manželov- A marriage settlement embodied in a notarial deed in accordance with the common wish of the future spouses
Pokiaľ si zvolíte bod 3 spomínaný vyššie, musíte už so sebou mať list vypracovaný vaším notárom. Ak ste sa rozhodli uzavrieť tzv. Predmanželskú zmluvu, urobte tak pred odletom.

Vysvetlivky k možnostiam majetkových režimov:
Ad 1) Právny systém spolupatričnosti majetku
Občiansky zákonník stanovuje systém právnej spolupatričnosti majetku - to znamená, že ak budúci manželia nezvolia špecifický manželský systém a ak uzavrú manželstvo bez určenia toho, ktorým manželským systémom by sa chceli riadiť, je to považované, akoby zvolili právny systém spolupatričnosti majetku.
Právny systém spolupatričnosti majetku, ako je stanovené v občianskom zákonníku, je spolupatričnosť zredukovaná na "akvizíciu" vyznačujúcu sa nasledujúcimi charakteristikami:
(A) S ohľadom na vlastníctvo majetku medzi manželmi je hlavnou existenciu množstvo majetku, ktorý je spoločný pre oboch partnerov a ktorý sa líši od majetku patriaceho osobne každému z nich zvlášť.
Spoločný majetok patrí v stave v divízii (v spoluvlastníctve) obom manželom v priebehu manželstva. V prípade rozvodu alebo súdneho oddelenia je spoločný majetok rozdelený rovným dielom medzi manželmi. Ak je manželstvo ukončené smrťou manžela, alebo manželky, alebo oboch, spoločné vlastníctvo je rozdelené medzi pozostalého manžela / manželky a dediča zomretého manžela / manželky alebo medzi príslušnými dedičmi oboch manželov, v závislosti na prípade.
Spoločný majetok sa skladá z "nadobudnutia", jedná sa o všetok majetok hnuteľný aj nehnuteľný získaný od dátumu svadby každým z manželov, ktorý zákonom nie je výslovne považovaný za osobný majetok. (Skladá sa predovšetkým z majetku zakúpeného peniazmi získanými z príjmov a platov manželov).
Osobný majetok zahŕňa nehnuteľný majetok, ktorý patril jednému z manželov pred uzavretím manželstva alebo ktorý získal manžel či manželka dedičstvom alebo darom po dni svadby. Takýto majetok zostane vo výlučnom vlastníctve toho z manželov, komu patril, alebo ktorý nadobudol tohto majetku darom či ho zdedil.
(B) Podľa právneho systému spolupatričnosti majetku správa osobného vlastníctva sa líši od správy spoločného vlastníctva nasledovne:
- každý z manželov má právo užívať a mať voľne k dispozícii svoj osobný majetok
- každý z manželov má právo spravovať spoločný majetok, ktorý bol získaný jeho / jej prácou
Napríklad manželka slobodne spravuje jej spoločný majetok, ktorý je odvodený z jej zisku, odmeny, zárobku, zatiaľ čo manžel spravuje všetok ostatný spoločný majetok.

Ad 2 - Právny systém rozdelenie majetku a vlastníctva
Ak sa chcú manželia riadiť týmto systémom, musia manželia jasne vyjadriť svoje želanie v súlade s uzavretím ich manželstva. V rámci tohto systému oddeleného vlastníctva manžel alebo manželka zachováva vlastníctva majetku, ktorý on alebo ona vlastnil / a pred uzavretím manželstva, a toho majetku, ktorý získa počas manželstva. Každý z manželov môže spravovať takýto majetok a voľne s ním disponovať bez zásahov druhého z manželov, ako by on alebo ona neboli zosobášení. V prípade rozvodu alebo rozluky si každý z manželov vezme späť svoj osobný majetok. Ak je manželstvo ukončené smrťou, majetok zosnulého manžela / manželky pripadne jeho dedičia. Neexistuje rozdelenie majetku.

Ad 3 - Vysporiadanie manželstva začlenené v notárskej zápisnici
Pred svadbou môžu budúci manželia spísať predmanželskú zmluvu spoločne s notárom, ktorá určí daný systém v manželstve, ktorým sa budúci manželia želajú riadiť (spoločné vlastníctvo obmedzené na "akvizíciu", všeobecné spoluvlastníctva majetku, rozdelenie majetku atď.) a ktorá obsahuje všetky dojednania, ktoré považujú za žiaduce.

Golf

Maurícius je známy svojimi obrovskými úsekmi nedotknutých pláží s bielym pieskom, teplými teplotami a príjemným počasím po celý rok, ktoré poskytujú vynikajúce podmienky pre golf a skvelú golfovú dovolenku. Dnes sa golf stal jedným z vrcholových športov na Mauríciu a jednou z hlavných atrakcií pre návštevníkov ostrova. Bez problémov si tu preto nájdete ihrisko podľa Vašich predstáv a potrieb a užijete si tak hru s výhľadom na Indický oceán.

Prečo golf práve na Mauríciu?

V skutočnosti bol Maurícius treťou krajinou na svete, kde sa po Veľkej Británii a Indii hrával golf. Golf sa na Mauríciu praktizuje od roku 1902, kedy bol prvý golfový klub (Gymkhana) otvorený členmi britského kráľovského námorníctva. Golfový klub Mauritius Gymkhana je najstarším golfovým klubom na južnej pologuli a štvrtým najstarším golfovým ihriskom na svete. Odvtedy sa Maurícius stal konečným cieľom pre každého golfistu.

K dispozícii je prekvapivo vysoký počet golfových ihrísk po celom ostrove, od základných 9 jamkových po majstrovské golfové ihriská svetovej triedy s 18 jamkami, ktoré si podmanili vedúci hráči na svete, ako sú Ernie Els, Bernard Langer a David Leadbetter.

Golfové ihriská na Mauríciu sú navrhnuté tak, aby preskúmali efektívnosť a presnosť golfistov. Od kríkov cez bunkre až po vodné priekopy, golfové ihriská na Mauríciu ponúkajú vzrušujúce skúsenosti v krásnom prírodnom prostredí. Mnohé z týchto ihrísk ponúkajú nádherný výhľad na more a otvorené pobrežné panorámy. Maurícius je dejiskom niekoľkých profesionálnych turnajov, na čele s European Tour. Ak túžite zhliadnuť niektorú z hviezd svetového golfu, neváhajte sa vydať práve sem.

Voľba ihriska a green fee

Väčšina golfových ihrísk na ostrove patrí k niektorému z hotelov. Rovnako je väčšina z nich otvorená aj pre verejnosť. Pre klientov hotela býva green fee zvyčajne v cene ubytovania.

18 Jamkové ihriská

 • Anahita (Východ)
 • Le Touessrok (Východ)
 • The Legend (Východ)
 • The Links (Východ)
 • Gymkhana (Vnútrozemie)
 • Tamarina Golf Estate (Západ)
 • Paradis (Juhozápad)
 • Golf Du Chateau Bel Ombre (Juh)
 • Ostrov Ile Aux Cerfs (Východ)

9 Jamkové Ihriská

 • Shandrani (Jihovýchod)
 • Maritim (Severozápad)
 • Le Saint Géran (Východ)
Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK