Aktivity a atrakcie, Maledivy

91 hotelov
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Maldivy sú destináciou kde sa nedá robiť nič viac ako ležať na slnku, popíjať kokteily a sledovať západ slnka nad indickým oceánom. Opak je však pravdou. Maldivské ostrovy ponúkajú turistom oveľa viac ako iba pasívny odpočinok na pláži. Na Maldivách je možné zažiť skutočne dobrodružnú dovolenku.

Odhaduje sa, že takmer polovica turistov prichádza na Maldivy s úmyslom šnorchlovať alebo sa potápať. Krištáľovo čisté vody lagún, koralové útesy a bohatý podmorský život vytvárajú na Maldivských ostrovoch jedinečné podmienky pre spomínané aktivity.

Útesy na Maldivských ostrovoch sú také nedotknuté, že nemusíte plávať ďaleko od brehu aby ste sa ocitli v bezprostrednej blízkosti pestrofarebných koralových rýb, morských korytnačiek, útesových žralokov, či rají. Šnorchlovanie je dostupné každému kto vie plávať.

Dá sa povedať, že klasické šnorchlovanie je vhodné počas celého roka, určité obdobia sú však lepšie. Najvhodnejšie obdobie na šnorchlovanie je od januára do apríla, kedy je spravidla počasie najlepšie a voda najčistejšia. Od mája do septembra je počasie menej predvídateľné a pravdepodobnosť búrok je vyššia. Manta sezóna na Maldivských ostrovoch vrcholí od augusta do novembra. Október a november sú pokojnejšie, ale viditeľnosť sa často znižuje, keďže je planktón v tomto období najviac hojný.


Každý ostrovný rezort poskytuje svojim hosťom možnosť zapožičať si vybavenie na šnorchlovanie. V prípade, že plánujete stráviť väčšinu dovolenky šnorchlovaním, odporúčame priviesť si vlastné šnorchlovacie vybavenie. Rezortové potápačské centrá ponúkajú rôzne kurzy, ktoré pomáhajú začiatočníkom naučiť sa šnorchlovať. Ochotný inštruktori turistom radi poradia, v ktorých lokalitách je najlepšie pozorovať pestrý podmorský svet. Návštevníci s citlivou pokožkou by mali pri šnorchlovaní nosiť tričko aby tak zabránili spáleniu pokožky. Menej zdatný plavci by nemali zabúdať na záchrannú vestu.

Na súostroví Maldív sa nachádza sa veľké množstvo potápačských centier v ktorých je možné absolvovať kurzy potápania zakončené certifikátom PADI. Ponorné strediská ponúkajú úvodnú lekciu, ktorá pomôže hosťom rozhodnúť, či sa cítia dostatočne sebavedome na to, aby mohli pokračovať v tréningu. Pre tých, ktorí nemajú čas na absolvovanie celého kurzu, ponúkajú niektoré ponorné strediská úvodný kurz (teoretický a praktický), ktorý sa skladá zo štyroch lekcií tréningu v plytkej vode (niekedy v bazéne rezortu) a potápania na útese. Pri potápaní je možné zazrieť obrie manty, morské korytnačky, mnoho druhov neškodných žralokov, či murén. Ďalšou populárnou aktivitou je nočné potápanie. Koraly sa v noci otvárajú a rozširujú ich farebné chápadlá, zatiaľ čo homáre, krevety a iné nočné druhy opúšťajú svoje otvory, aby hľadali jedlo. Maldivské vody v noci ožívajú a fosforeskujúci planktón osvetľuje oceán.

Nakoľko 99% územia Maldív tvorí more, ostrovy sa pýšia poprednými vodnými športovými strediskami. Vodné športy sú tu naozaj veľmi populárne. Všetky ostrovné rezorty majú vybudované športové stredisko nejakého druhu. Vo všeobecnosti je možné rozlišovať vodné športy nemotorizované a motorizované. Nemotorizované vodné športy sú prevádzkované prakticky na všetkých ostrovoch. Nie všetky strediská však ponúkajú motorizované vodné aktivity, a to najmä kvôli snahe zabrániť znečisťovaniu oceánu, rušeniu pokoja v letovisku a ochrane morskej fauny a flóry.

Ponuka nemotorizovaných vodných športov sa líši v závislosti od jednotlivých hotelov. Ich poskytovanie je spravidla zdarma. Azda najobľúbenejší nemotorizovaný vodný šport je windsurfing. Krásy ostrova je takisto možné pozorovať z kanoe, či kajaku. Hoci sa pádlovanie na kajaku či kanoe môže zdať jednoduché, ide o veľmi fyzicky náročnú aktivitu, hlavne na slnku. Pokojné vody indického oceánu vytvárajú perfektné podmienky na realizáciu nadčasového trendy športu Stand Up Paddle.



Väčšina rezortov má vybavenie na prevádzkovanie motorizovaných vodných športov. Tieto aktivity sú spoplatnené. Vodné lyžovanie je turistami veľmi obľúbené. Existujú tu špeciálne inštruktážne tréningy a lodníci sú trpezliví, keď sa začiatočníci pokúšajú lyžovať prvýkrát. Parasailing je rovnako vzrušujúce vyskúšať ako sledovať. Medzi ďalšie motorizované športy, ktoré sú prevádzkované na hotelových rezortoch patria wakeboarding, jazda na vodných skútroch, či banáne.

Turisti, ktorí nemajú záujem o namáhavé športové aktivity si môžu vychutnať plavbu na tradičnej loďke dhoni, či katamaráne. Relaxácia na lodi počas západu slnka s pohárom šumivého vína v ruke je vrcholom každej romantickej dovolenky na Maldivskom súostroví. Okázalé zobrazenie farieb maldivských západov slnka z lode umožňuje turistom pozorovať ostrov z inej perspektívy. Tí najšťastnejší zazrú pri plavbe stáda delfínov, ktorí vyskakujú nad hladinu oceánu, často iba pár metrov od brehu ostrova. Hoci sú plavby pri západe slnka najvyhľadávanejšie, rezorty takisto ponúkajú plavby s cieľom zachytiť jedinečný okamih východu slnka.

Dhoni je tradičná maldivská loď, ktorá je používaná na rybolov a prepravu cestujúcich alebo tovaru. Dhoni je typická svojim vysokým okrúhlym zakončením v prednej časti lode. Plavidlá sú vyrobené z dreva a ich paluba je veľmi priestranná. Loďky boli kedysi plachetnicami, v dnešnej dobe má však väčšina zabudovaný vnútorný motor, ktorý umožňuje rýchlosť plavby v priemere 13 km za hodinu. Dhoni je ideálnym dopravným prostriedkom používaným najmä na výletné plavby.



Rybolov bol od pradávna hlavným zdrojom potravy pre obyvateľov Maldív. V snahe priblížiť návštevníkom miestne tradície ponúkajú hotelové komplexy lekcie rybolovu. Okrem triumfu z vlastného úlovku umožňujú rybárske výpravy turistom sledovať malebné Maldivské ostrovy z paluby lode. Rybársku výpravu je možné absolvovať za súmraku, či pred svitaním. V súčasnosti je veľmi populárny nočný rybolov.

Väčšina turistov poletí hydroplánom pri transfere z hlavného mesta Male do cieľového letoviska. Napriek tomu, že ostrovné strediská poskytujú prepravu rýchlostnými loďami, väčšina z nich ponúka aj dopravu hydroplánom. Dôvod je veľmi jednoduchý, transfer hydroplánom je nezabudnuteľným zážitkom a perfektným spôsobom ako odštartovať vysnívanú dovolenku. V prípade, že hotelový rezort neposkytuje transfer hydroplánom, návštevníkov určite poteší možnosť objednať si let hydroplánom ako samostatný výlet.

Dĺžka letu môže byť krátka od cca 10 minút, do vzdialenejších letovísk sa často letí dlhšie ako jednu hodinu. Samotné vzlietnutie hydroplánu je zväčša hladšie ako vzlet akéhokoľvek iného lietadla, je však veľmi závislé na poveternostných podmienkach. Po vzlete hydroplán plachtí vo vzduchu ako vták nad tyrkysovými lagúnami. Pasažieri môžu zo vzduchu vidieť najluxusnejšie hotelové komplexy, rovnako ako aj neobývané, či domorodé ostrovy. Počas letu hydroplánom je veľmi zaujímavé sledovať kontrastné farby tmavo modrého Indického oceánu ktorý sa strieda s priezračnou vodou tyrkysovej farby v okolí pláží.

Niektoré ostrovné rezorty organizujú návštevu domorodých ostrovov v rámci jednodňových výletov. Spomínané výlety umožňujú návštevníkom nahliadnuť do reálneho života domorodých Maldivcov. Nachádzajú sa tu typické farebné domčeky s prímorskými prístavmi a malebnými rybárskymi osadami. Turisti sa na domorodé ostrovy vypravujú najmä za účelom nákupu rôznych suvenírov, ktorých ceny sú tu neporovnateľne nižšie ako na ostrovných letoviskách, či na letisku.



Ďalšou alternatívou ako zažiť autentický zážitok a priblížiť sa miestnej kultúre je návšteva hlavného mesta Male. Male je najľudnatejší ostrov Maldív a patrí medzi jedno z najhustejšie obývaných miest na svete. Hlavné mesto Male je situované na rovnomennom ostrove Male a väčšina turistických pamiatok sa nachádza na severnej časti ostrova v pešej dostupnosti. Hlavné mesto je veľmi rušné, nachádza sa tu veľké množstvo potravinových trhovísk a obchodov, s cenami výrazne nižšími ako na hotelových rezortoch a letisku. Turisticky najvyhľadávanejšími miestami sú Piatková mešita, Námestie republiky, či národné múzeum. Pamätník cunami pripomína devastáciu spôsobenú zemetrasením a cunami v roku 2004 v Indickom oceáne. Konštrukcia z nerezovej ocele je venovaná tým, ktorí prišli o život počas prírodnej katastrofy. Ich mená sú vyryté na každej z vertikálnych tyčí konštrukcie. Po namáhavom dni strávenom v hlavnom meste si môžu návštevníci oddýchnuť v Sultánovom parku.

Sobáš je jednou s najdôležitejších udalostí v živote človeka. Je to životný míľnik, na ktorý zamilované páry celý život s láskou spomínajú. Jedinečným spôsobom ako na túto príležitosť spomínať je spečatením symbolických svadobných sľubov na Maldivských ostrovoch.



Prevažná väčšina hotelových rezortov na Maldivách má licenciu na vykonávanie takzvanej symbolickej svadby. Dokonca aj páry ktoré nie sú občiansky zosobášené, môžu uzavrieť svoje symbolické manželstvo v jednom z Maldivských letovísk. Symbolická svadba nekladie žiadne práva či povinnosti, jedná sa o obradný sľub v ktorom páry symbolicky spečatia svoju romantickú väzbu. Po dokončení obradu je páru vydaný symbolický sobášny list. Hotelové rezorty zaistia všetko, od ubytovania pre svadobných hostí, či svedkov, cez zabezpečenie svadobnej kytice a torty, svadobnej hostiny, fotografa, alebo kameramana na obrad a všetkého, čo je potrebné. Symbolická ceremónia sa môže uskutočniť na ktoromkoľvek mieste na ostrove: na terase vily, pláži, móle, plachetnici, či jachte. Niektoré rezorty dokonca ponúkajú symbolický svadobný obrad vykonaný pod vodou. Interiér „novomanželskej“ vily je takisto možné prispôsobiť požiadavkám zamilovaného páru, najobľúbenejšími dekoráciami sú aromatické sviečky a lupene kvetov v posteli či vo vani. Niektoré hotelové komplexy umožňujú novomanželom zasadiť vlastný palmový strom.

Svadba turistov na Maldivách môže byť vnímaná ako obnovenie sľubov, ktoré boli spečatené na civilnom svadobnom obrade vo svojej vlastnej krajine. Symbolická svadobná ceremónia je takisto originálnou príležitosťou na obnovenie manželských sľubov na výročie sobáša.

Dokonca aj v prípade, že nemáte svoju svadbu na Maldivách, môžete si tento slávnostný akt pripomenúť svadobnou cestou v jednom z najromantickejších letovísk sveta. Vďaka extrémne vysokému dôrazu na rešpektovania súkromia hotelových hostí sú Maldivy ideálnou voľbou pri výbere svadobnej cesty. Každý rezort sa nachádza na samostatnom ostrove, ktorý obýva iba nevyhnutný počet zamestnancov a ostatní hoteloví hostia. Páry ktoré sa rozhodli stráviť svadobnú cestu na Maldivskom súostroví obzvlášť obľubujú ubytovanie v ikonických vilách nad vodou. Mnohé z nich majú otvorené kúpeľne, súkromné bazény a priamy vstup do lagúny.

Niektoré hotelové rezorty ponúkajú zamilovaním párom špeciálne balíčky, ktoré obsahujú romantickú výzdobu vilového interiéru, kvety, drobné občerstvenie, fľašu sektu, či párové masáže. Svadobná cesta sa nemusí uskutočniť bezprostredne po svadbe, hotely väčšinou poskytujú zvýhodnené ceny ubytovania, či spomínané balíčky v období do 6 mesiacov po svadobnom obrade (potvrdenie dátumu treba dokumentovať kópiou sobášneho listu).

Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK