Sharjah - informácie a história | Dubaj.sk

Sharjah

Sharjah je tretím najväčším emirátom, má 1,1 milióna obyvateľov a s Dubajom tvorí jednu kompaktnú a súvisle zastavanú mestskú aglomeráciu. Od centra mesta Downtown Dubai a finančnej štvrte je mesto Sharjah vzdialené približne 15 km. Zaujímavosťou je, že je to jediný emirát, ktorý má pobrežie v Perzkom aj Ománskom zálive, čiže má prístup do Arabského mora a Indického oceánu.

Sharjah je miesto so skutočnou príchuťou Arábie, ktorá ctí a uchováva pôvodné arabské hodnoty a tradície. V roku 1998 bol Sharjah organizáciou Unesco vyhlásený za "Hlavné mesto kultúry arabského sveta". Nájdete tu veľa typických trhov ako napríklad preslávený Blue Souq "Modrý Trh" (kúpite tu zlato, látky a korenia všetkých druhov), zelených parkov a prímorských promenád okolo mestských lagún a dokonca aj veľké ruské koleso s výhliadkou. Emirát má najprísnejšie zákony zo všetkých emirátov. Hovorí sa mu aj takzvaný „suchý“ emirát (z anglického "dry Emirate"), nakoľko platí zákaz predávať a verejne konzumovať alkohol.

Blue Souq je turistami vyhľadávanou atrakciou a populárnym miestom schôdzok miestnych obyvateľov.

Historicky bol Sharjah jedným z najbohatších miest v tomto regióne. Začiatkom 18. storočia sa kmeň Qawasim usadil v oblasti dnešného Sharjah a okolo roku 1727 vyhlásili Sharjah za nezávislý. 8. januára 1820 šejk Sultan I. podpísal zmluvu s Britániou, akceptujúcu protektorát na ochranu pred Turkami. Emirát bol Britským Impériom využívaný najmä ako zastávka pre medzikontinentálne lety z Európy do Indie a Číny. 2. decembra 1971 sa stal súčasťou federácie Spojených arabských emirátov. Vládcom je od roku 1972 Sultan Bin Mohamed Al Qassimi, ktorý je zároveň ministrom kultúry SAE.

Ekonomika emirátu je pomerne závislá na vývoji v susednom Dubaji. Okrem turizmu, priemyslu a dopravy sa v poslednej dobe dobre rozvíja aj trh s nehnuteľnosťami a stavebníctvo, čo dôkazom je impozantná panoráma výškových budov mesta. Nakoľko ceny nehnuteľností v Dubaji sú veľmi vysoké, rovnako ako náklady na život, Sharjah je výhodnou a lacnejšou alternatívnou pre ľudí pracujúcich v Dubaji, s dobrou dostupnosťiou do centra mesta.

Dubaj Dubaj Najznámejší emirát v SAE sa preslávil rekordnými stavbami, zábavnými parkami a luxusnými hotelmi. Mesto budúcnosti...
Abu Dhabi Abu Dhabi Hlavné mesto Emirátov zaujme, azúrovým morom, krásnymi plážami, bohatou kultúrou a idylickou prímorskou atmosférou.
Ras Al Khaimah Ras Al Khaimah Malebný emirát leží na úpätí pohoria Hajar a je známy vďaka kvalitným rodinným rezortom a skvelým All Inclusive hotelom.
Ajman Ajman Najmenší emirát v SAE je veľmi obľúbený vďaka dobrej polohe v blízkosti mesta Dubaj, luxusným hotelom, kvalitným službám...
Umm Al Quwain Umm Al Quwain Druhý najmenší emirát v SAE je určený tým, ktorý hľadajú, ticho, pokoj, tradičný arabský život, panenskú prírodu a...
Fujairah Fujairah Jediný Emirát orientovaný na šíri Indický oceán. Nájdete tu najmä kvalitné hotely a veľa možností na turistiku a šport.
Späť na začiatok stránky
OK
Tieto webové stránky používajú súbory cookie, pre zlepšenie kvality našich služieb. Viac informácií
Súhlasím
PAGE IS OK