Aktivity a atrakcie Maurícius

Aktivity a atrakcie, Maurícius

36 hotelov | ubytovanie od 477,40 €
Exotický ostrov Maurícius je ideálnym miestom pre vyznávačov pokojnej romantickej dovolenky, ale ponúka oveľa viac než len krásne pláže s bielym pieskom, priezračné tyrkysové more či nádhernú prírodu.

Hlavným ťahákom na Mauríciu sú jeho pláže. Veľká časť ostrova je obohnaná koralovým útesom, ktorý chráni ostrov od väčších vĺn oceánu a vytvára lagúnu s priezračne modrou, pokojnú vodou. Pláže ostrova sa ale v jednotlivých častiach líšia ako farbou piesku, tak veľkosťou lagúny. Nebývajú preplnené, verejné pláže ale odporúčame navštíviť skôr v týždni.

Jedny z najkrajších pláží na Mauríciu sú napríklad pláže Grand Baie, ktorá je zároveň jednou z najnavštevovanejších a ponúka rad možnostní pre vodné športy a kultúrne aktivity, alebo Flic en Flac, najdlhšia pláž ostrova, kde nájdete typický obrázok bielych piesočných pláží a priezračného mora. Za návštevu stojí tiež oblasť Grand Bay, kde je pláží hneď niekoľko. Najznámejší je La Cuvette, ktorá poteší snáď každého milovníka piesočných radovánok.

Maurícius ponúka nespočetné množstvo miest vhodných na šnorchlovanie, pretože je takmer celý ostrov obklopený koralovou bariérou, ktorá ho chráni pred vlnami a žralokmi. Ak ste sa zamilovali do objavovania sveta pod hladinou mora, z Maurícia sa vám po prvom ponore nebude chcieť odletieť. Vzhľadom k priaznivým vplyvom západných prúdov od Austrálie sa v oblasti okolo ostrova obzvlášť darí rastu koralov. Aj preto oblasť patrí medzi najzachovalejšie, a tým aj najkrajšie vôbec na svete.

Po ostrove je veľa potápačských centier, ktoré samozrejme ponúkajú kompletné vybavenie, ako aj kvalitné zaškolenie pod vedením kvalifikovaných inštruktorov. Na výber máte mnohé varianty ako sú večerné, či tematické potápanie, pre tých odvážnejších dokonca aj potápanie so žralokmi. Odporúčame vyraziť napríklad do oblastí Blue Bay, Le Morne, Flic en Flac alebo Whale. Pozrieť sa môžete aj k susednému ostrovu Rodrigues alebo Pointe Aux Corners. Ak sa potápať bojíte, môžete využiť presklenú ponorku alebo sa len tak poprechádzať po dne oceána s helmou naplnenou kyslíkom.

Maurícius nie je len o krásnych plážach. Rozhodne sa tu tiež dá venovať množstvu športových aktivít, obzvlášť tým vodným. Mnohé z nich sú dostupné zadarmo aj priamo v hoteloch, tie náročnejšie (motorové) bývajú za príplatok.

Kitesurfing
Časté veterné počasie a lagúny vytvorené koralovým útesom vytvárajú skvelé podmienky pre tento populárny akčný vodný šport. Nielen preto je Maurícius prezývaný Mekkou kitesurfingu. Na ostrove je možné kitesurfovať na mnohých miestach, najpopulárnejšia je ale oblasť na juhozápade ostrova - Le Morne. Najlepšie obdobie pre kitesurfing je miestna zima (máj-október), kedy sú poveternostné podmienky pre tento šport najlepšie. Ak ste začiatočníkom, na ostrove je niekoľko kitesurfových škôl, ktoré Vás radi do tohto športu zasvätia. Niektoré hotely majú dokonca vlastné kitesurfové školy, ktoré je možné využiť za poplatok. A keď sa na tento šport osobne necítite, určite sa zájdite na  kitesurferistov v Le Morne aspoň pozrieť. Vidieť ich v akcii naozaj stojí za to.

Windsurfing
Začiatočník alebo pokročilý, windsurfing môže na Mauríciu vyskúšať každý. Lagúny sú tiež ideálnym miestom aj pre tento šport. Vo väčšine hotelov je dokonca možné si windsurf zapožičať zadarmo a ak je to vaše prvé stretnutie s týmto športom, inštruktori Vám ochotne poradia, ako na to.

Kajaky a vodné bicykle
Pokiaľ si nepotrebujete dvíhať hladinu adrenalínu, na prechádzku lagúnou môžete vyraziť na kajaku alebo na vodnom bicykli. Obidva prostriedky sú nenáročné na ovládanie a zároveň stále robíte niečo  pre svoju kondíciu.

Stand up paddle board
Hit posledného obdobia - stand up paddle board, teda jazda na doske s pádlom v ruke, je na Mauríciu veľmi obľúbeným vodným športom. Hlavným predpokladom sú pre neho pokojné vody lagún ostrova, ktoré sú tak vhodné aj pre začiatočníkov.

Rybolov
Ak je športový rybolov vašou vášňou, tento adrenalínový šport bude pre vás na Mauríciu nezabudnuteľným zážitkom. Indický oceán je tu bohatý na mnoho druhov žralokov, marlinov, tuniakov či barakúd. Rybolov na Mauríciu určite stojí za to a zaručuje to okrem iného aj výrazná hĺbka Indického oceánu v relatívnej blízkosti juhozápadnej časti ostrova a s tým súvisiace morské prúdenie, ktoré so sebou prináša veľké množstvo rýb od najmenších až po tie najväčšie. Vyskytuje sa tu napríklad modrý marlin, ktorý môže dosahovať váhy až 600 kilogramov, či ešte vzácnejší čierny marlin. Každoročne sa tu tiež konajú medzinárodné majstrovstvá v rybolove - tzv. Blue Marlin World Cup.

Plavby katamaránom
V blízkosti ostrova Maurícius sa nachádza mnoho menších ostrovov a ostrovčekov, ktoré stoja za návštevu. Objavíte na nich totiž ozajstný tropický raj. A plavby loďou sú jedinou možnosťou, ako tento okolitý raj objavovať.
Jedinečný zážitok z plavby po mori si doprajte práve na katamaráne. Najpopulárnejšie celodenné výlety sú na severné ostrovy Flat a Gabriel. Na západnom pobreží zase môžete z katamaránu pozorovať delfíny. A na východe navštívte obľúbený ostrov Ile aux Cerfs. Možné sú aj večerné romantické plavby s pohľadom na zapadajúce slnko. Výnimkou nebývajú ani svadby na tomto type lodi.
Rum je najznámejším alkoholickým nápojom ostrova Maurícius. Vychádza z dlhodobej tradície pestovania cukrovej trstiny, ktorá bola na ostrov dovezená Holanďanmi z indonézskej Jávy. Ochutnajte maurícijský rum priamo v jednej z jeho výrobní.

Na ostrove sa nachádza niekoľko liehovarov, ktoré vyrábajú buď rum tradične (jeho základom je melasa - vedľajší produkt vznikajúci pri výrobe cukru) alebo rum poľnohospodársky (vyrába sa fermentáciou zápary cukrovej trstiny). Na Mauríciu sa nachádzajú len tri destilérie, ktoré majú povolenie na výrobu poľnohospodárskeho rumu: Rhumerie de Chamarel (najznámejšie destiléria poľnohospodárskeho rumu na ostrove s dlhoročnou históriou sa nachádza v juhozápadnej, veľmi úrodné časti ostrova a je obklopená plantážami cukrovej trstiny), Rhumerie de Mascareignes a St. Aubin.

Ceny rumov sa líšia podľa množstva a typu výroby. Obyčajný lokálny rum kúpite v supermarkete už od 300 rupií. Kvalitnejšie produkty nájdete za 600 rupií a viac. Nákup rumov v liehovare Rhumerie de Chamarel Vás vyjde napríklad u balenia dvoch fliaš na 1 000 rupií, a to vo veľmi peknom darčekovom balení.

Na Mauríciu sa dá zakúpiť celá rada suvenírov a ďalšieho tovaru. Veľa sa predávajú modely historických lodí, najrôznejšie ozdoby na oblečenie, topánky a doplnky, šperky a bižutéria alebo prútené a hrnčiarske výrobky. Určite si tu vyberiete z celej rady obchodov s oblečením.

Ak zbierate známky, vaše srdce zaplesá. Maurícius sa pýši krásne farebnými originálnymi známkami. Veď slávny Modrý Maurícius pochádza práve odtiaľto. Poobzerajte sa tiež po typických maurícijských produktoch ako je vanilkový čaj, korenie, rum alebo farebné šatky. Nenechajte si ujsť návštevu trhoviska a ochutnajte čerstvé ovocie a zeleninu.
Všeobecne sa Maurícius považuje za pokojnejšiu destináciu. Väčšina turistov preferuje trávenie večerov v hotelovom komplexe (niektoré majú vlastné večerné kluby). Napriek tomu je ale na ostrove pár miest, kde to po západe slnka naozaj žije. Samotní obyvatelia ostrova však za nočnou zábavou vyrážajú výhradne v piatok a v sobotu, prípadne v období sviatkov. Na rozdiel od nás tu nočný život začína až okolo polnoci.

Ak túžite po večernej zábave mimo hotelový rezort, severné stredisko Grand Baie je pre Vás tou správnou časťou ostrova, v ktorom nájdete niekoľko barov plných obzvlášť cez víkend, kedy sa do nočných ulíc vydávajú aj temperamentní lokálci. O niečo pokojnejšie v porovnaní s Grand Baie je mestečko Flic-en-Flac, ktoré schováva tiež pár barov. Opäť živých najmä cez víkend.

Samotný Maurícius je destinácia veľmi bezpečná ale základná obozretnosť je vždy na mieste. Miestni ľudia sú však veľmi milí a prívetiví. Na ostrove ale nie je bežné, aby sa žena po zotmení pohybovala po uliciach alebo plážach sama.

Pre milovníkov prírody a zvierat ponúka Maurícius tiež pestré vyžitie. Bohatú faunu nájdete ako v oceáne, tak v rôznych parkoch vo vnútrozemí, alebo na okolitých menších ostrovoch. Ráno preto môžete začať pozorovaním delfínov alebo veľrýb v oceáne a popoludní stráviť prechádzkou s levom alebo storočnou korytnačkou.

Zábavný park Casela s africkým safari

Casela sa rozprestiera na 14 hektárov, ktoré sú plné prírody a možných aktivít na západe Maurícia. Je tu možné stráviť pokojne aj celý deň. Park je rozdelený do troch odlišných častí - časť pre najmenších, ďalšia s možnosťou vyhliadkovej jazdy na zipline a canyoningu a safari časť, v ktorej stretnete rôzne africké zvieratá. Najznámejšou atrakciou parku je tzv. Walk with lions, čiže prechádzka s levím kráľom džungle.

Botanická záhrada Pamplemousses
Botanická záhrada známa rozsiahlymi zbierkami paliem, lekien a ďalších exotických rastlín, má rozlohu 37 hektárov a je miestom odpočinku a relaxácie ako pre turistov, tak i miestnych obyvateľov. Nájdete tu palmové aleje, záhony s miestnou flórou, ale aj rastliny dovezené zo všetkých kútov sveta. Unikátom je palma Talipot, ktoré počas svojho života vykvitne iba raz a potom zahynie, alebo obrie lekná Viktorie amazonskej.


Chránený ostrov Ile aux Aigrettes
Nádherný koralový ostrov leží len niekoľko minút plavby od Mahebourg a vezme Vás na cestu časom do čias, kedy bola príroda na ostrovoch ešte nedotknutá človekom. Môžete tu pozorovať korytnačky obrovské, ružové holuby a ďalšiu endemickú faunu a flóru. Oblasť je chránená organizáciou Mauritian Wildlife Foundation.

Prírodný park La Vanille

Ak sa nachádzate v južnej časti ostrova, za zastávku stojí prírodný park La Vanille. Žijú tu korytnačky obrovské, ktoré si môžete obhliadnuť úplne zblízka alebo aj krokodíly. Park je spestrením dňa a jeho prehliadka vám zaberie 2-3 hodiny.

Spisovateľ Mark Twain na konci 19. storočia navštívil vulkanický ostrov v Indickom oceáne a napísal: „Budete presvedčení o tom, že Boh stvoril najprv Maurícius. A nebesá vytvoril až neskôr, podľa jeho vzoru.“ Ak vaša predstava raja zahŕňa exotické záhrady so záplavou kvetov, tyrkysové more a silno alkoholické koktaily pri dych vyrážajúcich západoch slnka, dáte mu nepochybne za pravdu. Viac v sekcii svadby.

Maurícius je nekonečnou spleťou rôznych kultúr, ktoré sa premietajú do tradícií, jazykov, jedla, alebo architektúry. Urobte si zastávku v tradičných náboženských chrámoch, alebo skúste lokálny pôvodný tanec sega. Ľudia sú veľmi príjemní, veselí, pohostinní a nápomocní. Nebojte sa s nimi dať do reči :)

Tanec
Neodmysliteľnou súčasťou ostrova Maurícius je tradičný tanec s názvom Sega, ktorý sa vyvinul z rituálnej hudby Madagaskaru a Afriky a je hudobným vyjadrením maurícijského štýlu života, plného radosti a šťastia. Sega rozpráva o radostiach i smútkoch miestnych roľníkov a rybárov. Je nostalgickým dedičstvom otrokov i dedinčanov a jej tóny sa dnes stali neoddeliteľnou súčasťou maurícijské zábavy a každodenného maurícijského života.

Kuchyňa
Ostrovná kuchyňa je rovnako kozmopolitná ako obyvatelia a z jej širokej ponuky si iste vyberie každý gurmán a milovník dobrého jedla. Počas jedného dňa tu ochutnáte vybrané lahôdky francúzskeho, indického, čínskeho, afrického aj kreolského pôvodu. Určite skúste morské plody - chobotnice, sladkovodné langusty alebo mečúňa. Lahodné je samozrejme aj tropické ovocie. Samozrejmosťou exotické destinácie sú čerstvé džúsy, kokosové mlieko priamo z orecha, alebo džús zo sladkých plodov tamarínd.

Najznámejším miestnym nápojom je ale bezpochyby rum. Stretnete sa s ním aj mimo liehovarov a špeciálnych obchodov - v reštauráciách ho často servírujú ako digestív.

Jazyk
Hoci je oficiálnym a úradným jazykom angličtina a francúzština, mnoho obyvateľov sa ani jedným z týchto jazykov nedohovorí. Všetci hovoria maurícijskou kreolčinou, ktorá vznikla zmiešaním francúzštiny s pôvodnými jazykmi námezdných robotníkov, ktorí boli na ostrov privezení.

Sviatky
Vzhľadom na to, že ostrovania pochádzajú z troch rôznych kontinentov, usporadúvaných slávností je mnoho. Ak sa na Maurícius chystáte napríklad na prelome januára a februára, určite si nenechajte ujsť čínsky nový rok a hinduistický sviatok Maha Shivaratri (oslava Boha Shivy), počas ktorého sa vydajte s miestnymi na púť k posvätnému jazeru Grand Bassin. Budete mať navyše možnosť ochutnať tradičné miestne pokrmy.

Atlantis The Palm 5* Viac zážitkov Užite si atrakcie v hoteli Atlantis The Palm 5*
ubytovanie 7 nocí od 990€
Viac informácií
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
Táto stránka používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu
návštevnosti súbory cookie. Používaním tejto stránky s tým súhlasíte. Viac info
PAGE_IS_OK