32°C Dubaj

Dubaj

Dubaj je druhým najväčším emirátom v rámci únie siedmich Spojených arabských emirátov a zároveň najväčším a najľudnatejším mestom v krajine (2 106 177 obyvateľov k 1. januáru 2013). Vládcom emirátu je šejk Mohamed Bin Rashid Al Maktoum, ktorý je súčasne premiérom SAE. Rodina, ktorá pochádza z jedného kmeňa, vládne v emiráte približne od roku 1830.

Vďaka vynikajúcej polohe takmer na polceste medzi Európou a ďalekým východom, bol Dubaj vždy obchodným centrom celého Perzského zálivu a preto aj oblasťou záujmu mnohých koloniálnych mocností (viac ako 200 rokov, až do roku 1971 pod nadvládou Britského Impéria). Okrem obchodu prekvital aj lov perál (až 20 000 mužov pracovalo na 1300 rybárskych lodiach), ktorý bol až do 40 rokov 20. storočia hlavným hospodárskym odvetvím. Zvrat nastal, keď miestna produkcia už viac nedokázala obstáť v konkurencii s umelým chovom perlorodiek v Japonsku. Emirát upadol na dve dekády do hlbokej chudoby. V 50. rokoch bola objavená ropa v susednom Abu Dhabi, ktoré s produkciou začalo v roku 1962. Až v roku 1969 došlo k historicky prvému exportu tejto komodity z emirátu Dubaj a tým sa odštartovala nebývalá hospodárska obnova a rozmach, ktorý pretrváva až do súčasnosti.

Dubaj v 30. rokoch 20. storočia ani zďaleka nepripomínal globálnu metropolu akou je dnes.

Pôvodný dubajský šejk Rashid (otec súčasného šejka Mohameda a jeden zo zakladateľov Únie) vedel, že ropa Dubaju vystačí len približne 40 rokov. Bol potrebný plán hospodárskej diverzifikácie na rozvoj nových odvetví tak, aby dubajský zázrak a prosperita obyvateľstva pretrvali aj v ďalšom storočí. Šejk bol podporovateľom rozsiahlych investícií do rozvoja infraštruktúry (diaľnice, prístav v Jebel Ali, dubajské medzinárodné letisko), školstva, zdravotníctva, dostupného bývania a de facto začal s budovaním novej modernej dubajskej spoločnosti.

Zlatá éra Dubaja sa datuje od nástupu šejka Mohameda, ktorého vízia emirátu ako globálneho multi-kultúrneho obchodného, finančného a turistického centra regiónu ďaleko prekonala jeho prítomnosť. V roku 1999 bol otvorený preslávený sedem-hviezdičkový hotel v tvare plachetnice Burj Al Arab, ktorý sa stal symbolom Dubaja podobne ako Eiffelovka v Paríži, či Socha Slobody v New Yorku. Perzský záliv nemal turistickú destináciu o akej sníval šejk a preto bola nariadená výstavba ďalších hotelov (Jumeirah Beach, Madinat Jumeirah). Problém s nedostatkom pláží (Dubaj má prírodné pobrežie dlhé iba 72 km) bol vyriešený v roku 2001 keď bol začatý projekt prvého palmového ostrova Palm Jumeirah. Záujem o dubajské nehnuteľnosti bol tak enormný, že boli zahájené ďalšie umelé ostrovy (Palm Jebel Ali, Palm Deira a súostrovie Svet). Stavať sa začali nové mestské štvrte ako Dubai Marina s približne 200 mrakodrapmi a nové centrum mesta Downtown Dubai s najvyššou budovou sveta a najväčším nákupným centrom. Okrem rozvoja turizmu a boomu na trhu s nehnuteľnosťami Dubaj expandoval aj ako jeden z najväčších dopravných a logistických uzlov sveta.

Downtown Dubai s najvyššou budovou sveta Burj Khalifa je skutočným srdcom celého mesta.

Dubaj je dnes plne diverzifikovanou ekonomikou, len 2 % HDP pochádza z ropného priemyslu (v roku 2007 sa emirát stal čistým dovozcom ropy a zemného plynu), pričom dominantnými odvetviami sú doprava a logistika, turizmus, maloobchod, nehnuteľnosti a stavebníctvo. Dubaj je v súčasnosti významným finančným centrom, najväčším trhom s nehnuteľnosťami na svete a zároveň najväčšou turistickou destináciou v regióne.

Ups, vyskytla sa chyba...
Zatvoriť
Zatvoriť
Potrebujete poradiť?
Potrebujete poradiť? Napíšte nám Vaše otázky a požiadavky. Náš tím špecialistov Vás bude kontaktovať. Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať
Napíšte nám váš názor
Záleží nám na tom čo si myslíte. Vaše odpovede sú pre nás dôležité. Pomôžu nám aby sme pre vás zlepšovali úroveň našich služieb. Ďakujeme Vám.

Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať