32°C Dubaj

Abu Dhabi

Emirát Abu Dhabi s rovnomenným hlavným mestom krajiny je najväčším a najvýznamnejším spomedzi siedmich Spojených arabských emirátov. Územie emirátu zaberá až 87 % celkovej rozlohy SAE a je tvorené prevažne púšťou Rub Al Khali, ktorá je druhou najväčšou na svete. Abu Dhabi má najväčšie zásoby ropy a zemného plynu v krajine (až 90 %) a žije tu 43 % všetkého obyvateľstva, približne 2,5 milióna. Emirát pozostáva z troch oblastí. Týmito sú Abu Dhabi ako metropola hlavného mesta, Západný región Al Gharbia, ktorý je centrom ropného priemyslu v krajine a púštna oblasť Al Ain s oázami Al Ain, kde sa narodil šejk Zayed a Liwa, kde majú korene vládnuce rody z Abu Dhabi a Dubaja. Hlavné mesto Abu Dhabi sa nachádza približne 160 km od Dubaja.

Vládcom emirátu je od roku 2004 šejk Khalifa Bin Zayed Al Nahyan, ktorý je zároveň aj prezidentom SAE. Avšak zakladateľom Únie a otcom myšlienky zjednotených emirátov bol jeho otec, šejk Zayed, ktorého odkaz je vrytý v srdciach starých aj mladých generácií miestneho obyvateľstva. Šejk Zayed vládol veľmi chudobnému a roztrieštenému emirátu keď ešte netušil, že pod jeho rodnou zemou sa skrýva nesmierne bohatstvo s potenciálom zmeniť Abu Dhabi a vybudovať novú modernú spoločnosť. V roku 1958 bola v emiráte objavená ropa a už v roku 1962 sa začalo s jej exportom. V roku 1971, potom ako vypršali zmluvy a skončil mandát Britského Impéria v Perzskom Zálive sa šejk Zayed rozhodol zjednotiť miestne kmene a navzájom znepriatelené emiráty. 2. decembra 1971 šejkova šiestich emirátov podpísali zmluvu o zjednotení a založení federácie Spojené arabské emiráty. O pár mesiacov neskôr, konkrétne 2. februára 1972 sa k únii pripojil aj siedmy, posledný emirát Ras Al Khaimah, aby tak vytvorili federáciu v podobe, v akej ju poznáme dnes. Posledným odpočinkom vizionárskeho šejka je hádam tá najúžasnejšia mešita na svete, Sheikh Zayed Grand Mosque, ktorá je dnes najvyhľadávanejšou atrakciou hlavného mesta.

Šejkovia šiestich emirátov v deň založenia krajiny. Otca Únie, šejka Zayeda vidíte pod vlajkou, na ľavo od neho je dubajský šejk Rashid.

Abu Dhabi je dnes moderným kozmopolitným mestom s množstvom krásnych budov, luxusných hotelov a projektov, ktoré vám podobne ako v susednom Dubaji doslova vyrazia dych. The Corniche je prímorský bulvár s rozľahlými parkmi a záhradami, na ktorého konci sa nachádza prepychový ružový hotel, akoby z rozprávky tisíc a jedna noc, Emirates Palace a nový prezidentský palác, ktorý bude možno tým najhonosnejším zo všetkých. Abu Dhabi má ambíciu stať sa kultúrnou Mekkou sveta a preto veľa investícií smeruje do budovania ostrova Saadiyat, ktorý sa má stať domovom svetoznámych múzeí Louvre, Gougenheim a národného múzea Zayed National Museum. Abu Dhabi je vyhľadávaným finančným centrom regiónu. V roku 2013 bol otvorený ostrov Al Maryah s obchodným komplexom Sowwah Square a novou burzou Abu Dhabi Stock Exchange. Na opačnom konci mesta vyrástol ostrov Yas s populárnymi atrakciami akými sú zábavný park Ferrari World, pretekárskly okruh F1 či aquapark Yas Waterworld. Kontrastom k jednému z najbohatších miest na svete sú pokojné osídlenia v oázach Liwa a Al Ain. Abu Dhabi je podobne ako New York postavné na ostrove, a preto sa v mnohom nechalo touto svetovou metropolou inšpirovať.

Abu Dhabi je dnes krásne a moderné kozmopolitné mesto.

Ups, vyskytla sa chyba...
Zatvoriť
Zatvoriť
Potrebujete poradiť?
Potrebujete poradiť? Napíšte nám Vaše otázky a požiadavky. Náš tím špecialistov Vás bude kontaktovať. Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať
Napíšte nám váš názor
Záleží nám na tom čo si myslíte. Vaše odpovede sú pre nás dôležité. Pomôžu nám aby sme pre vás zlepšovali úroveň našich služieb. Ďakujeme Vám.

Všetky uvedené informácie slúžia výhradne pre interné potreby a nebudú nikde publikované, ani uverejnené.
  1. Odoslať