Sheikh Zayed Grand Mosque | Dubaj.sk

Sheikh Zayed Grand Mosque

100%
Dĺžka trvania: 2h 0m
Najpompéznejšia mešita na svete!
Jedna z najväčších mešít na svete očarí svojim monumentálnym prevedením so zmyslom pre ten najmenší detail.
Sheikh Zayed Grand Mosque je najväčšou mešitou v Emirátoch. Výstavba veľkolepého náboženského stánku začala v roku 1996 a trvala viac ako 10 rokov. Projekt bol duchovným dieťaťom zakladateľa a prvého prezidenta SAE, šejka Zayeda. Hoci sa dokončenia mešity nikdy nedožil, stala sa miestom jeho posledného odpočinku.

O atrakcii

Mešita má pôdorys o rozmeroch 290 a 420 m a kapacitu neuveriteľných 40.000 veriacich. Celý areál aj s priľahlými parkmi má rozlohu až 12 hektárov. Autorom tohto fantastického diela je architekt sýrskeho pôvodu Yousef Abdelky. Mešita slúži najmä ako kultúrne a vzdelávacie centrum pre turistov a širokú verejnosť. Hlavnou úlohou je priblížiť islam svetu a vytvoriť tak platformu pre rešpekt, porozumenie a mier medzi rôznymi kultúrami a ich náboženstvami.

Výstavba mešity stála viac ako 1.3 miliardy dolárov. Boli použité tie najdrahšie materiály. Steny sú obložené bielym mramorom z Talianska, mozaikové okná dopĺňajú inštalácie zo slávneho muránskeho skla, podlahy v hlavnej sále pokrýva najväčší koberec na svete vyrobený zručnými remeselníkmi z Iránu. Vrcholom všetkej pompéznosti je séria veľkých lustrov v hlavnej sále, ktoré na objednávku vyrobila nemecká firma Faustig v spolupráci s rakúskym šperkárstvom Swarovski.

Mešita má 82 dómov a množstvo minaretov. Najvyšší z nich má 107 metrov!

Zaujímavosti

Slávny koberec v hlavnom dóme je najväčší na svete. Má rozlohu 5762m2 a na jeho výrobe sa podieľalo naraz 1200 tkáčov. Koberec váži neuveriteľných 35 ton a je vyrobený z vlny dovezenej z Iránu a Nového Zélandu.
Vstupné

Pre verejnosť a turistov zdarma.
Otváracia doba

Každý deň od 9:00 do 22:00.
V piatok od 16:30 do 22:00.

Prehliadka so sprievodcom v anglickom jazyku - zdarma každú hodinu od 10:00 do 17:00.
Upozornenie

Pri návšteve mešity treba rešpektovať miestne kultúrne zvyky a tradície. Dámy by mali mať zahalené kotníky, ramená a vlasy. Páni by mali mať dlhé nohavice.
Dobré vedieť

V prípade, že vaše oblečenie nezodpovedá povinnému dresscode v mešite, návštevníci majú nárok na zapožičanie bieleho dishdasha (páni) resp. čiernej abaya (dámy) zdarma.
Doprava

Taxi
- Sheikh Zayed Grand Mosque

Poloha na mape

Ďalšie atrakcie

Späť na začiatok stránky
OK
Tieto webové stránky používajú súbory cookie, pre zlepšenie kvality našich služieb. Viac informácií
Súhlasím
PAGE IS OK