32°C Dubaj

Sharjah

Sharjah je tretím najväčším emirátom, má 1,1 milióna obyvateľov a s Dubajom tvorí jednu kompaktnú a súvisle zastavanú mestskú aglomeráciu. Od centra mesta Downtown Dubai a finančnej štvrte je mesto Sharjah vzdialené približne 15 km. Zaujímavosťou je, že je to jediný emirát, ktorý má pobrežie v Perzkom aj Ománskom zálive, čiže má prístup do Arabského mora a Indického oceánu.

Sharjah je miesto so skutočnou príchuťou Arábie, ktorá ctí a uchováva pôvodné arabské hodnoty a tradície. V roku 1998 bol Sharjah organizáciou Unesco vyhlásený za "Hlavné mesto kultúry arabského sveta". Nájdete tu veľa typických trhov ako napríklad preslávený Blue Souq "Modrý Trh" (kúpite tu zlato, látky a korenia všetkých druhov), zelených parkov a prímorských promenád okolo mestských lagún a dokonca aj veľké ruské koleso s výhliadkou. Emirát má najprísnejšie zákony zo všetkých emirátov. Hovorí sa mu aj takzvaný „suchý“ emirát (z anglického "dry Emirate"), nakoľko platí zákaz predávať a verejne konzumovať alkohol.

Blue Souq je turistami vyhľadávanou atrakciou a populárnym miestom schôdzok miestnych obyvateľov.

Historicky bol Sharjah jedným z najbohatších miest v tomto regióne. Začiatkom 18. storočia sa kmeň Qawasim usadil v oblasti dnešného Sharjah a okolo roku 1727 vyhlásili Sharjah za nezávislý. 8. januára 1820 šejk Sultan I. podpísal zmluvu s Britániou, akceptujúcu protektorát na ochranu pred Turkami. Emirát bol Britským Impériom využívaný najmä ako zastávka pre medzikontinentálne lety z Európy do Indie a Číny. 2. decembra 1971 sa stal súčasťou federácie Spojených arabských emirátov. Vládcom je od roku 1972 Sultan Bin Mohamed Al Qassimi, ktorý je zároveň ministrom kultúry SAE.

Ekonomika emirátu je pomerne závislá na vývoji v susednom Dubaji. Okrem turizmu, priemyslu a dopravy sa v poslednej dobe dobre rozvíja aj trh s nehnuteľnosťami a stavebníctvo, čo dôkazom je impozantná panoráma výškových budov mesta. Nakoľko ceny nehnuteľností v Dubaji sú veľmi vysoké, rovnako ako náklady na život, Sharjah je výhodnou a lacnejšou alternatívnou pre ľudí pracujúcich v Dubaji, s dobrou dostupnosťiou do centra mesta.

Ups, vyskytla sa chyba...
Zatvoriť
Zatvoriť
Potrebujete poradiť?
Potrebujete poradiť? Napíšte nám Vaše otázky a požiadavky. Náš tím špecialistov Vás bude kontaktovať. Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať
Napíšte nám váš názor
Záleží nám na tom čo si myslíte. Vaše odpovede sú pre nás dôležité. Pomôžu nám aby sme pre vás zlepšovali úroveň našich služieb. Ďakujeme Vám.

Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať