Sheikh Zayed Grand Mosque

Obľúbené
Abu Dhabi | Dĺžka trvania: 2h |
5 / 5
MONUMENT

Sheikh Zayed Grand Mosque

Obľúbené
Abu Dhabi | Dĺžka trvania: 2h | 5 / 5
MONUMENT
Jedna z najväčších mešít na svete očarí svojim monumentálnym prevedením so zmyslom pre ten najmenší detail.
Sheikh Zayed Grand Mosque je najväčšou mešitou v Emirátoch. Výstavba veľkolepého náboženského stánku začala v roku 1996 a trvala viac ako 10 rokov. Projekt bol duchovným dieťaťom zakladateľa a prvého prezidenta SAE, šejka Zayeda. Hoci sa dokončenia mešity nikdy nedožil, stala sa miestom jeho posledného odpočinku.

O atrakcii

Mešita má pôdorys o rozmeroch 290 a 420 m a kapacitu neuveriteľných 40.000 veriacich. Celý areál aj s priľahlými parkmi má rozlohu až 12 hektárov. Autorom tohto fantastického diela je architekt sýrskeho pôvodu Yousef Abdelky. Mešita slúži najmä ako kultúrne a vzdelávacie centrum pre turistov a širokú verejnosť. Hlavnou úlohou je priblížiť islam svetu a vytvoriť tak platformu pre rešpekt, porozumenie a mier medzi rôznymi kultúrami a ich náboženstvami.

Výstavba mešity stála viac ako 1.3 miliardy dolárov. Boli použité tie najdrahšie materiály. Steny sú obložené bielym mramorom z Talianska, mozaikové okná dopĺňajú inštalácie zo slávneho muránskeho skla, podlahy v hlavnej sále pokrýva najväčší koberec na svete vyrobený zručnými remeselníkmi z Iránu. Vrcholom všetkej pompéznosti je séria veľkých lustrov v hlavnej sále, ktoré na objednávku vyrobila nemecká firma Faustig v spolupráci s rakúskym šperkárstvom Swarovski.

Mešita má 82 dómov a množstvo minaretov. Najvyšší z nich má 107 metrov!

Zaujímavosti

Slávny koberec v hlavnom dóme je najväčší na svete. Má rozlohu 5762m2 a na jeho výrobe sa podieľalo naraz 1200 tkáčov. Koberec váži neuveriteľných 35 ton a je vyrobený z vlny dovezenej z Iránu a Nového Zélandu.
Vstupné
Pre verejnosť a turistov zdarma.
Otváracia doba

Každý deň od 9:00 do 22:00.
V piatok od 16:30 do 22:00.

Prehliadka so sprievodcom v anglickom jazyku - zdarma každú hodinu od 10:00 do 17:00.
Upozornenie

Pri návšteve mešity treba rešpektovať miestne kultúrne zvyky a tradície. Dámy by mali mať zahalené členky, ramená a vlasy. Páni by mali mať dlhé nohavice.
Dobré vedieť

V prípade, že vaše oblečenie nezodpovedá povinnému dresscode v mešite, návštevníci majú nárok na zapožičanie bieleho dishdasha (páni) resp. čiernej abaya (dámy) zdarma.
Doprava

Taxi
- Sheikh Zayed Grand Mosque

Poloha na mape

Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK