32°C Dubaj

Základné informácie

Názov: Spojené arabské emiráty
Štátne zriadenie: Federácia siedmych emirátov
Vznik 2.12.1971
Rozloha cca 83 600 km2
Počet obyvateľov Odhad 2009 - cca 6 000 000
Jazyk Arabčina (úradný jazyk), angličtina, hindi, urdu, fárri
Hlavné mesto Abu Dhabi
Náboženstvo Islam (cca 96 % obyvateľov, iné náboženstvá sú tolerované)
Etnické zloženie Arabi, Iránci, Pakistanci, Indovia a iní
Úradná mena 1 Dirham (Dhs) = 100 filsov

Spojené arabské emiráty sú islamská krajina, ktorej tradície, kultúra a životný štýl sú v mnohých smeroch odlišné od európskych. Rešpektovaním ich tradícií a životného štýlu sa nedostanete do rozporu s platnými miestnymi zákonmi. Treba si uvedomiť, že islam nie je len náboženstvo, ale životný štýl. SAE sú pri dodržiavaní základných spoločenských pravidiel pre návštevníka jednou z najbezpečnejších krajín na svete.

Klimatické podmienky

V Spojených arabských emirátoch je tropická, suchá klíma. Ideálne teploty na návštevu emirátov sú v mesiacoch september až máj. Ideálne teploty vzduchu a vody sú v mesiacoch marec, apríl, máj a október, november. Najvyššie teploty sú v mesiacoch júl a august, kedy teploty na poludnie dosahujú 42 ?C až 45?C. V najhorúcejších dňoch teploty môžu dosiahnuť až 48?C, v tomto období je aj najvyššia vlhkosť vzduchu. Zrážky sa v emirátoch vyskytujú zriedkavo. Najviac zrážok je v mesiaci január.

Cestovné doklady a víza

S platnosťou od 22. 3. 2014 bola Slovenská republika zaradené do zvýhodneného vízového režimu SAE nazývaného „visa on arrival“. Držitelom cestovného pasu Slovenskej republiky je pri vstupe do krajiny udelené bezplatné vízum do cestovného pasu oprávňujúce k pobytu na 30 dní.
Podmienkou udelenia „visa on arrival“ je cestovní pas s minimálnou platnosťou 6 mesiacov od vstupu do Spojených arabských emirátov.

Miestny čas

Časový posun - zimný čas +3 hodiny, letný čas +2 hodiny.

Zdravotná starostlivosť

Občania Slovenskej republiky si zdravotné ošetrenie hradia v plnej výške z vlastných prostriedkov. Dohoda o poskytovaní bezplatnej zdravotnej starostlivosti medzi SAE a SR nie je. Odporúčame sa pred cestou poistiť.

Očkovanie

V rámci bežnej turistickej návštevy SAE nie je predpísané žiadne povinné očkovanie. Možné zdravotné riziká konzultujte so svojím lekárom alebo v nemocniciach na oddeleniach cudzokrajných chorôb, resp. hľadajte potrebné informácie na www.ockovanie.sk alebo www.medicus.sk. Nezabudnite si vziať lieky, ktoré užívate.

Elektrické napätie

V SAE je 220 V so zásuvkami anglického typu s tromi kolíkmi. Pre pripojenie prístrojov je spravidla potrebný adaptér. Zadarmo je k dispozícii na recepcii hotela. Nabíjačky pre kamery, mobily a holiace strojčeky je možné používať bez problémov.

Peniaze

Miestnou menou v SAE je dirham. Výmenu valút je možné uskutočniť bez obmedzenia v hoteloch, zmenárňach alebo bankách. Najvýhodnejší kurz je v bankách. Najznámejšou vymeniteľnou menou je USD, s ktorým je možné uskutočňovať aj priame platby. Odporúča sa však platiť miestnou menou. Vymieňajú aj iné valuty, napr. EUR, kurz sa však mení prakticky denne. Akceptované sú medzinárodné platobné a kreditné karty (napr. American Express, MasterCard, Diner Club, Visa) nie Visa electron. Pri zjednávaní zliav je výhodnejšie platiť v dirhamoch a v hotovosti.

Mena

Orientačný kurz Kurz v USD, 1 USD = 3,65 Dhs

Colné predpisy

Colný režim je liberálny. Je povolené doviesť cigarety, 1 liter alkoholického nápoja, 2 litre vína pre vlastnú potrebu. Neplatí to pre návštevníkov moslimského náboženstva. Striktné zákazy a obmedzenia sa týkajú dovozu drog, alkoholu, zbraní, erotickej a pornografickej literatúry. Uvedené položky podliehajú zákazu a pri porušení podliehajú konfiškácii s postihom (peňažná pokuta, vyhostenie).

Oblečenie

Letné oblečenie je vhodné pre návštevníkov počas celého roka (ľahké vzdušné bavlnené alebo ľanové). V zimných mesiacoch odporúčame vziať si so sebou teplejší sveter alebo pulóver na chladnejšie noci. SAE sú islamským štátom, od návštevníkov sa očakáva, že budú na verejnosti chodiť oblečení konzervatívnejšie. Plážové oblečenie a plavky sú na plážach a v hoteloch akceptované. Nudizmus alebo opaľovanie sa hore bez je zakázané (aj pri hotelových bazénoch!) V hoteloch sa odporúča mať formálne príležitostné oblečenie (páni dlhé nohavice a košeľa, dámy dlhšia sukňa a blúzka).

Stravovanie

V hoteloch a reštauráciách môže zákazník nájsť najväčšie delikatesy európskych, ázijských a samozrejme arabských kuchýň. V hoteloch je najzaužívanejšia okrem klasického stravovania ponuka vo forme bufetových stolov. Obľúbené sú rybie reštaurácie, kde si turista môže sám rybu vybrať, v luxusnejších spravidla na zakotvených lodiach dokonca nechať uloviť. Cudzincom je povolená konzumácia alkoholu v hoteloch a niektorých reštauráciách, ktoré majú licenciu. V čase moslimského pôstneho mesiaca – Ramadán platí zákaz konzumácie jedla, nápojov a zákaz fajčenia na verejnosti, ktorý sa končí po západe slnka. Spravidla poskytujú hotely cudzincom možnosť stravovania sa aj počas dňa.

Nápoje

Voda z vodovodu je úžitková, ktorá sa vyrába odsoľovaním morskej vody. Neodporúča sa ju konzumovať. Pitná voda je balená v plastových fľašiach, dostať ju kúpiť v reštauráciách alebo v obchodoch.

Prepitné

Dane a poplatky sú už zahrnuté v cene služieb. Malá pozornosť vo výške 5 až 10% z ceny konzumácie alebo služieb je vždy vítaná.

Miestna doprava

Väčšina plážových hotelov zabezpečuje bezplatnú dopravu pre svojich klientov do centra Dubaja a späť. Veľmi dostupná a v prijateľných cenových reláciách je aj doprava taxíkmi. Orientačné ceny - pristavenie 3 Dhs a 1 km 1,7 Dhs. V prípade, že taxík nemá taxameter (emirát Sharjah/Ajman) sa odporúča cenu vopred dohodnúť.
Mestskú hromadnú dopravu využívajú predovšetkým prisťahovalci z Ázie (Indovia, Pakistanci a iní.) Cena 1 jazdy je cca 1–2 Dhs.
Metro bolo oficiálne uvedené do prevádzky 09.09.2009. Jeho najväčšia časť, z celkovej dĺžky 52 km, funguje nad zemou a v starej časti Dubaja zas pod zemou. Všetky zastávky a vlaky sú plne klimatizované. Medzi zastávkami metra a dôležitými miestami funguje kyvadlová autobusová doprava. Cena jednej jazdy je 2 Dhs - 6,5 Dhs, v závislosti od vzdialenosti.

Kúpanie - Pláže

Sú 3 druhy pláží: súkromné hotelové, verejné platené a verejné neplatené. Súkromné hotelové pláže majú plážové rezorty a sú prístupné len hotelovým hosťom alebo hosťom z mestských hotelov, ktoré majú zmluvu s plážovým rezortom. Za vstup na súkromnú hotelovú pláž (mimo zmlúv medzi hotelmi) sa platí poplatok cca 100 až 150 Dhs.
Verejné platené pláže využívajú spravidla hostia mestských hotelov. Mestské hotely zabezpečujú cca 1 x denne transfer na pláž tam aj späť zdarma. Vstupné do objektu pláže je 5 Dhs na osobu a deň. Na pláži je možné zapožičanie slnečníkov alebo lehátok za cca 15 Dhs na deň. Sú tu poskytované aj reštauračné služby (s výnimkou sviatku Ramadan).
Verejné neplatené pláže sú prístupné zdarma. Nie je tu možné zakúpiť si občerstvenie a neposkytuje sa ďalší plážový servis (lehátka alebo slnečníky, vodné športy a pod.).

Fotografovanie

Bežné fotografovanie je akceptované. Zakázané je fotografovať moslimské ženy, paláce, vládne inštitúcie, vojenské a priemyselné objekty. Fotografovať miestnych mužov a deti sa odporúča len s ich dovolením.

Telefonovanie, Internet

Miestne telefonické hovory z pevnej linky na pevnú linku sú v rámci jedného emirátu zadarmo. Hovory do cudziny sa platia. Najvhodnejšie je telefonovať medzi 21,00 – 06,00 hodinou, kedy je tarif najlacnejší. Telefonovanie z hotelu je okrem miestnych hovorov pomerne drahé. Odporúčame využívať telefónne automaty. Telefónne karty je možné zakúpiť v hodnote 30 alebo 45 Dhs. Slovenskí mobilní operátori majú podpísané roamingové zmluvy. Tarify si preverte u svojho operátora.
Väčšina hotelov ponúka služby internetu. Cena za 30 min. je cca 5 USD. Hotely vyššej kategórie umožňujú pripojenie priamo na izbe. K dispozícii sú aj internetové kaviarne.

Roaming a mobilné telefóny

Mobilný signál je prakticky po celom území SAE, i napriek tomu Vám odporúčame, aby ste sa pred cestou informovali u svojho mobilného operátora. Typ siete je GSM 900/1800, teda rovnaký typ ako u nás a naše mobilné telefóny tu bez problémov fungujú. Cenník roamingu získate u svojho mobilného operátora.

Nákupy

Najmä Dubaj je vo svete známy vynikajúcimi nákupnými možnosťami. Najznámejšie obchodné centrá sú DUBAI MALL, EMIRATES MALL, DEIRA CITY CENTRUM, IBN BATUTA MALL a mnoho ďalších. Nezabudnuteľným zážitkom je návšteva Dubajského zlatého bazáru, kde sa denne predá cca 1 tona zlatých šperkov. Nájdete tu množstvo orientálnych výrobkov z krajín blízkeho východu a z južnej Ázie.

Zastupiteľský úrad pre SAE

Embassy of the Slovak Republic,
Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
Tel: +971 56 6202560 alebo +421 2 59785978 

Upozornenie

  • väčšina 4* a 5* hotelov vyžaduje depozit v hotovosti alebo prostriedky blokuje na kreditnej karte. V prípade nevyčerpania služieb vo výške depozitu sa prostriedky vracajú resp. uvoľňuje sa blokovanie prostriedkov na kreditnej karte. Výška depozitu je od 100 - 300 USD/DEŇ/IZBA. Nevyčerpaný depozit Vám zástupca hotela vráti v miestnej mene Dirham (Dhs ) aj keď ste do depozitu dali napr. EUR alebo USD. Nespotrebované Dhs si môžete bez problémov vymeniť v zmenárni na letisku pred odletom
  • v Dubaji, Abu Dhabi a ostatných emirátoch je aktívna výstavba. Prosíme Vás zobrať tento fakt na vedomie a rešpektovať tento stav, ktorý CK nevie ovplyvniť a preto nenesie zodpovednosť za prípadné neskoršie reklamácie
  • na eventuálne meškanie leteckých liniek z dôvodu preťaženosti leteckých koridorov, technických alebo poveternostných problémov. Za rezervované alebo zmeškané služby v cieľovom mieste nemôžeme prevziať plnú zodpovednosť a za zmeškané služby Vám nemôžeme vrátiť peniaze, pokiaľ ich nebude refundovať letecká spoločnosť
  • cestujúci musí pri plánovaní prípojov, následnej dovolenky resp. obchodných stretnutí po prílete do Dubaja alebo Viedne brať do úvahy možnosť meškania. CK neručí za prípadné škody, ktoré môžu cestujúcemu vzniknúť následkom meškania. Ostatné podmienky leteckej dopravy sú uvedené na Vašej letenke. V prípade straty alebo poškodenia batožiny je nutné obrátiť sa na oddelenie strát batožiny ešte pred opustením odbavovacieho priestoru letiska.
Ups, vyskytla sa chyba...
Zatvoriť
Zatvoriť
Potrebujete poradiť?
Potrebujete poradiť? Napíšte nám Vaše otázky a požiadavky. Náš tím špecialistov Vás bude kontaktovať. Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať
Napíšte nám váš názor
Záleží nám na tom čo si myslíte. Vaše odpovede sú pre nás dôležité. Pomôžu nám aby sme pre vás zlepšovali úroveň našich služieb. Ďakujeme Vám.

Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať