Základné informácie

Spojené Arabské Emiráty sú úniou siedmych emirátov rozprestierajúcich sa na Arabskom polostrove. SAE je veľmi moderná, ekonomicky vyspelá a silná krajina s diverzifikovaným hospodárstvom a rozvinutými sektormi služieb, turistického ruchu, stavebníctva a obchodu.

Oficiálnym náboženstvom je Islam, ktorý je v mnohom spätý s miestnou kultúrou, jej zvykmi a tradíciami. Emiráty sú napriek tomu kozmopolitné a pomerne liberálne spoločenstvo s vysokou mierou globalizácie. Domáce obyvateľstvo tvorí iba 15% celkovej populácie. Zvyšok sú zahraniční prisťahovalci, približne 8,5 milióna, ktorí sú dominantnou zložkou pracovnej sily naprieč všetkými odvetviami.

V posledných troch desaťročiach prešli SAE rapídnym ekonomickým rozvojom. Je badať ohromný rozmach turizmu a odvetví stavebníctva a letectva. Ropný priemysel ale ostáva aj naďalej dôležitým hospodárskym odvetvím. Najväčším mestom je Dubaj, ktorý je dnes považovaný za „globálne“ mesto svetového významu.

Názov:
Spojené Arabské Emiráty
Štátne zriadenie:
Federácia siedmych emirátov
Vznik
2.12.1971
Rozloha
cca 83 600 km2
Počet obyvateľov
Odhad 2017 - cca 10 139 000
Jazyk
Arabčina (úradný jazyk), angličtina, hindi, urdu, fárri
Hlavné mesto
Abu Dhabi
Náboženstvo
Islam (cca 96 % obyvateľov, iné náboženstvá sú tolerované)
Etnické zloženie
Arabi, Iránci, Pakistanci, Indovia a iní
Úradná mena
1 Dirham (Dhs), po anglicky 1 UAE Dirham (AED)
Šoféruje sa:
pravá strana
Telefonická predvoľba:
+971

Klimatické podmienky

V Spojených Arabských Emirátoch je tropická suchá klíma. V zime je tu teplo a slnečno a v letných mesiacoch horúco a vlhko. Najlepšie teploty na návštevu Emirátov sú v mesiacoch september až máj. Ideálne teploty vzduchu a vody sú v mesiacoch marec, apríl, máj a potom október a november. Priemerná vlhkosť vzduchu sa pohybuje na úrovni 50 až 60%.

V zimných mesiacoch dosahujú priemerné teploty príjemných 26 stupňov. V noci je však chladnejšie, 15 až 16 stupňov. Chladný vzduch od mora prináša smerom na pobrežie nárazové vetry shamalNaopak najteplejšie sú letné mesiace júl a august, kedy priemerné denné teploty dosahujú 42 až 45 stupňov. V tomto období tu je aj najvyššia vlhkosť vzduchu, niekedy až 90%. Zrážky sa v Emirátoch vyskytujú zriedkavo. Najviac zrážok je v mesiacoch február a marec.

Cestovné doklady a víza

S platnosťou od 22. 3. 2014 bola Slovenská republika spolu s ostatnými členskými krajinami EÚ zaradená do zvýhodneného vízového režimu nazývaného „visa on arrival“ alebo víza po prílete. Držiteľom cestovného pasu Slovenskej republiky je pri vstupe do SAE udelené bezplatné vízum oprávňujúce k pobytu na 30 dní.

Podmienkou udelenia „visa on arrival“ je cestovný pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od vstupu do Spojených Arabských Emirátov.

Miestny čas

Časový posun:
zimný čas +3 hodiny, letný čas +2 hodiny

Zdravotná starostlivosť

Občania Slovenskej republiky si zdravotné ošetrenie hradia v plnej výške z vlastných prostriedkov. Dohoda o poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti medzi SAE a SR nie je.
Odporúčame sa pred cestou poistiť.

Očkovanie

V rámci bežnej turistickej návštevy SAE nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Možné zdravotné riziká konzultujte so svojím lekárom alebo v našich nemocniciach na oddeleniach cudzokrajných chorôb, resp. hľadajte potrebné informácie na stránke www.ockovanie.sk.

Elektrické napätie

V SAE je 220 V so zásuvkami anglického typu s tromi kolíkmi. Pre pripojenie prístrojov je spravidla potrebný adaptér. Zadarmo je k dispozícii na recepcii hotela. Nabíjačky pre kamery, mobily a holiace strojčeky môžete používať bez problémov.

Mena a peniaze

Miestnou menou SAE je Dirham (Dhs / AED). Výmenu valút je možné uskutočniť bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Najvýhodnejší kurz je v bankách. Najznámejšou vymeniteľnou menou je USD, s ktorou je možné uskutočňovať aj priame platby v obchodoch. Odporúča sa však platiť miestnou menou. Vymieňajú sa aj iné valuty ako napríklad EUR, kurz sa však denne mení.

Akceptované sú medzinárodné platobné a kreditné karty (American Express, MasterCard, Diner’s Club, Visa). V obchodoch je možné platiť aj kartou Visa Electron. Pri otázke, v akej mene má byť platba kartou zrealizovaná odporúčame vždy zvoliť možnosť prepočtu na domácu menu Dirham.

Pri zjednávaní zliav je výhodnejšie platiť v hotovosti a v Dirhamoch.

Orientačný kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs
Orientačný kurz v EUR, 1 EUR = 3,80 Dhs

Colné predpisy

Colný režim je liberálny. Je povolené doviesť cigarety, 1 liter alkoholického nápoja a 2 litre vína pre vlastnú spotrebu. Neplatí to pre návštevníkov moslimského náboženstva. Striktné zákazy a obmedzenia sa týkajú dovozu drog, zbraní, erotickej a pornografickej literatúry. Uvedené položky podliehajú zákazu a pri porušení podliehajú konfiškácii s postihom (peňažná pokuta, vyhostenie).

Oblečenie

Letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka. V zimných mesiacoch odporúčame si so sebou vziať teplejší sveter alebo vetrovku na chladnejšie noci. SAE sú moslimskou krajinou a preto sa očakáva, že návštevníci budú na verejnosti chodiť oblečení konzervatívnejšie. Plážové oblečenie a plavky sú akceptované v hoteloch a na plážach. Nudizmus alebo opaľovanie sa hore bez je zakázané. V luxusných hoteloch by ste na večeru mali mať formálne oblečenie (páni dlhé nohavice a košeľa, dámy dlhšia sukňa, nohavice alebo šaty).
Miestne obyvateľstvo ľahko rozpoznáte podľa tradičných odevov, ktoré nosia na znak hrdosti. Muži sa obliekajú do bieleho dishdashu s bielou šatkou okolo hlavy, upevnenou dvoma čiernymi kruhmi. Ženy nosia čiernu abáju so závojom tak aby si skryli postavu a vlasy. Niektoré ženy nosia nikáb, ktorý im zakrýva aj celú tvár. Muži zastávajúci vysoké pozície vo vláde nosia dishdash v rôznych farebných prevedeniach, ako napríklad v modrom, zlatom či červenom, prípadne majú oblečený masívny čierny plašť s ozdobnými lemami.

Stravovanie

Hotely a reštaurácie v Emirátoch sú povestné špičkovou kuchyňou a vynikajúcou stravou. Raňajky a večere sú v hoteloch servírované formou bufetu. Najmä emirát Dubaj je preslávený svojou gastronomickou scénou. Nájdete tu reštaurácie každého druhu, najmä ázijské, indické, arabské, libanonské ale aj talianske, francúzske, americké a moderné fusion podniky. Počas moslimského pôstneho mesiaca Ramadán by ste sa na znak rešpektu a solidarity s domácimi mali zdržať konzumácie jedla a pitia na verejnosti.
Medzi tradičné jedlá, nápoje a pokrmy, ktoré by ste v Emirátoch mali vyskúšať patrí hummus (pasta z cíceru), arabský chlieb, mäso shawarma, ktoré je obdobou tureckého kebabu, ďatle a dezerty z datlí, ťavie mlieko, výrobky z ťavieho mlieka a samozrejme silná arabská káva.
Kozumácia bravčového mäsa je z hľadiska islamu moslimom zakázaná. Napriek tomu je bravčové mäso dostupné v niektorých obchodoch a taktiež ho nájdete aj v ponuke reštaurácií a hotelov.

Alkohol

Alkohol je podávaný len v hoteloch, licencovaných reštauráciách a baroch. Alkohol sa nedá kúpiť bežne v potravinách, iba na letisku v Duty Free zónach alebo v špecializovaných predajniach (bottle shop), kde alkohol predajú len držiteľom špeciálneho preukazu (rezidenti).
Alkohol je denne dopĺňaný aj v minibaroch na izbách (za poplatok).

Pitná voda

Voda z vodovodu je úžitková a vyrába sa odsoľovaním morskej vody. Neodporúča sa ju konzumovať. Pitná voda je balená v plastových fľašiach, dostať ju kúpiť v reštauráciách alebo v obchodoch.

Prepitné

Dane a poplatky sú už zahrnuté v cene služieb. Malá pozornosť vo výške 5 až 10% z ceny konzumácie alebo služieb je vždy vítaná.

Miestna doprava

Väčšina plážových hotelov zabezpečuje shuttle bus, bezplatnú dopravu pre svojich klientov do centra Dubaja a späť. Veľmi dostupná a v prijateľných cenových reláciách je aj doprava taxíkmi. Taxislužby v Emirátoch sú štátne. Mestskú hromadnú dopravu využívajú predovšetkým prisťahovalci z Ázie. Metro bolo oficiálne uvedené do prevádzky 09.09.2009. Jeho najväčšia časť, z celkovej dĺžky 52 km, funguje nad zemou a v starej časti Dubaja zas pod zemou. Všetky zastávky a vlaky sú plne klimatizované. Medzi zastávkami metra a dôležitými miestami funguje kyvadlová autobusová doprava.
V rámci mestských častí Dubai Marina, Jumeirah, Umm Sequem a Al Sofouh môžete využívať novú modernú električku. Populárne sú aj veľké vodné taxíky, ktoré majú zastávku v Dubai Marina, na palmovom ostrove Palm Jumeirah, v mestskej časti Business Bay (Downtown) a na brehoch zátoky Dubai Creek.
V Dubaji a v Abu Dhabi sú dostupné aj prepravné služby UBER a Careem. Stačí si stiahnuť aplikácie a mať registrované platnú kreditnú kartu.

Kúpanie a pláže

V Emirátoch sa stretnete s tromi kategóriami pláží: súkromné hotelové, verejné platené a verejné neplatené. Súkromné hotelové pláže majú plážové rezorty a sú prístupné len hosťom hotela alebo hosťom z mestských hotelov, ktoré majú zmluvu s niektorým z plážových rezortov.
Verejné platené a neplatené pláže využívajú hostia mestských hotelov. Mestské hotely zabezpečujú zväčša raz denne obojstranný transfer na jednu z pláží. Na pláži je možne zapožičať si lehátka, slnečníky a uteráky (za poplatok). Najväčšia verejná pláž v Dubai Marina je navyše vybavená športoviskami, šatňami, skrinkami a sprchami.

Fotografovanie

Bežné fotografovanie je akceptované. Nemali by ste fotografovať moslimské ženy, paláce, vládne inštitúcie, vojenské a priemyselné objekty. Fotografovať miestnych mužov a deti by ste mali len s ich dovolením.

Telefonovanie, Roaming a Internet

Mobilný signál je prakticky na celom území SAE. V Emirátoch fungujú dvaja štátny telekomunikační operátori, Etisalat (celé SAE) a du (len v Dubaji). Telefonické hovory z pevnej linky na pevnú linku sú v rámci jedného emirátu zadarmo. Hovory do cudziny sa platia. Najvhodnejšie je telefonovať medzi 21,00 – 06,00 hodinou, kedy je tarif najlacnejší. Telefonovanie z hotelu je okrem miestnych hovorov pomerne drahé. Slovenskí mobilní operátori majú s miestnymi operátormi podpísané roamingové zmluvy. Tarify si preverte u svojho operátora.

Nákupy

Spojené Arabské Emiráty a najmä Dubaj patria medzi najpopulárnejšie nákupné destinácie sveta. Nájdete tu nespočetné množstvo nákupných centier a takmer každá značka na akú si spomeniete tu má svoje zastúpenie. Najväčším nákupným strediskom sveta je The Dubai Mall. Medzi ďalšie populárne nákupné centra patrí Mall of the Emirates a Marina Mall v Dubaji a Yas Mall, Abu Dhabi Mall a Marina Mall v Abu Dhabi.

Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva dubajského zlatého bazáru, kde sa denne predá cca 1 tona zlatých šperkov. Nájdete tu množstvo orientálnych výrobkov z krajín Blízkeho Východu a z južnej Ázie.

Bezpečnosť

Spojené Arabské Emiráty patria medzi najbezpečnejšie krajiny sveta. Z dôvodu prísnych trestov a efektívnej polícii sa Emiráty tešia veľmi nízkej kriminalite. V roku 2017 boli Emiráty po Fínsku vyhlásené za druhú najbezpečnejšiu krajinu sveta (World Economic Forum).

Zastupiteľský úrad pre SAE

Ambasáda Slovenskej Republiky v SAE
Embassy of the Slovak Republic
Al Mataf Street, No. 16, Villa 2
Al Bateen, Abu Dhabi, Spojené Arabské Emiráty
Tel: +971 2 681 7705
Email: [email protected]
Web: www.mzv.sk/abudhabi
Pracovná doba: 09:00 do 17:00

Prečo cestovať do Emirátov? Prečo cestovať do Emirátov? Ako si správne vybrať? Ako si správne vybrať? Prečo cestovať s Dubaj.sk? Prečo cestovať s Dubaj.sk? Počasie v Emirátoch Počasie v Emirátoch FAQ - často kladené otázky FAQ - často kladené otázky Počasie na Maledivách Počasie na Maledivách Počasie na Mauríciu Počasie na Mauríciu Počasie na Seychelách Počasie na Seychelách COVID-19, kam sa vydať na dovolenku? COVID-19, kam sa vydať na dovolenku?

Mohlo by vás zaujímať

Počasie v Emirátoch Počasie v Emirátoch
Aké je počasie v Dubaji? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať do Emirátov?
Cookies Cookies
Počasie na Seychelách Počasie na Seychelách
Aké je počasie na Seychelách? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Seychely?
Počasie na Maledivách Počasie na Maledivách
Aké je počasie na Maledivách? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Maledivy?
Počasie na Mauríciu Počasie na Mauríciu
Aké je počasie na Mauríciu? Kedy a v ktorých mesiacoch je najlepšie cestovať na Maurícius?
Ramadán Ramadán
Čo je Ramadán? Ovplyvní Vás počas dovolenky?
Garančný list Garančný list
GDPR - ochrana osobných údajov GDPR - ochrana osobných údajov
FAQ - často kladené otázky FAQ - často kladené otázky
Všeobecné zmluvné podmienky (zájazd) Všeobecné zmluvné podmienky (zájazd)
Všeobecné zmluvné podmienky účasti na zájazdoch organizovaných DUBTOUR GROUP s.r.o.
Všeobecné zmluvné podmienky (ubytovanie) Všeobecné zmluvné podmienky (ubytovanie)
Všeobecné zmluvné podmienky sprostredkovania jednotlivých služieb cestovného ruchu
Reklamačný poriadok Reklamačný poriadok
Reklamačný poriadok cestovnej kancelárie DUBTOUR GROUP s.r.o.
Akcia
Späť na začiatok stránky
OK
Načítava sa článok...
PAGE_IS_OK