Louvre Abu Dhabi

Obľúbené
Abu Dhabi | Dĺžka trvania: 3h |
5 / 5
MúZEUM

Louvre Abu Dhabi

Obľúbené
Abu Dhabi | Dĺžka trvania: 3h | 5 / 5
MúZEUM
Výstavba futuristického múzea trvala takmer 10 rokov a stála 1.2 miliardy EUR. Louvre Abu Dhabi je fascinujúci komplex, ktorý doslova pláva na otvorenom mori.
Futuristické múzeum pripomína lietajúci tanier. Základným prvkom je gigantická kupola, ktorá je postavená ponad pavilóny galérií ukotvených na otvorenom mori. Louvre Abu Dhabi sa nachádza na ostrove Saadiyat Island, na periférii inak rušného hlavného mesta Emirátov. Múzeum sa skladá z 23 tematických galérií, ktoré rozprávajú príbeh ľudstva od prehistorických čias až po prvé osídlenia, veľké ríše, stredovek a súčasné moderné umenie.

O projekte

Múzeum Louvre Abu Dhabi bolo založené ako inštitúcia dekrétom francúzskej vlády v roku 2007. Kľúčovú úlohu pri ustanovaní spolupráce medzi múzeum Louvre v Paríži a štátnymi zložkami v Abu Dhabi zohral vtedajší prezident Jacque Chirac, ktorý sa významným spôsobom presadzoval za hlbšiu kultúrnu spoluprácu oboch krajín.

Architektom a duchovným otcom múzea je slávny francúz Jean Nouvel. Ten sa nechal inšpirovať tradičnými prímorskými mestečkami emirátov "madinats". Minimalistický "madinat" v podobe dvanástich galérií umiestnil pod ohromnú oceľovú kupolu "dóm", ktorý sa akoby vznášal nad morom. Strecha kupoly je vzorovaná a za jasného dňa prepúšťa nepravidelné lúče svetla, ktoré vytvárajú náhodné obrazce. Tento efekt nazval "Dážď svetla" a je jednou z najväčších zaujímavostí celého komplexu.

O atrakcii

Múzeum samotné rozpráva veľkolepý príbeh o ľudstve. Galérie sú tematicky rozdelené od praveku, cez prvé osídlenia, veľké ríše, stredovek, prvé náboženstvá, moreplavbu, medzinárodný obchod, európske civilizácie až po súčasné moderné umenie.

V dvanástich galériách nájdete 620 exponátov nesmiernej kultúrnej hodnoty. Približne 300 diel je prepožičaných z trinástich najslávnejších francúzskych múzeí. V rámci roka budú viaceré diela rotovať medzi Parížom a Abu Dhabi v 6-mesačných cykloch. 235 diel pochádza z vlastnej zbierky múzea Louvre Abu Dhabi.

Medzi exponátmi s nevyčísliteľnou hodnotou nesmie chýbať portrét od da Vinci "La Belle Ferronniere" či obrazy od autorov ako Van Gogh, Dagas, Monet alebo Picasso. Milovníci umenia sa môžu tešiť aj na portrét Napoleana Veľkého od maliara Jacques-Louis Davida

Fakty

  • Celková realizácia projektu múzea Louvre stála 1.200.000.000 EUR.

  • Vláda Abu Dhabi zaplatila za značku "Louvre" a 30-ročnú licenciu 450 miliónov EUR.

  • Múzeum Louvre Abu Dhabi je v súčasnosti domovom pre 620 artefaktov a exponátov rôzneho obdobia a charakteru. Z toho viac ako 300+ diel je prepožičaných z trinástich francúzskych múzeí. Asi 235 diel pochádza z vlastnej zbierky múzea Louvre Abu Dhabi.

Louvre Abu Dhabi je prvé z troch múzeí naplánovaných pre štvrť Cultre District na ostrove Saadiyat Island. V nasledujúcich rokoch pribudnú inštitúcie ako pobočka slávneho múzea moderného a súčasného umenia Gouggenheim, nové národné múzeum Emirátov, Zayed Museum a budova novej opery od architektky Zaha Hadid.
Vstupné
Dospelá osoba: 63 AED
Deti a juniori do 18 rokov majú vstup zdarma.
Otváracia doba
utorok - štvrtok: 10:00-18:30 hod.
piatok - nedeľa: 10:00-20:30 hod.

V pondelok je múzeum zatvorené. 
Hotely v tesnej blízkosti:
Poloha
Ostrov Saadiyat Island
Abu Dhabi

Poloha na mape

Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK